Dienas notikumu apskats

NATO vadība ar jauno Igaunijas prezidenti pārrunā drošības jautājumus Baltijā

Dienas notikumu apskats

Baltijas valstu premjeri apņemas attīstīt vienotu gāzes tirgu

Mediju uzrauga vadībai 12 kandidāti: žurnālisti, mediju nozares profesionāļi un skolotāja

Uz mediju uzrauga vadību 12 kandidāti: žurnālisti, mediju nozares profesionāļi un skolotāja

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Uz Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) locekļu amatiem izvirzīti 12 kandidāti. No pašreizējā mediju uzrauga izvirzīts ir viens kandidāts – Dainis Mjartāns. Vēl trīs padomes locekļi, kuri nekandidēs, savu lēmumu skaidro ar dažādiem iemesliem, piemēram, politiskā atbalsta trūkumu vai radošu iemeslu dēļ. 

Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes locekļa amatam pieteikti 12 kandidāti, lielākā daļa – pēdējā brīdī. 

  • Bijušo LTV Programmu daļas satura vadītāju Ivaru Āboliņu pieteica Latvijas Žurnālistu savienība, nodibinājums “Nākotnes fonds” un Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera;
  • SIA “PlatformaFilma” valdes priekšsēdētāja, filmu producente, TV reklāmu producente un kampaņu vadītāja Aija Ansone, kuru pieteica biedrība “Eizenšteins un dēli”;
  • Pieteikusies SIA “Randala” valdes locekle Ieva Beitika;
  • Producēšanas un mārketinga kompānijas “beach lv” dibinātāju un producentu Patriku Grīvu pieteikusi biedrība “Par legālu saturu”;
  • “Ekumēniskais mediju padomes fonds” pieteicis Rīgas 95.vidusskolas skolotāju Žannu Helmani;
  • Nikolaju Lāci, kas ir SIA “HIC” ("Hansa Investment Club") vadītājs, pieteikusi Latvijas Komerciālo radiostaciju asociācija;
  • NEPLP Monitoringa centra vadītāju Jāni Lielpēteru jaunajam amatam rekomendē biedrība “Par legālu saturu”;
  • Latvijas Raidorganizāciju asociācija pieteikusi tās izpilddirektori Guntu Līdaku;
  • Pašreizējo NEPLP locekli Daini Mjartānu iesaka Latgales plānošanas reģions;
  • Pieteicies TV3 raidījuma “Nekā personīga” žurnālists Ansis Pūpols;
  • Politikas centru apvienības atvērtai sabiedrībai direktori Vitu Andu Tēraudu piesaka Latvijas Žurnālistu asociācija;
  • Žurnālistu asociācija arī pieteikusi žurnāla un  portāla “Ir” ārštata autori Sanitu Upleju-Jegermani.

“Pēc iesniegtajiem dokumentiem šīs personas atbilst prasībām, ko Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija izvirzīja, tas ir, pieredze plašsaziņas līdzekļos, kultūras, zinātnes sfērā un profesionālā sagatavotība,” stāsta komisijas vadītājs Ritvars Jansons.

Dainis Mjartāns ir vienīgais no pašreizējās padomes locekļiem, kurš kandidēs amatam. Pašreizējā padomes priekšsēdētāja Aija Dulevska stāsta, ka lēmums nekandidēt bijis pārdomāts: “Piecu gadu darbs ir stresa pietiekami pilns, un pēdējo gadu laikā man bija pārdomas, ka es varētu nekandidēt. Tas nebija pēkšņs lēmums. Pieci gadi ir pietiekami ilgs laiks – ja es esmu kaut ko paveikusi, tad esmu, bet, ja kaut kas nav izdevies, tad nav. Man ir plāni atgriezties žurnālistikā, un vēlos atgriezties tajā žurnālistikas jomā, ar ko es kādreiz nodarbojos, tā bija mediju kritika.”

Padomes loceklis un biznesa augstskolas „Turība” profesors Ainārs Dimants atklāj, ka nekandidē, jo viņam acīmredzami neesot politiskā atbalsta: “Ja mani vēlētāji starplaikā mainīja savus mērķus vai arī daļai tādu mērķu nebija, bet mani mērķi nekad nemainījās.

Vienkārši es nesaskatu, ka būtu politisks atbalsts maniem mērķiem, līdz ar to es neredzu jēgu kandidēt. Šīs nav olimpiskās spēles, kurās galvenokārt vērts piedalīties.”

Tikmēr padomes loceklis un režisors Ivars Zviedris skaidro, ka, pirmkārt, slodze padomē traucējot radošam darbam. Apvienot šos darbus dažreiz esot ļoti sarežģīti.

“Otrkārt, manuprāt, pašreiz padome ir sistēmiski nostādīta ne visai labā situācijā, ka tu atrodies starp daudziem dzirnakmeņiem un izdarīt nekā tur īsti nevar.

Tā sistēma plūst tā kā ezītis miglā, un tu nevari izdarīt neko, jo padome pēc struktūras nav pie galda, kur dala naudu, nav Ministru kabinetā pie naudas dalīšanas. Sevišķi runa ir par to daļu, ko padome nosedz kā mediju politikas veidotājs, tur bieži vien neiespējami kaut ko izdarīt,” skaidro Zviedris.

Ziņots, ka nākamā gada sākumā četriem no pieciem NEPLP locekļiem beigsies pilnvaru termiņš. Pilnvaras turpināsies tikai vēlāk ievēlētajai Dacei Ķezberei.

Mediju uzrauga darbam kandidātus varēja pieteikt līdz piektdienas pulksten 17. Bet nākamnedēļ Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēdē plāno iepazīstināt deputātus ar kandidātiem.

Savukārt līdz 23. decembrim lūgs Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes un citu institūciju atzinumus par kandidātu atbilstību NEPLP statusam, kā arī prasīs atzinumu no NEPLP sabiedriskās konsultatīvās padomes, no biedrībām un nodibinājumiem, kas darbojas ar plašsaziņas līdzekļu politiku. 

Saeimas atbildīgā komisijā prognozē, ka kandidātus varēs uzklausīt 10. un 11. janvāra sēdēs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti