Dienas ziņas

Kuldīgā tiekas Valsts policijas padome

Dienas ziņas

Vasaras saulgriežu svinēšanas tradīcijas

Suņu čipēšanu pārcels par pusgadu

Suņu obligāto čipošanu atliek uz sešiem mēnešiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Suņu obligātā iezīmēšana ar mikroshēmu jeb čipošanu tiks atlikta par pusgadu, līdz nākamā gada 1.janvārim – tā pirmdien, 20.jūnijā, nolēma Ministru kabineta komiteja, akceptējot grozījumus Mājas dzīvnieku reģistrācijas kārtības likumā. Papildus tam nolemts, ka šo procedūru drīkstēs veikt ne tikai sertificēti veterinārārsti, bet arī Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) inspektori. 

Galvenais iemesls, kāpēc valdības dienas kārtībā atkal nonāca pretrunīgi vērtētā norma, ka visiem suņiem no šī gada 1.jūlija ir jābūt apzīmētiem ar mikroshēmu, bija vairāku iesaistīto pušu iebildumi pret izmaksām, kas saistītas ar šo procedūru.

Zemkopības ministrijas (ZM) pārstāve Liene Ansone valdības komitejas sēdē norādīja, ka Ministru kabineta noteikumi pieņemti 2011.gadā, vienlaikus nosakot piecu gadu pārejas periodu obligātajai suņu čipošanai. Šīs normas stāšanos spēkā lūgts atlikt vēl par pusgadu, jo ministrija saņēmusi iedzīvotāju sūdzības un "pamatotus argumentus" par resursu trūkumu suņu reģistrēšanai datu bāzē.

Tomēr no vairākām iesaistītajām organizācijām par ieceri izskanējis neviennozīmīgs viedoklis. Gan no dzīvnieku aizsardzības organizācijām, gan arī no Latvijas kinologu organizācijām ir izskanējis viedoklis, ka sniegtais pamatojums jaunās normas ieviešanai ir nepārliecinošs.

Latvijas Kinoloģiskās federācijas (LKF) prezidente Vija Klučniece uzsver – ja suņa saimnieks nav finansiāli spējīgs nodrošināt suņa čipošanu, tad var pilnīgi droši apgalvot, ka sunim nav iespējams nodrošināt arī nepieciešamo veterināro aprūpi.

"Čipošana šobrīd norit ļoti veiksmīgi. Katru dienu čipojas vairāki desmiti suņi dažādos reģionos. Runājot par maznodrošinātajām personām, protams, šeit ir variants - atcelt reģistrācijas nodevu. Bet (..) suns nav ne gaiss, ne ūdens, ne maize, bez kā nevar iztikt. Suns tomēr ir arī luksusa priekšmets. Un, ja nevar vienreiz suņa dzīvē samaksāt 15 eiro par suņa čipošanu, kā šo suni var uzturēt un kā var apmaksāt veterinārmedicīniskos pakalpojumus, (..) kas saimniekam ir jāgarantē," norādīja LKF vadītāja.

ZM tomēr cer, ka nākotnē čipošanas izmaksas varētu kristies, jo ir iecerēts, ka šo procedūru drīkstēs veikt ne tikai sertificēti veterinārārsti, bet arī PVD inspektori. Līdz ar tiek cerēts, ka procedūras izmaksas varētu samazināties uz pusi, samazinot izmaksu slogu iedzīvotājiem.

Tikmēr Latvijas Veterinārārstu biedrības (LVB) vadītājas vietniece Lita Konopore paziņojumā medijiem norāda, ka suņu čipošana jāļauj tikai sertificētiem veterinārārstiem. Tāpat, pēc LVB uzskata, šobrīd nav pamata par pusgadu atlikt suņu reģistrācijas termiņu.

LBV pārstāve atzīmē, ka jau šobrīd aptuveni puse suņu Latvijā ir čipoti un reģistrēti Lauksaimniecības datu centrā. Reģistrācija aktīvi turpinās, tāpēc nav pamata mainīt valstī pastāvošo sistēmu un atlikt obligātās suņu reģistrācijas termiņu par pusgadu, norāda biedrībā.

Jau vēstīts, ka valdībā iepriekš nolēma, ka no šā gada 1.jūlija visiem suņiem, kas sasnieguši sešu mēnešu vecumu, jābūt reģistrētiem vienotajā mājas dzīvnieku datu bāzē, kā arī iezīmētiem ar mikroshēmu jeb čipotiem. Ar mikroshēmu iezīmētiem dzīvniekiem ir vieglāk atrast saimnieku, ja suns ir noklīdis, kā arī nepieciešamības gadījumā, nolasot datus, var noteikt, vai suns ir potēts, piemēram, pret trakumsērgu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti