Arhitekts noraida bažas par plānotās ēkas neiederēšanos Vecrīgas vēsturiskajā telpā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Arhitekts Andris Kronbergs noraida publiskajā telpā izskanējušās bažas par Vecrīgā, Grēcinieku ielā 25, plānotās ēkas būvniecību. Viesnīcas arhitekts uzsver, ka jaunā būve būs mūsdienīga ēka, kas projektēta ar domu inovatīvā veidā saglabāt vēsturisko substanci. 

Arī projekta ieceres autori "Nevertel" norāda, ka izskanējušajām bažām nav pamata, jo Grēcinieku iela 25 vēsturiski jau ir bijusi apbūvēta, informēja "Nevertel" pārstāve Ramona Miglāne.

"Nevertel" norāda, ka publiskajā telpā par plānoto ēkas būvniecību līdz šim lielākoties izskanējuši „viedokļi bez argumentācijas, sākot ar nepatiesu informāciju, ka būve būšot septiņus stāvus augsta, ka tā apēnošot pārējo vidi un ka šādi moderni projekti neiederoties vecpilsētā”.

„Nevertel” informēja, ka ēkai būs seši stāvi, pirmajā stāvā atradīsies publiski pieejamas telpas - viesnīcas vestibils, restorāns un dažādi veikali, viesnīca atradīsies no otrā līdz sestajam stāvam. Projekta attīstītāji arī norāda, ka ēkas projekts 2007.gadā saņēmis Arhitektūras balvu. Arī ēkas arhitekts uzsver, ka vēsturiskajā pilsētplānošanā ir jādarbojas pēc principa: tās vēsturiskāvērtības, kas ir saglabājušās, ir jāatstāj, savukārt jaunajiem vides papildinājumiem jāatspoguļo sava laika vērtības, tendences un tehnoloģijas.

Grēcinieku iela 25 vēsturiski ir bijusi apbūvēta - tur atradušās trīs ēkas, kas kara laikā iznīcinātas. No šīm ēkām ir palikuši tikai pamati, kas vairs nav redzami. Pašlaik iecerētajā apbūves vietā atrodas stāvlaukums. Lai atjaunotu vēsturiskās apbūves vidi un saglabātu saikni ar tur vēsturiski bijušajām ēkām, projekta arhitekti izvēlējušies vēsturiskās ēkas pagraba plānojuma ģeometriju, kas joprojām saglabājies zem zemes, kā vēsturiskās substances pārnesēju jaunās ēkas arhitektūrā, arī fasāžu izveidē.  

"Pagraba plānojuma līnijas, kas joprojām saglabājušās zem zemes, ir tās līnijas, kas būs redzamas uz fasādes. Tieši šī unikālā saikne ar vēsturi, bija tas, par ko saņēmām atzinīgu novērtējumu gan no UNESCO ekspertiem, gan Arhitektūras balvu 2007.gadā," norāda projekta autori.

Līdz ar būvniecības sākumu, kas paredzēta nākamā gada nogalē, un pamatu rakšanu Grēcinieku ielā 25 paredzēta arī arheoloģiskā izpēte. Projekta autori norāda - ja tiks atrastas interesantas pagrabsienas, tās varētu tikt saglabātas.

Jau ziņots, ka līdz ar Valsts prezidenta izvākšanos no Melngalvju nama nākamā gada nogalē Grēcinieku ielā Vecrīgā plānots pirmais lāpstas dūriens jaunās viesnīcas celtniecībai. Pašlaik par projekta attīstītāja plāniem aicināta izteikties sabiedrība, kam gan, kā atzīst Rīgas būvvalde, būs maza teikšana.

Jau tagad iedzīvotāji par paredzēto būvi ir skeptiski, jo skices rāda monolītu un pelēkos toņos krāsotu celtni. Savukārt visām uzraugošajām institūcijām topošā viesnīca patīk un plāni tajās pieņemti bez iebildēm. Arī Rīgas vēsturiskā centra saglabāšanas padomē, kuras vadītājs Andris Kronbergs, kā izrādās, ir plānotās viesnīcas arhitekts.

Pirms sešiem gadiem visas atbildīgās institūcijas devušas zaļo gaismu izvērst būvniecību Grēcinieku ielā 25 Vecrīgā. Tas ir mazliet vairāk nekā tūkstoš kvadrātmetru plašs zemes gabals teritorijā starp Okupācijas muzeja galu, Melngalvju nama aizmuguri un Mencendorfa nama muzeju. Tagad tur atrodas mašīnu stāvlaukums un aug vairāki koki. Līdz Otrajam pasaules karam tur bijušas trīs ēkas, no kā pēc kara palikuši tikai pamati.

Projekta vizualizācija liecina, ka ēka plānota pa visu zemes gabalu un pēc izskata diezgan monolīta. Turklāt atšķirībā no sarkanbrūnajos toņos krāsotajiem četru un piecstāvu kaimiņnamiem tā būs pelēka septiņstāvu ēka. Tāpēc sociālajos tīklos un Rīgas būvvaldes interneta lappuses atsauksmēs tā jau tiek saukta par betona kluci.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti