Panorāma

Skolu ēdnīcas zem PVD lupas

Panorāma

Neplāno atteikties no idejas par VID reorganizāciju

VID reforma izgāzusies

Saeima noraida ieceri reformēt VID un veidot tajā «mazo KNAB»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Saeima ceturtdien, 22.septembrī, noraidīja likumu grozījumus, kas paredz apvienot Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Finanšu policiju un Muitas policiju, izveidojot Nodokļu un muitas policiju, kā arī noteikt izmeklēšanas iestādes funkcijas Iekšējās drošības dienestam, kas būtu pakļauts VID vadītājam.

Skatot Kriminālprocesa likuma un likuma par VID grozījumus pirmajā lasījumā, par tiem balsoja 40 deputāti, pārējie tautas kalpi bija pret vai arī balsojumā atturējās. Līdz ar to likumprojekti netika atbalstīti.

Likumprojektus atbalstīja Zaļo un zemnieku savienības (ZZS), Nacionālās apvienības, kā arī opozīcijā esošās "No sirds Latvijai" deputāti. Pret likumprojektiem balsoja opozīcijā esošās Latvijas Reģionu apvienības (LRA) deputāti, kā arī lielākā daļa "Vienotības" deputātu.  Balsojumos atturējās lielākoties opozīcijā esošās partijas "Saskaņa" deputāti.

Iebilst pret "maza KNAB" izveidi

Kā diskusijās par likumu grozījumiem norādīja Saeimas deputāts Andrejs Judins ("Vienotība"), iebildumi nav saistīti ar priekšlikumu par VID Finanšu policijas un Muitas policijas apvienošanu.

Iebildes ir pret ideju VID Finanšu policijas paspārnē Iekšējās drošības dienestam paredzēt arī izmeklēšanas iestādes funkcijas, vienlaikus nododot šo iestādi VID ģenerāldirektora tiešā pakļautībā.

Pēc Judina domām, tādējādi tiktu veidots "mazs Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB)", kas būtu tiešā VID ģenerāldirektora paspārnē.

Kā debatēs norādīja Saeimas opozīcijā esošās LRA deputāts Mārtiņš Bondars, labāk būtu Iekšējās drošības dienesta funkcijas nodot kādai citai iestādei, piemēram, KNAB, kas gan "šodien vairs nevienam neknābj".

Pēc LRA deputāta teiktā, ar šiem likuma grozījumiem nepieciešamās būtiskās pārmaiņas VID darbā nav gaidāmas.

Netīk forma dienesta vadītājam

Judins norādīja arī – tāpat nav atbalstāms priekšlikums, ka VID ģenerāldirektoram būtu jānēsā forma.

Judins pievērsa uzmanību tam, ka likumprojekta anotācijā teikts - ir svarīgi pievērst uzmanību jaunām formu uzšuvēm. "Tas ir ārkārtīgi svarīgs jautājums, jo tas palīdzēs VID labāk strādāt. (…) Tā nav reforma, bet imitācija," noteica Judins.

Pret normu likt VID ģenerāldirektoram nēsāt formas tērpu iebilda arī "Vienotības" deputāte Ilze Viņķele un opozīcijā esošās partijas "Saskaņa" deputāts Jānis Ādamsons. "No tā, vai valkās formu vai ne – vai tā uzlabosies [VID darba] kvalitāte?" vaicāja Ādamsons.

Aicina domstarpības risināt komisijās

Savukārt Finanšu ministrijas (FM) parlamentārais sekretārs Edgars Putra (Zaļo un zemnieku savienība) nepieciešamību VID Iekšējās drošības dienestu nodot VID vadītāja pakļautībā skaidroja ar to, ka šobrīd tas, iespējams, ir pakļauts blēžiem.

Putra debatēs mudināja nenoraidīt likumprojektu – to atbalstīt pirmajā lasījumā un pēc tam Saeimas komisijās diskutēt par priekšlikumiem.

"Kāpēc [likumprojekts] ir jānoraida?" vaicāja Putra, piebilstot – noraidot šo likumprojektu, tiks balsots pret kontrabandas ierobežošanu, PVN shēmu un negodprātīgu VID darbinieku izskaušanu. 

Ministre sola nepadoties

Finanšu ministre Dana Reizniece – Ozola (Zaļo un zemnieku savienība) aģentūrai LETA atzina, ka nepadosies un domās, kā panākt VID Finanšu policijas un Muitas policijas apvienošanu.

Viņa pauda izbrīnu, ka Saeimas deputāti mainījuši viedokli jautājumā, kuru atbalstīja Saeimas budžeta komisija.

"Cerēju, ka Saeima būs konsekventa. Bet šīs dienas lēmums liecina, ka tiem, kas nevēlas pārmaiņas VID, ir liela ietekme," piebilda Reizniece-Ozola.

Patlaban finanšu ministrei nav skaidrs, kā viņa rīkosies, ja Saeima priekšlikumu par VID Finanšu policijas un Muitas policijas apvienošanu noraidīs arī galīgajā lasījumā, taču viņa ir apņēmusies nepadoties un izdomāt, kā panākt, lai abas VID institūcijas tomēr apvienotu. "Visu noteiks politiskā griba," uzsvēra ministre.

Jau ziņots, ka likuma grozījumi raisījuši domstarpības starp koalīcijas partijām "Vienotību" un Zaļo un zemnieku savienību (ZZS), kuras pārstāve finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola iepriekš pārmeta likumprojekta virzības bremzēšanu. Tikmēr "Vienotība" norādīja - likumprojekts ir  "juridiski nekorekts".

Tāpat vēstīts, ka Nodokļu un muitas policijas izveide šā gada 14.jūnijā bez iebildēm un diskusijām akceptēta valdībā. Likumprojekts paredzēja arī VID Finanšu policijas pārvaldes Iekšējās drošības daļu nodot VID ģenerāldirektora pakļautībā. "Tādā veidā būs labāks varas līdzsvars un mēs kopā labāk varēsim ķert blēžus," iepriekš skaidroja finanšu ministre.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti