Pusdiena

ASV izvēršas diskusijas par Klintones un Trampa veselības stāvokli

Pusdiena

Food Union paziņo par strauju piena iepirkuma cenas kāpumu

NEPLP: Ar nelegālajiem TV pārraidītājiem internetā jācīnās, taču tas nenotiks ātri

NEPLP: Ar nelegālajiem TV pārraidītājiem internetā jācīnās, tomēr problēmas būs vēl ilgi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Cīņā ar televīzijas satura nelegālu pārraidi internetā, turpmāk paredzēts būtiski kāpināt mediju uzrauga iespējas iejaukties šajā biznesā. Latvijā aptuveni piektdaļu televīzijas tirgus veido nelegālo televīzijas pakalpojumu apjoms, un pieaug TV satura nelegālas izplatīšanas apjomi internetā.

Nacionālajai elektroniskajai plašsaziņas līdzekļu padomei (NEPLP) turpmāk dos tiesības apturēt TV satura nelikumīgos izplatītājus un liegt piekļuvi to uzturētajām mājas lapām. Tā šonedēļ lēma valdība, atbalstot atbildīgās ministrijas iesniegtos priekšlikumus problēmas risināšanai.

Bez nelegāliem kabeļtelevīzijas tīklu piedāvātājiem īpaši pēdējos gados attīstījies pirātiskais tirgus arī internetā. Proti, internetā, mājas lapās iedzīvotājiem tiek nelegāli piedāvāts vērot televīzijas saturu arī tiešraides režīmā. Vērienīgus problēmas apjomus uzrādījis Rīgas Ekonomikas augstskolas asociētā profesora Arņa Saukas veiktais pētījums.

„Vismaz, un es uzveru, vismaz 100 000 mājsaimniecībās Latvijā tiek izmantoti, būtībā nelegāli cilvēki skatās televizoru, par to legāli nemaksājot,” saka Sauka.

„Tas cipars varētu būt arī lielāks, mēs pieņemam, tur ir 40 000 vēl, kas it kā, pēc statistikas, neizmanto maksas pakalpojumus, bet mēs visi nezinām, izmanto, neizmanto, tā kā tur no tiem 40 000 vēl var būt kaut kas klāt,” norāda ekonomists.

Komentē pētnieks, norādot, šādi valsts budžetam ik gadu garām aizslīd vismaz 12 miljoni eiro. Vēl lielus zaudējumus cieš pakalpojuma legālie piedāvātāji un TV satura autori. Tie pirmie cēla trauksmi, aicinot bloķēt nelegālās pārraides tiešsaistē. Šonedēļ valdība atbalstījusi atbildīgās ministrijas priekšlikumus nozari sakārtot. To iecerēts darīt, piešķirot papildu tiesības Nacionālajai elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei. Tā turpmāk drīkstēs apturēt pirātiskās mājas lapas un liegt tām piekļuvi.

Par šādu soli tagad priecājas arī tādi tirgus spēlētāji kā MTG Latvija un VIASAT Baltija. „Jā, protams, mēs iespējams vairāk gribējām iet uz šo te saišu bloķēšanu, bet šo soli mēs uzskatām par tādu dzelteno gaismu luksoforā. Tas ir brīdinājums, kas dod iespēju šiem nelegālajiem un daļēji legālajiem, tiem, kam ir vēlme būt šajā biznesā legāli, sakārtot to, kas ir sakārtojams,” norāda VIASAT vadītāja Baltijas valstīs Marika Verkēviča.

Lai gan sākotnēji TV operatori vēlējušies nelegālos tirgus dalībniekus likvidēt, tagad pietikšot ar brīdinājumu, un šeit galvenais, lai virzītos priekšlikumos ātrā tempā atbalstītu arī Saeima. Jāteic, ka ne tik cerīgi uz problēmas risināšanu raugās pats mediju regulators. Līdz reālām tiesībām NEPLP rīkoties arī praksē vēl tālu, turklāt iesaistīto pušu, kam par visu vēl jāvienojas, arī daudz.

„NEPLP loma, lielā mērā tas ir regulators,” saka stāsta padomes loceklis Ivars Zviedris. „Mēs nevaram regulēt, ja mums nav normatīvās bāzes. Ir vajadzīga normatīvā bāze un, otrkārt, noteikti ir nepieciešama sadarbība starp dažādām institūcijām. Noteikti, ka NEPLP viens pats nevarēs, jo mums bieži pārmet kaut kādas lietas, kur mēs pēc būtības neesam vainīgi, jo tas attiecas uz policiju vai uz autortiesību aģentūru, vai uz vēl kaut kādām institūcijām,” pauž Zviedris.

Tā kā nodarītie kaitējumi skar arī valsts maku un par cietušajiem varētu uzskatīt tostarp satura autorus, cīņā pret tā dēvētajiem pirātiem iesaistīsies arī citas valsts institūcijas, tostarp policija un Ieņēmumu dienests. Zviedris piebilst, ka problēmas izplatību tāpat veicinot nesakārtotā likumdošana attiecībā uz interneta portālu reģistrāciju un jaunākās tehnoloģijas televizoros. Tās piedāvā TV aplikācijas un iespēju atteikties no apraides, vērojot interesējošās pārraides vien internetā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti