Lāčplēša dienā gan armijas parāde, gan dažādas pirmizrādes

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Ar daudzveidīgiem notikumiem bagāta būs nākamās nedēļas sākumā gaidāmā Lāčplēša diena. Līdzās jau tradicionālajiem pasākumiem - bruņoto spēku parādei, lāpu gājienam, svētbrīdim pie Brīvības pieminekļa un citiem - notiks arī vairākas pirmizrādes, kas piemiņas dienu sasaistīs ar mūsdienu kontekstu.

Lāčplēša dienas ieskaņas pasākums notiks jau svētdien kultūras pilī "Ziemeļblāzma", kur izskanēs kinokoncerts "Lāčplēsis".

Tajā 1930. gadā uzņemtās Aleksandra Rusteiķa filmas fragmenti savīsies ar jaunu, speciāli komponētu mūziku, ko atskaņos "Sinfonietta Rīga" Normunda Šnē vadībā, stāsta "Ziemeļblāzmas" mākslinieciskais vadītājs Valters Mucenieks. "Projekta unikālā puse ir tā, ka tā ir speciāli komponēta mūzika, Emīla Zilberta komponēts skaņu celiņš, kas sinhroni tiks atskaņots ar šīs filmas fragmentiem. Ieeja šajā koncertā ir bez maksas, tā kā laipni aicināts ikviens interesents," teica Mucenieks.

11.novembrī kinokoncerts "Lāčplēsis" savukārt izskanēs Latgales vēstniecībā "Gors", kad ari citviet Latvijā tiks piedāvāta ļoti bagātīga Lāčplēša dienai veltīta programma.

Ļoti interesants notikums, piemēram, risināsies Salacgrīvā, un tas būs Vidzemes skolu Patriotiskās dzejas festivāls "Brauc mājās Latvieti!". Tajā suminās skolēnu patriotiskās dzejas konkursa uzvarētājus, skanēs dzeja un mūzika, bet diena, tāpat kā daudzviet citur Latvijā, noslēgsies ar lāpu gājienu.

Visplašākā programma Lāčplēša dienā, protams, būs Rīgā. Kā allaž, tā ietvers militāro parādi, piemiņas brīžus Rīgas Brāļu kapos, pie Oskara Kalpaka pieminekļa un Sudrabkalniņā.

Latviešu strēlnieku laukumā notiks koru, folkloras un rokgrupas "Pērkons" koncerts, jau tradicionāli Daugavā tiks laisti uguns plosti.

Neparastāks Lāčplēša dienas akcents būs Jāņa Dombura un Antras Cilinskas dokumentālās filmas "4. Maija Republika" pirmizrāde "Splendid Palace". Filma pēta demokrātijas un kapitālisma dubultspēles kopš neatkarības atjaunošanas Latvijā. "Ir jāskatās spogulī arī tad, kad negribas. Ir jārunā ne tikai par varoņiem uz Lāčplēša dienu, 18.novembri, 4.maiju, bet jārunā ir arī par to jautājumu, vai visi, kuru grib būt varoņi vai kuri iztaisās par varoņiem patiešām tādi ir. Jāsaprot, kas mūsu mežā ir lāči, lapsas, vilki, zaķi un visi pārējie dzīvnieki, kā mūsu mežā mēs visi dzīvojam vai kā mūsu smilšu kastē mēs spēlējamies," saka Domburs.

Koncertzālē "Rīga" 11.novembrī savukārt notiks Alberta Legzdiņa un Lolitas Ritmanes mūzikla "Eslingena" jauniestudējuma pirmizrāde. Tā vēstīs par mīlestību un ikdienu kādreiz lielākajā latviešu bēgļu nometnē, kas pēc 2.Pasaules kara darbojās Vācijas pilsētā Eslingenā, viens no tās iemītniekiem arī Alberts Legzdiņš. "6000 latviešu tur dzīvoja, 10% tur bija inteliģences pārstāvji - profesori, ārsti, Nacionālais teātris gandrīz puse sastāva, baletdejotāji, režisori. Tāds kaislīgs laikmets - tur viss kas notika, tur bija romantika, tur bija traģēdijas," sacīja Legzdiņš.

Lāčplēša dienā tiks turpināta arī tradīcija Daugavmalā par godu pilsētas aizstāvjiem novietot iedegtas svecītes. Iedzīvotāji aicināti saudzēt pavisam nesen atjaunoto Rīgas pils vēsturisko apkārtmūri un svecīties novietot speciālajās pašvaldības norādītajās vietās.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti