Rīta intervija

Jaunais NBS komandieris: Eiropai jāuzņemas lielāka atbildība par savu drošību

Rīta intervija

Ilze Viņķele par izmaiņām Augstskolu likumā un RPIVA reorganizēšanu

Politologs Jānis Ikstens par Rīgas Domes mēra kandidātiem

Politologs: Rīgas domes vēlēšanu tuvums parāda – izveidojies partiju kartelis

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Tuvojoties Rīgas domes (RD) vēlēšanām, redzams, ka Latvijas politikā neviļus ir izveidojies politisko partiju kartelis, intervijā Latvijas Radio programmā "Labrīt" sacīja politologs Jānis Ikstens.

Fakts, ka vairākas nacionālā līmenī pazīstamas partijas uz Rīgas mēra amatu ir izvirzījušas kandidātus, kuri tādi bija jau pirms četriem gadiem, liecina, ka

tās jau ir pieņēmušas spēku sadalījumu Rīgā un visā Latvijā.

Proti, Nacionālā apvienība ir izvirzījusi Baibu Broku, Zaļo un zemnieku savienība - Armandu Krauzi, savukārt "Saskaņa"/"Gods kalpot Rīgai" - pašreizējo mēru Nilu Ušakovu, un jau pirms četriem gadiem pārliecinoši lielāku atbalstu guva Ušakova vadītā "Saskaņa". Arī "Vienotības" virzītais kandidāts Vilnis Ķirsis kandidēja iepriekšējās pašvaldību vēlēšanās, kurās viņam nebija, pēc Ikstena teiktā, spožu panākumu.

Tāpēc jau bijušu kandidātu izvirzīšana ir apzināšanās, ka Rīgā uzvarēs  "Saskaņa"/"Gods kalpot Rīgai" ar Ušakovu priekšgalā, norādīja Ikstens.

"Mēs redzam, ka vairākas nacionālajā līmenī vadošās partijas virza iepriekšējos kandidātus. Tas liecina, ka varētu atkārtoties līdzīgs scenārijs kā 2013.gadā, ja vien pārmaiņas un jautrību neieviesīs spēlētāji, kurus patlaban uzskata par gandrīz margināliem," paskaidroja Ikstens.

"Lielās partijas imitē konkurenci. Tur nenotiek nopietnas cīņas par Rīgas domi.

Ir izveidojies savdabīgs politisko partiju kartelis, kur "Saskaņa" ir noteicējs Rīgā un kontrolē Rīgas resursus. Savukārt tā saucamās latviskās partijas pieskata nacionālo līmeni," karteļa būtību skaidroja Ikstens.

Ja patiešām tā saucamās latviskās partijas būtu ieinteresētas cīņā par Rīgu, tad tām vispirms būtu spējīgāki līderi.

Tomēr Ikstens uzsvēra, ka diez vai pastāv protokols vai rakstiska vienošanās par ietekmes sadalījumu Rīgā un visā valstī, taču nojautu līmenī ir izveidojusies izpratne par līdzsvaru. "Dzīve un partiju savstarpējās attiecības ir ievirzījušās šādā gultnē," norādīja Ikstens.

Politologs pieļāva, ka pārmaiņas varētu ieviest vienīgi Jaunā konservatīvā partija ar Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB) strādājušajiem Jutu Strīķi un Juri Jurašu, kā arī Latvijas Reģionu apvienības un "Latvijas attīstībai" vienotais saraksts ar Saeimas deputātu Mārtiņu Bondaru kā līderi priekšgalā.

Savukārt Latvijas Universitātes asociētais profesors, politologs Ivars Ījabs bija skeptiskāks par Jaunās konservatīvās partijas izredzēm. Arī citu partiju kandidātus viņš vērtē skeptiski: “Visi galvenie varoņi, kas parādījušies šobrīd, lielu intrigu mums nepiedāvā.”

Viņaprāt, pašreizējam Rīgas mēram Nilam Ušakovam (“Saskaņa”) ir labas izredzes palikt domes vadībā uz trešo termiņu, tomēr tas nav pilnībā garantēts. Viņš skaidro, ka vēlētāju atmiņa ir gana īsa, savukārt Rīgas domniekiem pieejamie administratīvie resursi – pietiekami lieli.

Līdzšinējo domes koalīciju veidojošās politiskās partijas – „Saskaņa” un „Gods kalpot Rīgai” jau pirms ilgāka laika paziņoja, ka arī 2016. gada vēlēšanās kopīgi startēs līdzšinējā mēra Nila Ušakova un viņa vietnieka Andra Amerika vadībā. „Vienotība” par savu saraksta līderi izraudzījusies Saeimas deputātu Vilni Ķirsi, bet Zaļo un zemnieku savienība pēc ilgākām diskusijām apvienību veidojošo partiju starpā saraksta līdera lomu atvēlējusi Armandam Krauzem. Savukārt Nacionālā apvienība par Brokas virzīšanu pavēstīja pirmdien, 30.janvārī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti