4. studija

Bezskaidras naudas norēķini - vai viss ir tik nevainīgi?

4. studija

Zvēri briesmās!

Uz slimnīcu, lai glābtu dzīvību?

Talsos mediķu izglābtā pašnāvniece slimnīcā tomēr padara sev galu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Maija beigās zemes klēpī guldīta jauna sieviete, kura padarīja sev galu ārstniecības iestādē – Talsu slimnīcā. Bēdu nomāktie sievietes tuvinieki ir neizpratnē – kā bija iespējams tas, ka sieviete, kuru pēc pirmā pašnāvības mēģinājuma aizveda uz slimnīcu, lai glābtu viņas dzīvību, tomēr nonāca kapos, vēsta LTV raidījums "4.studija".

Pēc tuvinieku stāstītā, Lienīte bija ļoti gaišs cilvēks, divu meitiņu mamma. Viņa jūlijā plānoja sarakstīties ar savu mīļoto vīrieti, bet maija vidū viņš nolēma aiziet no dzīves.

"19. maijā mana meita Lienīte apglabāja savu draugu. Nākošajā rītā, tas ir piektdienā, 20.maijā, mēs viņai zvanījām, viņa neatbildēja uz nevienu telefona zvanu," stāsta Lienītes mamma Sandra.

Ģimene Lienīti atrada guļam drauga dzīvoklī, pārdozējušu medikamentus. Lienītes māte nekavējoties izsauca ātro palīdzību.

"Viņi pateica viennozīmīgi, ka tas ir pašnāvības mēģinājums, viņa noteikti ir jānogādā Jelgavā, bet viņi viņu pašlaik pārvedīs tikai uz Talsu slimnīcu, kur arī Talsu slimnīca pieņems lēmumu, ko tālāk darīt," stāsta Lienītes mamma.

Talsu slimnīcā Lienīte ievietota reanimācijā.

"Ārsts palika ar mani runājot. Viņš teica, ka vairs nevajag uztraukties, ka viss ir kārtībā, Lienīte ir ārstu uzraudzībā, un tūliņ tiks veiktas vajadzīgās darbības ar viņu un viss būs kārtībā. Bet viņu uztrauc tas, ka Lienīte arī viņam - tas nebija manā klātbūtnē -, bija pateikusi, ka viņa ar nodomu tika to darījusi un ka viņa grib aiziet no šīs dzīves. Ka viņu tas ļoti uztraucot un viņš esot sarunājis psihiatra konsultāciju, kura būšot pirmdien no rīta," teica Sandra.

Nākamajā dienā Lienīte no reanimācijas pārvesta uz nodaļu. Ārsti Sandrai paskaidrojuši, ka tas darīts tādēļ, lai atbrīvotu vietu gadījumā, ja ieved no Talsu rallija kādu smagi cietušo. Svētdien no rīta sanitāre atrada Lienīti pakārušos palātas dušas telpā. Vēlāk no galvenās ārstes teiktā noskaidrojies, ka astoņas stundas neviens no personāla nebija uzskatījis par vajadzīgu Lienīti apraudzīt.

"Nav tādu priekšrakstu, ka tur katru stundu vai pusstundu tas jādara, bet ir jāmēģina izdarīt maksimāli visu.

Nevar visas pašnāvības novērst, bet tomēr, ja mēs izdarām visu, ko varam maksimāli, tad var arī izglābt kādu cilvēku," uzskata psihiatrs Māris Taube.

"Palātā bija arī otra paciente, pilnīgi kontaktējams cilvēks, un, par cik dienas laikā nekādas aizdomas par kaut kādām tādām domām uz šādu gadījumu nebija, tad arī viss tika darīts saskaņā ar to, kā ir noteikts slimnīcas kārtības noteikumos. Ja šis cilvēks ir adekvāts un kontaktējams, tad pie viņa arī neiet. Mums ir katrā palātā šīs te izsaukuma pogas. Jebkurā gadījumā var vai nu otrs pacients, vai pats pacients pieaicināt personālu jebkurā diennakts laikā," skaidroja Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas Talsu filiāles vadītāja Kristīna Bidzāne.

"Protams, situācijās, ja ir pašnāvības mēģinājums, teiksim arī neveiksmīgs mēģinājums, bet reāli tad, protams, jābūt noteikti psihiatra konsultācijai, un pēc iespējas ātrāk jānogādā psihiatriskajā iestādē. To mēs kā psihiatru asociācija rakstam savās vadlīnijās un iesakām darīt," teica Taube.

Ģimene par notikušo traģēdiju uzzinājusi no trešajām personām. Tas liek uzdot jautājumu, vai tiešām šādā veidā ģimenei jāuzzina par notikušo.

"Policija šo lietu pārņēma un tā arī pateica ārstei un medicīniskajam personālam, kas šo gadījumu konstatēja, ka viņi šo lietu pārņem un viņi informēs piederīgos," teica Bidzāne.

Taču, iespējams, komunikācijas kļūdas dēļ tas netika izdarīts.

Sandra sestdienas rītā par nelaimi uzzināja no Lienītes drauga māsas. Tikai vairāk nekā diennakti pēc notikušā mirušās sievietes māte saņēma zvanu arī no galvenās ārstes.

"Pirmais jautājums bija - vai tiešām tā var būt, ka jūs nezinājāt, ka jūsu meita ir pakārusies? Jā, nu tad man tiešām emocijas gāja laikam šausmīgi un es sāku kliegt uz viņu - jā, uz neviena sētas staba es to nevarēju izlasīt," stāsta sievietes māte.

Lienītes ģimene norāda, ka nevienā brīdī pēc notikušās nelaimes nav izjutusi cilvēcīgu attieksmi ne no policijas, ne slimnīcas puses. Vēl joprojām Sandra nav lietas kursā par notikušās nelaimes apstākļiem, bet par to, ka meita uzrakstījusi atvadu vēstuli, viņa uzzinājusi divas dienas pēc notikušā.

"Visa tā informācija, ko viņi ir gribējuši, visa viņiem ir izstāstīta. Tā kā nav tā, ka pacientes piederīgie būtu kaut kādā informācijas badā no slimnīcas puses," uzskata Bidzāne.

Slimnīcas vadītāja aizkadrā izteica neizpratni, kāpēc par šo lietu ir sacelta tāda ažiotāža. Viņasprāt, slimnīcai veltītie pārmetumi ir nepamatoti.

"Tas ir šausmīgi smagi par to runāt un to visu stāstīt, visu laiku iet tam visam cauri. Taču ir jārunā. Kaut kā pie to ārstu sirdsapziņas, nu es nezinu, kā pie viņiem... Bet, nu, viņi ir jāatmodina, ka viņi taču uzņemas par cilvēku… Mēs viņiem uzticamies. Kam vēl lai uzticas tādās reizēs, ja ne ārstam?" vaicāja Lienītes mamma.

Veselības inspekcijas vadītāja biroja preses sekretāre Agita Antonāne portālu Lsm.lv informēja, ka, pamatojoties uz masu medijos izskanējušo informāciju, inspekcija pārbaudīs konkrēto gadījumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti