Skolotāja: Valdības lēmums publiskot algas sanaidos pedagogus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Tiks sarīdīts skolotājs pret skolotāju - šādas sekas valdības lēmumam publiskot skolotāju algas ar visiem vārdiem un uzvārdiem prognozē paši pedagogi. Izglītības un zinātnes ministre Mārīte Seile intervijā Latvijas Televīzijai to skaidroja ar sistēmas caurspīdīgumu, bet konkrētākus argumentus sniegt nevarēja.   

 „Tas ir kārtējais valdības un mūsu ierēdņu cinisms attieksmē pret pedagogiem,” lēmumu vērtēja Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas latviešu valodas un literatūras skolotāja Inese Plaude.

Plaude valdības lēmumu publiskot pedagogu algas ar visiem vārdiem un uzvārdiem sauc par klaju ētikas pārkāpumu un ironizē – kad krīzes laikā pedagogu atalgojums tika samazināts uz pusi, to neviens publiskot nesteidzās.

„Ja pirms tam mums bija ekonomiskā krīze, tad tagad, es domāju, sāksies ļoti izteikta psiholoģiskā krīze, un tā psiholoģiskā krīze izpaudīsies tā, ka patiesībā ierēdņi ir pārbīdījuši savu problēmu uz skolotāju vidi un tiks sarīdīts skolotājs pret skolotāju, skola pret skolu, lauki pret pilsētu,” prognozēja Plaude.

„Pēc šī fakta no skolām aizies pēdējie skolotāji vīrieši, arī katrs sevi cienošs skolotājs, kurš negribēs, ka par viņu ķengājas sabiedrība, vienkārši atstās darbu skolā. Vai varbūt ierēdņi cer, ka skolotāji tagad nobīsies un nestreikos?” sprieda Plaude.

To, ka atalgojuma sistēma ir jāmaina, skolotāja nenoliedz, gan norādot – ar to jātiek galā ministrijas iekšienē. Viņa arī norāda, ka pašreizējo nevienlīdzību pedagogu atalgojumos sekmējis pašas ministrijas savulaik ieviestais princips - nauda seko skolēnam.

„Mana pārliecība ir, ka šai reformai jāsastāv no divām daļām – vienai jāattiecas uz lauku skolotājiem un otrai - uz Rīgas, jo ir radīta situācija, ka laukos vidēji vidusskolas klasē ir astoņi skolēni, bet Rīgā skolēnu skaits klasē dažkārt ir 35. Un es, protams, saprotu lauku skolotājus, viņiem arī ir jāsaņem izglītota cilvēka cienīga alga, un tomēr ierēdņiem jāpatur prātā fakts, ka Rīgas skolotāji ir pārstrādājušies,” stāstīja Plaude. 

Izglītības un zinātnes ministrijas sākotnējā iecere bija publiskot skolotāju algas bez konkrētiem vārdiem un uzvārdiem. Valdība lēma citādi, un atbildīgā ministre pret šo lēmumu neiebilst.

„Es atbalstu vārdu un uzvārdu publiskošanu.. Jā, es atbalstu,” neslēpa ministre.

Viņa uzskata – šādi pedagogu atalgojumu sistēma kļūs caurspīdīgāka un būs vieglāk lemt par tajā nepieciešamajām izmaiņām. Negatīvas šī likumprojekta sekas ministre nesaskata. 

„Mēs zinām, ka šobrīd ir cilvēku grupas, kuru atalgojumi tiek publiskoti, man nav informācijas, ar kādām ārkārtīgi negatīvām sekām šie cilvēki saskārās,” sacīja Seile.

„Šis nav tikai valsts jautājums, šis ir arī atbildības jautājums uz vietām, kur pieņem lēmumus, mēs nevaram katra individuāla skolotāja atalgojuma analīzi atstāt valsts atbildībā,” nepieciešamību publiskot arī vārdus pamatoja ministre, piebilstot, ka „tiešām nevaru precīzāk paskaidrot šajā brīdī”.

Valdības apstiprinātajā variantā nav paredzēts līdzās algai norādīt arī slodzi. To ministre sola mēģināt mainīt, atzīstot – ir būtiski zināt, cik stundu skolotājs strādājis, lai attiecīgo algu saņemtu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti