Iedzīvotāji prasa nojaukt blakus māju pie sabrukušās «Maxima» ēkas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

„Vai tas monstrs te paliks?” - tā par deviņu stāvu dzīvokļu māju Zolitūdē sabrukušās „Maximas” teritorijā celtniekiem jautā Zolitūdes iedzīvotāji. Pagaidām viņiem neviens neatbild. Rīgas dome un Zolitūdes traģēdijā cietušo biedrība vēlas, lai māju nojauc. Par to gan pagaidām tiesīgi lemt ir tikai ēkas īpašnieki, uzņēmums „Homburg Zolitūde”. Viņi atbildi sola tikai pēc tam, kad būs skaidrs, cik ēka ir droša.

Kamēr Zolitūdē jau sākusies veikala „Maxima” atlikušās virszemes daļas demontāža, tai blakus esošā jaunuzceltā daudzdzīvokļu māja un pazemes autostāvvieta paliek neskartas. Zolitūdes traģēdijā cietušo biedrības „Zolitūde 21.11” biedrs Vladimirs ir pārliecināts, ka māja arī ir jānojauc.

Manai meitai gāja bojā vīrs, mans znots, kuru mēs ļoti mīlējām. Tāpēc es uzskatu, ka šeit nekam nav jābūt. Tas nav tikai mans personīgais viedoklis, tas ir visu šī rajona iedzīvotāju viedoklis. Mēs negribam katru dienu savu acu priekšā redzēt šos te gabalus. Nekam šeit nav jābūt. Kategoriski, tas ir kategoriski. Vispirms jādomā par cilvēkiem, pēc tam par savām ambīcijām, kam kādi politiskie reitingi un tā tālāk,” strikts ir Vladimirs.

Viņam piekrīt Imants. „Jo patiesībā cilvēkiem te ir jādzīvo, viņiem arī plēst tās rētas nevajadzētu,” viņš saka. Imants Zolitūdē zaudēja savu dēlu. Arī viņš uzskata, ka ēka jānojauc. „Nevajadzētu neko tādu atstāt. Tam te nevajadzētu būt. Un galvenokārt tas viss ir jāsaskaņo ar tiem cilvēkiem, kas te dzīvo apkārt, kas šobrīd te dzīvo,” saka Imants.

Par ēkas nojaukšanu iestājas arī Rīgas dome. Tomēr, kā uzsver Rīgas domes Īpašuma departamenta direktors Oļegs Burovs, lēmumu par nojaukšanu var pieņemt tikai īpašnieks, uzņēmums „Homburg Zolitūde”. Pašvaldība var tikai aicināt to darīt.

Pašvaldībā Vidi degradējošu būvju komisija 4. jūlijā pieņēma lēmumu aicināt īpašnieku no morāliem un ētiskiem apsvērumiem ēku nojaukt. Bet, šeit, protams, ir juridiskie apsvērumi un tehniskie apsvērumi, par ko mēs runājam,” saka RD Īpašuma departamenta direktors.

Rīgas būvvalde šobrīd meklē ekspertus, kas varētu novērtēt ēkas drošību. Dome varēs likt „Homburg Zolitūde” ēku nojaukt tikai tad, ja ekspertīzē nolems, ka ēka ir nedroša. Tad to varēs klasificēt kā graustu. Savu ekspertīzi jau šobrīd veic arī paši īpašnieki.

Tās rezultātus uzņēmums sola novembrī. Tikmēr „Homburg Zolitūde” pārstāvis advokāts Lauris Rasnačs par uzņēmuma plāniem saistībā ar dzīvokļu māju runā izvairīgi. „Protams, var pilnībā saprast, ka, ņemot vērā visu notikušo, ņemot vērā visus apstākļus, skaidrs, ka šis jautājums ir ļoti smags. Bet, katrā gadījumā, ir jāņem vērā visi šie apstākļi, gan tas, ko teiks ekspertīzes, gan tas, ko teiks sabiedrība, gan arī visi citi apstākļi,” klāsta Rasnačs.

Viņš uzsver, ka par māju uzņēmums lems tikai pēc abām ekspertīzēm. Tikmēr līdz 1. oktobrim „Homburg Zolitūde” ir uzdots nodrošināt ēkas konservāciju, tai skaitā ēkas konstrukciju un fasādes stiprināšanu. Savukārt atlikušās veikala daļas „Maximas” pārstāvji sola pabeigt demontēt tuvāko nedēļu laikā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti