Dienas ziņas

Rekonstruēts NMPO Kurzemes reģionālais centrs

Dienas ziņas

Muitniekiem darba apjoms nemazinās

Tomātu audzētāji piedzīvo zaudējumus

Arī tomātu audzētāji jūt produkcijas noieta grūtības

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Saistībā ar aizvērtajām Krievijas robežām pie mums pārsvarā tiek runāts par gaļas, piena un zivju pārstrādātāju atbalstīšanu, taču kā būs ar dārzeņu audzētājiem? To vaicā Cēsu puses zemnieku saimniecībā “Kliģēni”, kur tiek audzēti tomāti un gurķi. Šobrīd noliktavas pildās ar dārzeņu kastēm, taču tālāk uz veikaliem tikpat kā nekas vairs neaiziet, jo nav pieprasījuma – tirgū priekšroka tiek dota daudz lētākajiem Polijas un Holandes tomātiem.

“Kliģēnu” siltumnīcās viss it kā ir tāpat, kā katru sezonu. Tomāti aug, gatavojas, tiek vākti un pakoti tālākvešanai. Taču šeit arī viss apstājas. No noliktavas uz veikaliem šobrīd aiziet salīdzinoši ļoti neliels daudzums tomātu.

„Dotajā brīdī audzētājs ir pilnīgi nekas, viņš ir nulle, jo visu tirgu nosaka lielie tīkli. Bija arī klienti, kuri pasūtīja 500 kilogramus, tonnu trīs reizes nedēļā, respektīvi viņš izņem trīs tonnas apmēram, tad dotajā brīdī viņa pasūtījums ir uz 100 kilogramiem,” noraizējies ir   z/s “Kliģēni” vairumtirdzniecības vadītājs Reinis Reķis.

Audzētāji stāsta - tas, ka katru vasaru, ienākoties mazdārziņu ražām, rodas dārzeņu pārprodukcija, ir normāli, nedēļā tās bijušas līdz 20 tonnām, taču nu jau šis skaitlis ir daudz lielāks.

„Divas ar pusi, trīs nedēļas mēs mokāmies visu laiku ar kādām 50-60 tonnām, kas mums stāv atlikumā. Un, protams, nerunāsim par visu kopējo mūsu kolēģu atlikumu, kas ir Baltijas dārzeņu kooperatīva biedru atlikums, kas, man liekas, uz šodienu jau ir pie 300 tonnām,” klāsta  Reķis.

„Kliģēni” dod darbu ap 60 strādniekiem, darba algas, tāpat kā elektrības un apkures izmaksas jāsedz, pat ja nauda par izaudzēto šobrīd neienāk. Darbinieki atzīst, ka sāk just bažas par nākotni.

„Lasām katru dienu, tomēr tie tomātiņi nekur neaiziet. Stāv mums tepat uz vietas noliktavā. - Bēdīgi droši vien skatīties? - Protams, tas ir mūsu darbs ieguldīts,” satraukta arī strādniece  Oksana Gečko.

„Kliģēnu” pagalmā nācies arī izrakt bedri bojāto tomātu izmešanai. Pagaidām gan tiek meklēti visi iespējamie veidi, kā līdz tam nenonākt.

Pagājušajā nedēļā jau norakstījām kādas 10 tonnas tomātu, tagad jau noliktavā mūs gaida nākamās 11 tonnas. Pagājušajā nedēļā šīs 10 tonnas mēs izdalījām pansionātiem, kas mums šeit pat Vidzemē ir, vienkārši, lai nav jāgāž viņi bedrē,” stāsta “Kliģēnu” vairumtirdzniecības vadītājs Reinis Reķis.

Dārzeņu audzētāji cer, ka arī par viņiem valsts tomēr neaizmirsīs. Iespējas palīdzēt varētu būt dažādas, piemēram, pašmāju ražas laikā ierobežot importu, šāda pieredze pasaulē ir dzirdēta. 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti