Rīta Panorāma

Intervija ar Leonīdu Kalniņu

Rīta Panorāma

Telefonintervija ar Juri Bērziņu

Intervija ar veselības ministri Andu Čakšu

Pacientu rindām premjers plāno vēl 10 miljonus; «ugunsgrēka dzēšanai» ministre prasa vairāk

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Pacientu rindu mazināšanai nākamā gada budžetā veselības aprūpē paredzēts atvēlēt 10 miljonus eiro, atklāja premjers Māris Kučinskis (Zaļo un zemnieku savienība). Tikmēr veselības ministre Anda Čakša uzsver, ka “ugunsgrēka dzēšanai” nozarei nepieciešami vismaz 70 miljoni eiro.

Ne jau jaunais finansēšanas modelis pats par sevi spēs kaut ko mainīt, bet gan tas, vai veselības aprūpei būs pietiekami līdzekļu. Turklāt par izvēlētā modeļa labumu vai sliktumu varēs runāt pēc tam, kad nozarei būs pietiekams finansējums, intervijā LTV raidījumā “Rīta Panorāma” uzsvēra veselības ministre Anda Čakša.

Līdz šim veselības aprūpe nav bijusi prioritāte, tāpēc jābeidz melot par pretējo, sacīja ministre.

Savukārt premjers Māris Kučinskis (Zaļo un zemnieku savienība) Latvijas Radio pauda, ka valdība jau no sākuma vienojusies, ka prioritātes ir izglītība un veselības aprūpe. “Attiecīgi tas ārpus kādas konkurences pat netiek apspriests. Izglītība savus līdzekļu saņēma jau pirms budžeta solījumu.

Veselības reformām [paredzēti] 35 [miljoni eiro], un mēs šobrīd vēl vienojamies par 10 miljoniem rindu mazināšanai,” sacīja Kučinskis.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Tajā pašā laikā Čakša atzina, ka daudzas lietas ir jāizdara nozares iekšienē, taču rindu mazināšanai un ārstu noturēšanai darbā nepieciešama papildu nauda.

Komentējot trīs iespējamos nozares finansējuma modeļus, ministre atkārtoti par piemērotāko sauca lielāka finansējuma pārdali no valsts budžeta, proti, 1% novirzīšanu no sociālā budžeta veselībai. Šī būtu summa 70 miljoni eiro, kas nepieciešama, lai nodzēstu "ugunsgrēku" nozarē.

Pārējie divi piedāvātie modeļi paredz lielākus pacientu līdzmaksājumus vai ikmēneša maksājumus. Čakša gan šādu pieeju neatbalsta, jo tas pasliktinātu iespēju saņemt vienlīdzīgu veselības aprūpi.

Viņa arī atzina, ka no sabiedrības daļas, kas strādā labi atalgotu darbu, izjūt spiedienu, ka pacienti būtu jāsadala - kas maksā vai nemaksā nodokļus. Viņasprāt, nodokļi būtu jāmaksā visiem, taču tas nevar būt par pamatu veselības aprūpes pieejamībai, jo cilvēks neizvēlas slimot vai neslimot.

Obligātās veselības apdrošināšanas temats kā karsts kartupelis mētāts jau gadiem. Tagad to plānots ieviest līdz 2018. gadam. Pie apdrošināšanas sistēmas izveides strādāja Finanšu un Veselības ministriju izveidota darba grupa. Veselības apdrošināšanas projekts līdz vasaras beigām jāiesniedz valdībā. Tiesa, šajā laikā Gunti Belēviču veselības ministra amatā nomainīja Anda Čakša, kura neatbalsta jauna maksājuma vai nodokļa ieviešanu, bet piedāvā jau nākamgad novirzīt veselības aprūpei 1% no sociālās apdrošināšanas iemaksām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti