Laiks krāt čekus arī par bērnu pulciņiem – varēs atgūt nodokļu pārmaksu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Sākot no šā gada attaisnotajos izdevumos, par kuriem var saņemt atpakaļ pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli, var iekļaut arī izdevumus par bērnu interešu izglītību. Tomēr vecākiem jārēķinās arī ar ierobežojumiem, piemēram, interešu pakalpojuma sniedzējam jābūt mācību iestādei vai attiecīgi licencētam.

Šonedēļ Valsts ieņēmumu dienests (VID) sācis pieņemt iedzīvotāju gada ienākumu deklarācijas. Saimnieciskās darbības veicējiem tās jāiesniedz obligāti, savukārt pārējie nodokļa maksātāji tās var iesniegt brīvprātīgi, pieprasot iedzīvotāju ienākuma nodokļa atmaksu par izdevumiem, kas saistīti ar paša nodokļu maksātāja vai viņa apgādībā esošu bērnu veselības aprūpi vai izglītību.

Kopš šā gada spēkā stājusies likuma norma, kas noteic, ka par attaisnojamiem izdevumiem uzskatāmi arī tēriņi par apgādībā esošo bērnu interešu izglītību. Šos izdevumus apliecinošie maksājumu dokumenti jāsāk krāt jau tagad.

Tomēr vecākiem jārēķinās, ka iespējas pieprasīt nodokļa atmaksu ierobežos ne tikai normatīvajos aktos noteiktais limits, kas ir 215 eiro gadā.

Tas, vai izdevumi tiks atzīti par attaisnotiem, ir atkarīgs arī no tā, kam maksāts par bērna nodarbībām.

“Izglītības likuma 47.pantā ir ļoti skaidri pateikts, kādā veidā interešu izglītība Latvijā tiek īstenota. To var īstenot izglītības iestāde. Otrs modelis – ja konkrētā fiziskā vai juridiskā persona, kas sniedz šo pakalpojumu, ir saņēmusi licenci no pašvaldības interešu izglītības pakalpojuma sniegšanai. Tas nozīmē, ka vecāki, kas maksā par kādiem pulciņiem savā izglītības iestādē, var būt samērā droši, ka tā ir interešu izglītība. Savukārt, ja viņi šos maksājumus veic kādai citai personai, būtu nepieciešams uzzināt, ka konkrētā persona ir saņēmusi šo licenci,” stāsta Finanšu ministrijas Tiešo nodokļu departamenta direktore Astra Kaļāne. 

Turklāt jāņem vērā, ka nebūt ne visi izdevumi, kas saistīti ar interešu izglītību, uzskatāmi par attaisnotiem, saka speciāliste. “Tās nebūs izmaksas par to aprīkojumu, ko personai vajag, lai nodrošinātu interešu izglītību. Tās nebūs otas un krāsas. Bet tanī brīdī, kad maksāts par mācību stundu, tad tās būs interešu izglītības izmaksas konkrētajam bērnam,” stāsta Kaļāne.

Gadījumos, kad izdevumi saistīti ar dažādu vasaras nometņu apmeklēšanu, iespējas pieprasīt ienākuma nodokļa atmaksu būs atkarīgs no nometnes specifikas.

Kaļāne skaidro: “Par vasaras nometnēm varētu būt ļoti atšķirīgi stāsti. Ja vasaras nometnes, kur cilvēks tikai atpūšas, peldas un dažādas spēles spēlē, tas varētu nebūt interešu izglītība. Savukārt, ja bērni dosies plenēros un mācīsies mākslu, zīmē, veidot, tādā gadījumā būs jāskatās, kas piedāvā šo nometni – vai šī persona ir interešu pakalpojuma sniedzējs un vai viņai ir licence. Varbūt tā ir mācību iestāde, un tad ir jāskatās, kas ir šajā programmā.”

VID apkopotā statistika liecina, ka aizvadītājā gadā iedzīvotāji iesnieguši vairāk nekā 580 tūkstošus gada ienākumu deklarāciju. Vidējā katram iesniedzējam atmaksātā summa sasniegusi gandrīz 118 eiro. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti