Panorāma

Džo Baidens uzrunā Rīgā uzsver Baltijas drošību

Panorāma

Daļa bēgļu aizbrauc no Latvijas

Amatpersonām būs jānorāda arī nelaulātie partneri

Amatpersonām varētu prasīt norādīt arī nelaulātos dzīvesbiedrus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Sabiedrībai ir tiesības pārliecināties, ka valsts amatpersona, ja tai ir nereģistrētas partnerattiecības, savā amatā darbojas tikai un vienīgi valsts un sabiedrības, nevis faktiskās ģimenes interesēs. Tādēļ amatpersonas deklarācijā būtu jānorāda arī oficiāli nereģistrētais dzīvesbiedrs. Ar šādu ierosinājumu klajā nākusi Finanšu ministrija. Iecerētās izmaiņas atbalsta Valsts ieņēmumu dienestā un Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB).

Pašvaldību un valsts institūcijās pieņemt lēmumus par savu laulāto, piemēram, prēmēt, paaugstināt amatā vai arī slēgt līgumu par iepirkumu ar sava vīra vai sievas uzņēmumu ir aizliegts ar likumu. Tomēr attiecības var arī nereģistrēt, un tad šādu ierobežojumu nav, lai arī pēc būtības nekas nemainās. 

Lai to risinātu, Finanšu ministrija likumā par interešu konfliktu novēršanu piedāvā amatpersonu deklarācijās, kas jāaizpilda ik gadu, norādīt arī šīs ziņas. Šobrīd tajās ir jānorāda tikai dzīvesbiedrs, ar kuru oficiāli noslēgta laulība.

Jaunajā modelī izšķirošais faktors būtu kopīga saimniecība vismaz gada garumā, pat ja laulības fakta nav.

Tas gan attiektos tikai uz heteroseksuāliem pāriem. “Tas termins, kas projektā minēts, ir laulībām pielīdzināmas attiecības. Un laulības definīcija mūsu likumdošanā ir pietiekami skaidra,” skaidro Finanšu ministrijas valsts sekretāra vietnieks Ilmārs Šņucins.

Lai arī interešu konflikts pēc būtības var pastāvēt arī viendzimuma attiecībās, Finanšu ministrijā atzīt, ka, ieviešot jaunas izmaiņas, nevar neņemt vērā jau citus pastāvošos normatīvos aktus. Turklāt līdzīgs definējums jau pastāv citos likumos, piemēram, par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu.

Minētos grozījumus rosinājis Valsts ieņēmumu dienests, un to ideju atbalsta arī Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā.  Tur atzīst – šobrīd kopdzīves pierādīšana vajadzības gadījumā esot sarežģīta.

“Tādos gadījumos jāpierāda, vai nu šīm personām ir kādi kopīgi naudas līdzekļu konti, vai nu šīs personas viena otrai pārsūta finanšu līdzekļus. Viens no pierādīšanas līdzekļiem ir personu paskaidrojumi – pašu un liecinieku. Vēl var būt, ka audzina kopīgus bērnus un norādīta viena deklarētā adrese. Ir daudz un dažādi pierādīšana līdzekļi, kas šo procesu padara iespējamu, taču viņi nav tik efektīvi kā tas būtu šobrīd, ja šī persona būtu jādeklarē,” stāsta KNAB priekšnieka vietniece Ilze Jurča.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā gan norāda, ka līdz ar šīm izmaiņām noteikti vajadzētu grozīt arī citus pantus, lai uz nereģistrētajiem partneriem attiektos arī tie paši aizliegumi, kas uz laulātajiem. Pretējā gadījumā nekādas sankcijas par lēmuma pieņemšanu sava dzīvesbiedra labā amatpersonai tāpat nevarēs piemērot, pat ja attiecību fakts būs publisks.

Finanšu ministrijā pauž, ka diskusijas tikai tagad sāksies. Turklāt ne tikai par partnerattiecību norādīšanu. Šajos grozījumos iekļauts priekšlikums arī par skaidras naudas uzkrājumu  ierobežošanu, kā arī deklarācijās minēto faktu patiesuma pārbaudi.

Proti, Valsts ieņēmumu dienestam būtu pienākumus deklarācijā minētos faktus salīdzināt ar datiem savās datu bāzēs ne tikai izņēmuma gadījumā, bet gan pastāvīgi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti