Dienas ziņas

Pulkveža J. Dalbiņa kauss aizceļo uz Dobeli

Dienas ziņas

Sāk iztiesāt Loginova krimināllietu

Jaunas prasības virtuves gaisa nosūcējiem

Jaunas prasības virtuves gaisa nosūcējiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Jaunie ugunsdrošības noteikumi paredz, ka Latvijā divu gadu laikā - līdz 2019.gada 1.janvārim - dzīvokļu īpašniekiem jālikvidē ventilācijas šahtās ievadītie virtuves gaisa nosūcēji. Runa ir par virtuves tvaika nosūcējiem virs gāzes plītīm.

Uzstādot virs tām gaisa nosūcēju, izejošā caurule parasti ir ievadīta virtuves sienā tuvākajā pieejamajā caurumā, kas bieži ir mājas kopējā ventilācijas sistēma. Bet tā nedrīkstētu būt. Vai pusei Latvijas tagad nāksies pārtaisīt virtuves.

Daudzstāvu māja Rīgas mikrorajonā. Virtuvē ir gāzes plīts, virs tās - tvaika nosūcējs. Ēdienu smarža pa gofrētu cauruli pa taisno nonāk dabiskās ventilācijas kanālā. Un tas nav pareizi, uzskata ugunsdzēsēji.

"Katrā mājā, sākotnēji būvējot to, bija paredzētā dabīga ventilācija. Savukārt šobrīd virtuvēs ļoti bieži ir salikti stikla pakešu logi un gaisa apmaiņa nenotiek. Līdz ar to gāzes dienests ierosināja ievests šādu normu ugunsdrošības noteikumos," saka Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Ugunsdrošības uzraudzības pārvaldes vecākā inspektore Ksenija Bendzule-Zālīte.

Jaunā norma nosaka: ja daudzdzīvokļu mājā ir gāzes iekārta – plīts vai katls -, dabīgās ventilācijas kanālam ir aizliegts pievienot virtuves tvaika nosūcējus, ja nav citas ventilācijas, kas nodrošina gaisa apmaiņu telpā. Pārbaudīt katru dzīvokli nav iespējams, atzīst ugunsdzēsības un glābšanas dienests. Bet, ja tiks saņemta sūdzība, esiet gatavi, ka pie durvīm pieklauvēs inspektors. Likumpārkāpējiem draud sods, sākot no 30 eiro.

Ugunsdzēsības un glābšanas dienestā piedāvā trīs variantus – nomainīt gāzes plīti uz elektrisko, noņemt virtuves nosūcēju vai uztaisīt vēl vienu caurumu ventilācijas kanālā, bet tas iepriekš jāsaskaņo ar būvvaldi.

Dabīgai ventilācijai ir jābūt, pārliecināts Rīgas Tehniskās universitātes Siltuma, gāzes un ūdens tehnoloģijas institūta direktors Andris Krēsliņš. Jaunie noteikumi ir apsveicami, taču tur nav paskaidrots, kas tieši jāizdara, lai nesaņemtu sodu.

"Ir divi varianti. Viens – gaisa vadu no ventilācijas iekārtas ievadīt ārējā sienā. Ir arī tādas iekārtas, kas izsviež attīrīto gaisu atpakaļ istabā. Tāda sistēma strādā labi tikai pie vienā nosacījuma – filtri tiek regulāri tīrīti," norāda Krēsliņš.

Viens no jaunās normas iniciatoriem bija  “Latvijas gāze”. Tur skaidro  - cilvēkam jādomā, lai smakas, tvaiki un, iespējams, arī izplūstošā gāze, ko konkrētajā dzīvokli savāc nosūcējs, pa ventilācijas sistēmu netiek aizpūsta uz citiem dzīvokļiem.  Nosūcēju labāk izvadīt ārpus mājas, lai kaimiņiem nav jāosta jūsu ēdienkarte, uzsver eksperti.

"Pirmais stāvs, trešais stāvs, piektais stāvs - vienu un to pašu kanālu uzreiz izmanto vairāki iedzīvotāji. Un, ja tur ir pielikts stiprs nosūcējs, kas ar ventilatoru pūš iekšā, tad piektajā stāvā zin, ko cep kaimiņi," skaidro Andris Krēsliņš

 Jaunais likums stāsies spēkā 2019. gadā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti