Pieļauj provokācijas piketā pret bēgļiem; DP redzeslokā arī sociālo tīklu lietotāji

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Pie valdības nama otrdienas, 4.augusta, vakarā plānotā protesta akcija pret bēgļu uzņemšanu Latvijā aizritēs drošības spēku ielenkumā. Nacionālās apvienības atbalstītajā pasākumā plaši pārstāvēta būs gan Valsts policija, gan Drošības policija. Likumsargi neizslēdz provokāciju iespējas, bet Drošības policija (DP) norāda - jau kādu laiku seko virknes cilvēku izteikumiem sociālajos tīklos, vērtējot, vai vārda brīvība nav pārvērtusies rasismā un naida kurināšanā.

Otrdien plānoto protesta akciju ar ciešu Nacionālās apvienības atbalstu organizē biedrība „Tēvijas sargi”. Piketam pieslējusies arī virkne citu organizāciju, tajā skaitā Rīgas Politiski represēto biedrība, Ordeņu brālība un folkloras kopa «Vilkači».

Drošības policija ir apzinājusi provokāciju riskus, apgalvo tās priekšnieka vietnieks Juris Leitietis: „Šajā pasākumā, iespējams, varētu būt provokācijas. Drošības policija sadarbībā ar Valsts policiju veic visus nepieciešamos pasākumus, lai tās nepieļautu un tiktu nodrošināts drošības līmenis sabiedrībai.”

Sabiedrības krasajā nostājā iemesli lielā mērā meklējami iekšpolitiskajā vidē, kurā bēgļu jautājums nav pietiekami izdiskutēts un skaidrots, uzskata ārpolitikas eksperts Māris Cepurītis. Politiķi neesot pacentušies skaidrot, ka bēgļu uzņemšana ir solidaritātes izrādīšana pret Itāliju, Grieķiju un Spāniju un ka tas Latvijai var būt arī ārpolitisks ieguvums.

„Vairāk dominē skaļi izteikumi, bet nav izvērstāka diskusija, kurā pilnvērtīgi izvērtēti par un pret jautājumi. Arī no valdības puses, tās komunikācijā ir zināmi izaicinājumi. Un arī ir zināmas sabiedrības kustības, kas iestājas pret šo bēgļu uzņemšanu un vairāk operē ar emocionālākiem izteikumiem, bet nav racionālā diskusija,” norāda Cepurītis. Viņš vērtē, ka valdības komunikācijai vajadzētu būt aktīvākai.

Pašlaik valdības viedokli visaktīvāk pauž ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs( "Vienotība"). Taču tas ir arī ļoti būtisks iekšlietu jautājums uzturēšanās atļauju ziņā, integrācijas politika, ko kūrē Kultūras ministrija, kā arī nodarbinātība un ar to saistītās Labklājības un Ekonomikas ministriju kompetences.

Kamēr valdība izvēlējusies klusēšanas taktiku, situāciju izmanto radikāļi, atzīst eksperts.

„Radikāļi vienmēr centīsies nopelnīt uz tiem jautājumiem, kas var sabiedrībā radīt asu un ātru reakciju. Tas ir veids, kā viņi darbojas. Tas ir izaicinājums vispār par toleranci, ne tikai pret citas rases, reliģiju pārstāvjiem, bet arī seksuālajām minoritātēm. Sabiedrībai pret nezināmo ir daudz negatīvāka nostāja,” teic Cepurītis.

Negatīvā nostāja, kas balansē uz rasisma un naida kurināšanas robežas, pēdējo nedēļu laikā īpaši redzama sociālajos tīklos. Tiem īpašu uzmanību pievērsusi Drošības policija, atzīst priekšnieka vietnieks Leitietis: „Ir cilvēku grupa, kas mikroblogošanas vietnēs aicina pārējos ierasties un paust aktīvu dalību.

Es lūgtu visus pasākuma dalībniekus aizdomāties arī par to, lai viņu rīcība vai paustie uzskati nevarētu tikt izmantoti Latvijai naidīgi noskaņotu masu mediju propagandas kampaņās, atspoguļojot Latviju kā valsti, kurā atdzimst fašisms vai radikālais nacionālisms,” saka Drošības policijas pārstāvis.

Drošības policijas redzeslokā nonākuši tādi tvitera lietotāji kā «@IMIGRANTI_STOP», kas asi iestājas pret afrikāņu izcelsmes bēgļiem Latvijā, kā arī citiem līdzīgiem aktīvistiem. Policijā neviens pratināts pagaidām nav.

Vēstīts, ka valdība vienojusies Latvijā brīvprātīgi uzņemt 250 bēgļus, taču pret šādu soli iebilda viena no trīs koalīcijas partijām - Nacionālā apvienība, kas solījusi vērsīsies Satversmes tiesā pret šādu lēmumu, kā arī 4.augustā pie valdības nama rīko protesta akciju.

Tikmēr Valsts prezidents Raimonds Vējonis pauda, ka Latvijas politiķiem vajadzētu atturēties no protestiem pret plānoto bēgļu uzņemšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti