Pēcpusdiena

BKUS vadīs Valts Ābols, zāļu vairumtirgotāju uzņēmuma valdes loceklis

Pēcpusdiena

Latvijas Radio valdes priekšsēdētājs Aldis Pauliņš atkāpjas no amata

Latvijai iesniedz notu par islāma tradīciju nerespektēšanu

Arābu Emirātu vēstnieces un Rīgas lidostas konfliktā virkne pretrunu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Laikā, kad tiek gatavota Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa vizīte Apvienotajos Arābu Emirātos (AAE), šī valsts iesniegusi Latvijai notu par necienīgu izturēšanos pret Emirātu vēstnieci Rīgas lidostā. Ārlietu ministrija (ĀM) izteikusi atvainošanos un paudusi nožēlu par notikušo. Tikmēr Rīgas lidosta savu vainu nesaskata.

AAE vēstniece Hanana Halfana Ali al Madhani Latvijā strādā vēl pavisam neilgu laiku. Tikai pirms mēneša Rīgas pilī notika viņas akreditācijas ceremonija. Hanana Halfana Ali al Madhani kļuvusi par pirmo savas valsts vēstnieci, kas rezidēs uz vietas šeit Latvijā, kur tiks atklāta AAE vēstniecība.

Taču tagad, kad vēstniece caur Rīgas lidostu devusies uz savu dzimteni, lai tur gatavotos Latvijas prezidenta uzņemšanai, no AAE saņemta nota par to, kā notikusi vēstnieces drošības pārbaude Rīgas lidostā.

Pagaidām no iesaistītajām pusēm ir izskanējusi dažāda informācija par konfliktu lidostā. Laikraksts “Neatkarīgā Rīta Avīze” ziņoja, ka AAE vēstniecei lidostas darbinieki prasījuši novilkt musulmaņu tradicionālo tērpu un arī galvassegu – hidžābu. Notā teikts, ka vēstniecei nav piedāvāts doties uz speciālu telpu, kur novilkt hidžābu.

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs ("Vienotība") uzsver notā teikto, ka vēstniecei likts novilkt apģērbu publiskas pārbaudes laikā.

"Vēstniecība norāda uz to, ka šī pārbaude nav notikusi atsevišķā telpā. Kas nozīmē to, ka pēc būtības ne tikai diplomāti, vai tie būtu islāma ticīgie vai kristieši, vai kādi citi, bet, manuprāt, jebkuram cilvēkam, it īpaši sievietēm, ja viņām ir zināma, teiksim, problēma izģērbties kāda iemesla dēļ plašākā telpā, ir jāparedz tāda iespēja to darīt slēgtā telpā," teica Rinkēvičs.

Incidents Rīgas lidostā noticis trešdien, 22.februārī, kad AAE vēstniece, gluži tāpat kā jebkurš ceļotājs, ir bijusi pakļauta drošības pārbaudei – telpā, kur strādā personāls, kam jāgādā par to, lai tiktu novērsti varbūtējie terora akti.

Kā tas daudziem zināms no personiskās pieredzes, procedūra ir tāda, ka pasažieriem liek novilkt mēteli, virsjaku, apavus, jostu, izņemt no kabatām metāla priekšmetus, lai pārliecinātos, ka līdzi nevedat neko bīstamu.

Lidosta noliedz izskanējušās ziņas, ka vēstniecei ļaužu pilnā drošības kontroles zālē likts novilkt musulmaņu tradicionālo tērpu un galvassegu.

Pārbaude notikusi atbilstoši Eiropas Savienībā spēkā esošajai regulai. Lidostas pārstāve Laura Karnīte Latvijas Radio raidījumā “Pēcpusdiena” sacīja, ka vēstniecei lūgts novilkt vienīgi mēteli.

"Lidosta respektē pasažieru tiesības nēsāt reliģisku apģērbu un drošības pārbaudes laikā nelūdz pasažieriem novilkt, piemēram, reliģiskas galvassegas, kā arī reliģisku apģērbu. Arī konkrētajā gadījumā personai netika lūgts novilkt ne galvassegu, nedz arī citu apģērbu, izņemot mēteli," teica Karnīte.

Lidostas drošības darbiniece – sieviete – vēstnieci pārmeklējusi ar rokām un ar detektoru.

Lidosta apstiprina, ka tai ir arī divas telpas, kur vajadzības gadījumā nostāk no acīm pasažierus var pārbaudīt. Taču vēstniece atsevišķu telpu neesot lūgusi. 

Skaidrību varētu viest novērošanas kameru videoieraksts, taču to lidosta nepubliskos. Tāpat lidosta nekomentē, vai starp vēstnieci un lidostas personālu notikusi asa vārdu pārmaiņa, kas varētu būt iemesls notai.

Notikušais incidents liek uzdot jautājumus par to, kādu fonu tas būs radījis Latvijas attiecībās ar Emirātiem. Ieplānotā vizīte, par ko prezidents runāja vēstnieces akreditācijas dienā, ir paredzēta jau sestdien, 25.februāri. Rīgas pilī saka – gatavošanās norit bez izmaiņām. 

"Es gribētu teikt, ka Valsts prezidenta kanceleja šobrīd nevar komentēt sīkāk šo incidentu, jo mūsu rīcībā nav detalizētas informācijas par to," teica Valsts prezidenta preses sekretārs Jānis Siksnis.

To, ka vizītes laikā Latvijas pusei Emirātos var nākties sajust sekas - atzīst Austrumu pētnieks profesors Taivāns. 

"Nu, negatīvais fons būs, tā teikt – mazāk pieklājības. Ir jau diplomātiskā etiķetē paredzēti zināmi paņēmieni, kā izrādīt savu nepatiku.

Teiksim, neierasties laikā, laikā nesatikt, likt pasēdēt pieņemamā telpā kādu pusstundu, pagaidīt uz otru pusi mūsu prezidentam. Nu, ir tādi paņēmieni, ar kuriem pazemo valsts vadītāju. Tā, ka to mēs varam sagaidīt," teica Taivāns.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti