Ārsti rosinās referendumu par «veselības nodokli», ja politiķi likumprojektu neapturēs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Ģimenes ārsti uzstāj uz veselības ministrijas virzītā veselības aprūpes finansēšanas likumprojekta apturēšanu un aicina izstrādāt jaunu, nesaistītu ar veselības nodokli. Ja likuma virzība Saeimā netikšot apturēta, ārsti sola rosināt referendumu. Savukārt tuvākajā laikā ģimenes ārsti ar iebildumiem pret likumu vērsīsies pie premjerministres un prezidenta. Savukārt Veselības ministrija norāda, ka ir aicinājusi ārstus uz tikšanos, vienlaicīgi atzīstot, ka asociācijām ir konceptuālas iebildes pret jauno finansēšanas modeli, par kurām vienoties visticamāk neizdosies.

Ģimenes ārstu un lauku ģimenes ārstu asociāciju kopīgajā sēdē nolemts tuvākajā laikā vērsties pie augstākajām valsts amatpersonām ar iebildumiem pret virzīto veselības aprūpes finansēšanas likumprojektu. Jaunais finansēšanas modelis jau ir izskatīts pirmajā lasījumā Saeimā, un priekšlikumu iesniegšanas laiks pirms otrā lasījuma pagarināts līdz 14. februārim.

Ārsti norāda, ka nevēlas pārrunāt kādus priekšlikumus vai ieteikumus, bet strikti rosina likumprojekta virzību apturēt jeb atcelt.

„Mēs esam gatavi turpināt strādāt pie šī likumprojekta apturēšanas visos iespējamos veidos. Pirmkārt informēsim sabiedrību, otrkārt piedalāmies Saeimas komisijās un apakškomisijās. Mēs esam nolēmuši pirms otrā lasījuma tikties ar premjeri Laimdotu Straujumu (Vienotība), kā arī ceram organizēt tikšanos ar valsts prezidentu Andri Bērziņu, lai informētu par šo problēmu,” norāda Latvijas ģimenes ārstu asociācijas prezidents Pauls Princis.

Princis skaidro, ka likumprojekts ir tikai pirmais signāls virzībai uz obligāto veselības apdrošināšanu, tātad uz papildus nodokli veselības aprūpei. Jaunais likums situāciju veselības aprūpē tikai pasliktinās, īpaši  mazaizsargāto iedzīvotāju kategorijā uzskata ģimenes ārsti

„Es domāju, ka rosināsim tiešām referendumu, ja likums tiks virzīts otrajā lasījumā konceptuāli, ja tur būs sasaiste ar nodokļiem. Un arī tad, ja šie pieejamības un diskriminējošie panti būs mīkstināti vai ielikts ģimenes ārstu pakalpojums kā pamata pakalpojums. Taču vienalga, ja tur būs sasaite, ka tas ir nodoklis un tikai tad var saņemt veselības aprūpi, tad šie pamata principi pēc būtības netiek mainīti, bet veidots hibrīda modelis, mēs uzskatām, ka tas ir netaisnīgi,” saka ģimenes ārstu pārstāvis.

Ārsti arī arvien gaida veselības ministrijas rīcību apturot likumprojekta virzību. Savukārt ministrijas pārstāvis Oskars Šneiders norāda, ka valdība jauno finansēšanas modeli jau pieņēmusi pērn un tas nav apturams:

No veselības ministrijas puses pārliecība par to, ka esošā kārtība veselības aprūpes finansējuma jautājumā būtu jāmaina, nav mainījusies, proti, to ir jāmaina.

"Savukārt, kas attiecas uz diskusijām, tieši uz dažādu normu traktējumu, tad Veselības ministrija ir gatava tikties ar oponentiem jeb organizācijām, kurām ir cits viedoklis. Tajā skaitā arī ar ģimenes ārstu asociācijām, kuras arī šobrīd ir aicinātas uz tikšanos, bet pagaidām uzaicinājums ir palicis bez atbildes," norādīja ministrijas pārstāvis.

Pret ieceri saistīt nodokļu maksāšanu ar veselības aprūpi ir arī Tiesībsargs, kurš lūdzis piebremzēt ar šā likumprojekta virzīšanu. Pagaidām plānots, ka likumprojektu 2. lasījumā Saeimā varētu skatīt mēneša otrajā pusē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti