Panorāma

Pielaides valsts noslēpumam neesamība nekavē "Citadeles" pārdošanu

Panorāma

Tiesa noraida prasību

12.Saeimas pirmā darba diena

12.Saeima darbu sāk neierasti; par Straujumas valdību balsos jau trešdienas rītā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

12.Saeima savu darbu sāka neierasti – svinīgo solījumu deva 101 deputāts, jo viens no mandāta atteicās jau pirmajā dienā. Tāpat pirmo reizi tika dots un arī pieņemts deputāta solījums latgaliski. Otrdienas vakarā pēc gandrīz 12 stundām pirmā sēde beidzās un 12.Saeima jau sasauca pirmo ārkārtas sēdi – trešdien no rīta plānots balsot par nākamo, otro Laimdotas Straujumas vadīto („Vienotība”) valdību.

 

Pirms sēdes nākamo valdību veidojošā „vecā koalīcija” plāno parakstīt koalīcijas līgumu, bet jau trešdien pulksten 10:00 gaidāms balsojums par Straujumas otro valdību.

Bet otrdienas sēdē daudz darba bija pagaidu Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijai – sākumā tai bija jāvērtē Sociāldemokrātiskās partijas „Saskaņa” deputātu iesniegums ar lūgumu vērtēt – vai var neapstiprināt „Vienotības” deputāta Dzintara Zaķa pilnvaras, atliekot to uz trim mēnešiem. Komisija gan šo lūgumu noraidīja, jo tas neesot bijis juridiski pamatots. Līdz ar to visi simts ievēlētie deputāti, arī Zaķis, varēja dot svinīgo solījumu. To darīja arī no „Vienotības” ievēlētais Jānis Junkurs, kurš iepriekš bija publiski paziņojis, ka par deputātu nestrādās. „Saskaņa” viņu sagaidīja ar ironiskiem aplausiem.

Ar žurnālistiem Junkurs par to, kad īsti noliks mandātu un kādi ir šī lēmuma patiesie iemesli, otrdienas rītā runāt atteicās.

Tikmēr deputāts Juris Viļums solījumu, tāpat kā pirms trim gadiem, deva latgaliski, taču šoreiz nepiekāpās sēdes vadītājai Solvitai Āboltiņai no „Vienotības” un to atkārtot atteicās, tāpēc Āboltiņa viņam liedza parakstīt deputāta solījumu.

Tā sanāca, ka pagaidu Mandātu komisija drīzumā lēma par abu strīdnieku likteni. Komisija nolēma, ka Viļums zvērestu ir devis, un tas bijis saprotams, un viņa mandātu ar balsojumu apstiprināja Saeima. Savukārt Āboltiņa grasījās kā Kurzemes apgabalā pirmā aiz strīpas atstātā deputāte iestāties Saeimā Junkura vietā. Viņš uzreiz pēc zvēresta došanas paziņoja par mandāta nolikšanu.

Pēc komisijas sēdes, kas Junkura atkāpšanos bija pieņēmusi, bet par Āboltiņu vēl nelēma, tās vadītājs, „Vienotības” Ainars Latkovskis no Saeimas tribīnes paziņoja par kādu pārsteidzošu pavērsienu – Junkurs iesniegumu par mandāta nolikšanu iesniedzis vēl pirms mandāta apstiprināšanas. 

Tomēr jau dažas minūtes vēlāk bijusī neatkarīgo deputātu grupas jeb tā dēvētā „Olšteina sešinieka” konsultante Saeimas kancelejai nogādāja jaunu, nu jau derīgu Junkura iesniegumu, un Āboltiņa viņa nolikto mandātu ieguva. Neparastā situācija, kad par deputātu maiņu tiek lemts vēl pirms Prezidija ievēlēšanas, neoficiāli tiek skaidrota ar Āboltiņas vēlmi izvairīties no „simboliska pārrāvuma,” kaut uz vienu vakaru zaudējot deputātes statusu.

Līdz otrdienas vakaram 12.Saeima arī ievēlēja Prezidiju - par 12.Saeimas priekšsēdētāju ievēlēta Nacionālās apvienības pārstāve Ināra Mūrniece, priekšsēdētājas biedra amatā ievēlēts Gundars Daudze (ZZS) un Inese Lībiņa – Egnere („Vienotība”). Par Saeimas sekretāru ievēlēts opozīcijas partijas „Saskaņa” pārstāvis Andrejs Klementjevs, bet par Saeimas sekretāra biedru savukārt ievēlēts bijušais Satversmes tiesas priekšsēdētājs Gunārs Kūtris („No sirds Latvijai”). Opozīcijā esošā Latvijas Reģionu apvienība amatus Prezidijā nesaņēma.

Trešdien paredzēts balsojums par nākamo valdību, un tas nesola pārsteigumus – koalīcija, kurai ir 61 balss, balsos par, opozīcija – pret.

„Vecā koalīcija” – „Vienotība”, Zaļo un Zemnieku savienība un Nacionālā apvienība jau iepriekš plānoja jauno valdību apstiprināt trešdien.

"Vienotību" jaunajā valdībā pārstāvēs:

  • Ministru prezidente Laimdota Straujuma
  • Finanšu ministrs Jānis Reirs
  • Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs
  • Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis
  • Satiksmes ministrs Anrijs Matīss
  • Izglītības un zinātnes ministre Mārīte Seile

ZZS jaunajā valdībā pārstāvēs:

  • Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs
  • Aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis
  • Labklājības ministrs Uldis Augulis
  • Ekonomikas ministre Dana Reizniece-Ozola
  • Veselības ministrs Guntis Belēvičs

Nacionālajai apvienībai jaunajā valdībā un Saeimā būs:

  • Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards
  • Tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs
  • Kultūras ministre Dace Melbārde
  • Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece

Oficiālās sarunas par atbildības jomu sadali partneri sāka uzreiz pēc vēlēšanām, tomēr vairākas nedēļas politiķiem nesekmējās vienoties par atsevišķām atbildības jomām. ZZS uzstāja uz Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) pārraudzību, kas bija arī viena no VL-TB/LNNK prioritātēm, jo arī esošajā valdībā šī ministrija ir Nacionālās apvienības pārziņā.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti