Melbārde: Bēgļu jautājumā esam zaudējuši racionālo kodolu un krītam galējībās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

 

Eiropā kopumā gan sabiedrība, gan politiķi nav gatavi bēgļu plūsmas tik straujam pieaugumam, kāds pašlaik vērojams. Turklāt lēmuma pieņēmēji un arī publiskajā telpā esam zaudējuši racionālo kodolu un krītam galējībās, uzskata kultūras ministre Dace Melbārde (Nacionālā apvienība).

Ministre intervijā Latvijas Radio sacīja, ka pašlaik Eiropā piedzīvojam vērtību krīzi. No vienas puses ir katras valsts intereses un vērtības, bet no otras puses humānā krīze un "daudzi cilvēki izvēlas sekot ideāliem, kas ir rokas pastiepšana grūtībās nonākušajiem cilvēkiem".

Turklāt aizvien ir daudz neatbildētu jautājumu un neskaidrību. Arī politiķiem nav nodrošināta skaidra bilde par šo bēgļu fenomenu, atzina ministre.

"Man jāpiekrīt, ka sarunās Ministru kabinetā un kopumā lēmumu pieņēmēju vidū un publiskajā telpā esam zaudējuši racionālo kodolu un krītam galējībās. No vienas puses, sakām, ka neko nevaram uzņemt un mūsu valsts sabruks, no otras puses, cilvēki saka, ka mums visam jāpiekrīt, citādi NATO lidmašīnas nelidos un ES fondi nenāks. Un solidaritātes patiesā jēga šajās sarunās bieži vien pazūd," atzina Melbārde.

Turklāt tas atspoguļojas arī sabiedrībā, piemēram, naida runās. Viņai nav pieņemams, ka par nodevējiem tiek saukti cilvēki, kuri gatavi sniegt palīdzīgu roku bēgļiem. Tajā pašā laikā esot redzamas pārspīlētas un utopiskas idejas, ka vajag veicināt bēgļu ienākšanu Latvijā, jo tas vairošot mūsu labklājību.

Lai gan Nacionālās apvienības nostāja par bēgļu uzņemšanu ir noraidoša, Melbārde uzskata, ka jāstrādā atbilstoši situācijai, kāda ir izveidojusies: "Šobrīd Latvija piekritusi bēgļu uzņemšanai 700 cilvēku apjomā un jādara viss, lai šo procesu vadītu, lai tas neradītu jaunas problēmas un riskus."

 Skaidrojums: Ar ko atšķiras bēglis, patvēruma meklētājs un nelegālais imigrants

Patvēruma meklētājs - cilvēks, kurš ierodas kādā valstī un lūdz patvērumu.

Bēglis - cilvēks, par kuru atbildīgās iestādes atzinušas, ka viņš izcelsmes valstī pakļauts vajāšanas briesmām rases, reliģijas, tautības, sociālās grupas dēļ.

Alternatīvais statuss - cilvēks, kurš nevar saņemt bēgļa statusu, tomēr viņam nepieciešama aizsardzība. Statusu piešķir īslaicīgi.

Nelegālais imigrants - cilvēks, kurš pretlikumīgi šķērso valsts robežu vai nelikumīgi uzturas valstī bez nolūka lūgt patvērumu.

***
Vārdu “bēglis” ziņu portāls Lsm.lv lieto ne šauri juridiskā, bet plašākā nozīmē, apzīmējot cilvēkus, kas pēdējo gadu laikā dažādu iemeslu dēļ atstājuši savas mājas un ieradušies vai aizvien ir ceļā uz Eiropu, kur vēlas apmesties uz dzīvi.  

Svarīgi esot saprast mehānismu, ar kuru nodrošināsim apstākļus bēgļiem, lai neradītu sociālo spriedzi. Jautājums arī par taisnīgu situāciju, jo spriedzi varot radīt tas, ja bēgļiem nodrošināsim labākus apstākļus nekā vietējiem iedzīvotājiem. Tajā pašā laikā bēgļiem būs jānodrošina cilvēku cienīga dzīve.

Viņa gan nepiekrīt, ka Latvijā nebūtu bēgļu integrācijas sistēmas, taču līdz šim viņu skaits bijis diezgan mazs un uz to arī orientēta šī sistēma. Savukārt tagad pasaulē ir cita situācija, un mums jābūt gataviem viņus uzņemt. Turklāt jābūt gataviem tam, ka stihiski valstī var ienākt lielāks bēgļu skaits. Viņa gan piebilst – Latvija nav tā valsts, uz kuru tiecas patvēruma meklētāji. 

Darbam ar bēgļiem Kultūras ministrijā budžetā finansējums nav liels, tomēr jau gadu tā kopā ar Iekšlietu ministriju strādā pie Eiropas Savienības (ES) fondu apguves darbam patvēruma meklētājiem.

Vēstīts, ka Eiropas Komisijas priekšsēdētājs Žans Klods Junkers rosināja Eiropas Savienības valstīm papildus uzņemt 120 000 bēgļus, kuri jāsadala pa visām ES valstīm. Otrdien, 22.septembrī, par to vienojās arī pašas dalībvalstis

Latvijā brīvprātīgi plānots uzņemt kopumā 776 bēgļus, par ko pēc asām debatēm vienojās gan valdība, gan Saeimas Eiropas lietu komisija. Laikā, kad ES ministri lēma par patvēruma meklētāju pārvietošanu, Rīgā notika protesta akcija pret bēgļu uzņemšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti