PVD: Āfrikas cūku mēra vīruss konstatēts mežacūkai Polijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) ir saņēmis informāciju no Polijas kolēģiem, ka Polijas pierobežā,  900 metrus no robežas ar Baltkrieviju, Podļaskas  provincē  mežacūkai apstiprināta Āfrikas cūku mēra (ĀCM) vīrusa klātbūtne.

Polijas Veterinārais dienests informēja, ka pēc slimības atklāšanas ir ieviesis pasākumus, lai nepieļautu slimības tālāku izplatīšanos, nosakot pastiprinātu uzraudzību skartajā teritorijā.

PVD aicina medniekus ziņot veterinārārstam vai PVD pārvaldei par katru beigtu vai aizdomīgu mežacūku. Visas aizdomu gadījumu izmeklēšanas izmaksas sedz PVD.

Par jebkuru cūkas saslimšanas, nobeigšanās gadījumu aicina ziņot PVD un apkalpojošam veterinārārstam. Ātra un atbildīga saimnieka rīcība var pasargāt citas dzīvnieku novietnes no ĀCM, tāpēc PVD atgādina – ja cūkas izskatās neveselas, nekavējoties jāinformē veterinārārsts un/vai sava reģiona PVD pārvalde.

Lai nepieļautu iespējamo slimības izplatību, PVD aicina cūku novietnēs neiebraukt ar transportu, kuram nav dezinficēta ritošā daļa, kā arī novietnē neielaist nepiederošas personas un ievērot bioloģiskās drošības pasākumus.

Visiem, kuri tur cūkas savās piemājas saimniecībās, par to jāziņo Lauksaimniecības datu centram (LDC).

Latvijā, Krievijas un Baltkrievijas pierobežā, ir ieviesti drošības pasākumi un tiek ņemti paraugi laboratoriskajai izmeklēšanai visām nomedītajām mežacūkām, kā arī aizdomīgajām mājas cūkām. Pagājušajā gadā uz ĀCM laboratoriski izmeklēti 1 029, bet šogad jau vairāk nekā 750 meža cūku paraugi, un pagaidām visi izmeklēšanas rezultāti bijuši negatīvi. ĀCM profilaktiskos pasākumu ieviešanu Latvijā līdzfinansē Eiropas Savienība (ES).

No 2013.gada vasaras uz Latvijas robežas ar Krieviju un Baltkrieviju, PVD sadarbībā, ar Valsts robežsardzi un muitu  pastiprināti kontrolē ceļotāju privāto bagāžu, lai Latvijā netiktu ievesta inficēta gaļa vai gaļas produkti, kā arī pastiprināti kontrolē dzīvnieku pārvadātājtransportu.

Jau ziņots, ka Lietuvā Āfrikas cūku mēris tika konstatēts divām mežacūkām. Sākotnējais cūkgaļas importa aizliegums no Lietuvas, tika attiecināts uz visām Eiropas Savienības dalībvalstīm. Tikmēr pašā Krievijā konstatēts jauns Āfrikas mēra uzliesmojums fermā Brjanskas apgabalā. Tas saistīts ar iepriekš konstatēto slimības uzliesmojumu Tulā. 

Nu jau sešus gadus Eiropas Savienībā noteikts Krievijas cūkgaļas importa aizliegums, jo Krievija nav spējusi nodrošināt vienošanās izpildi ar Eiropas muitas ūniju. Tajā ir atsevišķa atruna par Āfrikas cūku mēri un klasisko cūku mēri. Tagad striktās prasības nespēj izpildīt arī pati Eiropas Savienība. Tiesa, kad abās robežas pusēs klejo viena sērga, pusēm ir jauns pamats dialogam.

Pozitīva sarunu iznākuma gadījumā Krievija varētu atkal atļaut Eiropas cūkgaļas importu no īpaši atrunātajiem tā dēvētajiem tīrajiem apgabaliem. Tikmēr Latvija grasās veltīt profilakses pasākumiem 1,35 miljonus eiro, cerot izvairīties no desmit reižu lielākiem zaudējumiem, ko radītu ilgstoša mūsu cūkgaļas produkcijas importa ierobežošana.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti