Nesertificētu treneru padomi noved pie traumām un ilgstošas ārstēšanās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Lai gan prasība pēc trenera sertifikāta kādam var šķist tikai lieka laika un naudas tērēšana, tam, kas trenē un cik viņš ir zinošs, ir ļoti liela nozīme. Ja klients izvēlas lielus mērķus un augstas intensitātes treniņus, nepareizi padomi var radīt nopietnas veselības problēmas, Latvijas Televīzijas raidījumam “Aizliegtais paņēmiens” savu pieredzi atklāja nesertificētu treneru kliente.

Jaunā sieviete, kas diezgan aktīvi nodarbojusies ar sportu sava prieka un veselības pēc, nopriecājās, izlasot par iespēju pieteikties treniņiem, kas sagatavotu fitnesa sacensībām. Arī saruna ar attiecīgās federācijas pārstāvi pārliecināja, ka tā ir lieliska iespēja nostiprināt savu fizisko stāvokli.

"Es pieņēmu, ka slodze tiks pakāpeniski palielināta un rezultāti uzlabosies. Negaidīju, ka iespējams sabojāt veselību šādā veidā," stāstīja sieviete.

Federācijā, kurā iesaistījusies jaunā sieviete, tobrīd darbojās divi treneri. Trenere vairāk vadīja pozēšanas treniņus, savukārt viņas vīrs trenēja meitenes zālē. Aptuveni trīs mēnešus pirms pirmajām sacensībām treneri meitenei nozīmējuši ļoti stingru diētu, paralēli notikuši ļoti intensīvi treniņi gan svaru zālē, gan kardiotreniņi - kopā vienā nedēļā aptuveni desmit nodarbības.

"Sākumā pārtrūka menstruālais cikls. Svars, protams, gāja uz leju ļoti strauji - pāris mēnešu laikā zaudēju deviņus vai desmit kilogramus, taču pašsajūta, enerģija un koncentrēšanās līmenis ļoti kritās.

Man sāka parādīties muguras sāpes, izpildot tādus vingrinājumu kā pietupieni, svaru stieņa vilkšana no zemes. Es trenerim teicu, ka man sāp mugura, bet viņš īsti nereaģēja. Mēs turpinājām programmu, kādu bijām iesākuši," atklāja sportiste.

Sacensībās viņa gan startēja un pat ieguva augstas vietas, taču veselība neuzlabojās. Sākotnēji pēc atkārtotām sūdzībām tika atļauts nedaudz vairāk ēst, bet pēc tam izstrādāta jauna programma ar lielākiem svariem, lai palielinātu muskuļu masu. Līdz ar to arī muguras sāpes kļuvušas stiprākas.   

Treneris sūdzībām nav pievērsis uzmanību, un viņa nolēmusi sacensībās vairs nepiedalīties, pametusi arī šo federāciju un sākusi ārstēties. Tikai pamazām izdevies tikt galā ar muguras sāpēm. "Pēc tam ārstēšanās process bija diezgan ilgs, dārgs un nepatīkams," piebilda sieviete, atzīstot, ka no federācijas puses neviens par aiziešanas iemesliem un viņas tālāko veselības stāvokli interesi nav izrādījis.   

Treneru sertifikāciju veic Latvijas Sporta federāciju padome. Lai iegūtu sertifikātu, padomē ir jānokārto vismaz C kategorijas eksāmens, kas maksā apmēram 10 eiro. Savukārt paša sertifikāta izsniegšana izmaksā apmēram 22 eiro, un pēc tā iegūšanas cilvēks tiek iekļauts visiem publiski pieejamā reģistrā.      

Sertificēties Latvijas Sporta federāciju padomē nevajag tikai tām personām, kas ieguvušas augstāko profesionālās ievirzes sporta izglītību, bet arī šīs personas tiek reģistrētas šajā treneru sarakstā, jo augstskolām par saviem absolventiem ir jānosūta informācija.          

Visiem pārējiem sertficēšanās prasība obligāta, pat ja persona ir izbijis sportists vai tai ir jelkādi citi dzīves laikā iegūti sertifikāti Latvijā vai ārvalstīs. Treneru reģistrā arī norādīts, cik ilgi ir spēkā esošais trenera sertifikāts, kas pēc tam ir jāpagarina vai jāatjauno.   

LTV raidījuma “Aizliegtais paņēmiens” operāciju “Sportojam!” par to, cik daudziem Rīgas sporta klubu piedāvātajiem treneriem ir nepieciešamais sertifikāts un vai trenerus patiešām interesē klienta veselības stāvoklis un fiziskā sagatavotība, skatieties pirmdienas vakarā plkst. 19.30  Latvijas Televīzijas pirmajā kanālā un interneta tiešraidē replay.lsm.lv/lv.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti