Latvijas basketbolisti cieš bezcerīgu sakāvi cīņā par olimpisko kvalifikāciju

Latvijas basketbola izlase spēlē par 7.vietu Eiropas čempionātā piektdien ar 70:97 bezcerīgi zaudēja Čehijai, kas garantēja pēdējo ceļazīmi uz 2016.gada Riodežaneiro olimpisko spēļu kvalifikācijas turnīru. Teorētiski cerības turpināt cīņu par olimpisko kvalifikāciju varētu būt arī 8.vietu ieguvušajai Latvijai, ja sekos labvēlīgi Starptautiskās basketbola federācijas (FIBA) lēmumi.

Neveiksmīgajā spēlē Latvijai rezultatīvākais ar 11 punktiem bija Jānis Timma, bet Mārtiņš Meiers nodrošināja 10 punktu. Čehijai Jans Veselijs iekrāja 24 punktus.

Pirmā puslaika izskaņā Latvijas izlase nonāca zaudētājos ar 21 punkta deficītu (36:57) un situācija tikai pasliktinājās trešajā ceturtdaļā, kad rezultāta starpība jau sasniedza bezcerīgus 36 punktus (44:80).

Labi pie groziem darbojoties Kasparam Bērziņam, pirmās ceturtdaļas vidū rezultatīvā spēlē tika iegūts sešu punktu pārsvars (18:12). Taču ātrā metienu apmaiņā čehi spēja deficītu likvidēt un divas minūtes pirms pārtraukuma pārņēma vadību (24:22). Otrajā ceturtdaļā Čehijas izlase pieaudzēja pārsvaru līdz 19 punktiem (51:32), savukārt latviešiem kritās precizitāte arī brīvos metienos un pajuka aizsardzība.

Neko vērst par labu neizdevās arī trešajā ceturtdaļā. Rezultāta starpībai tuvojoties 30 punktiem, Latvijas galvenais treneris Ainars Bagatskis laida laukumā tālākos rezervistus, bet spēles ritējumā tas vairs neko neizmainīja. Pēdējā ceturksnī cīņa vairs nebija par uzvaru, un čehi varēja atsevišķās epizodēs izklaidēt skatītājus.

Kopš valsts neatkarības atjaunošanas Latvijas izlase tikai otro reizi iekļuva Eiropā spēcīgāko komandu astoņniekā, taču augstāk par 8.vietu vēl nav izdevies tikt.

Izslēgšanas turnīru Latvija sāka ar uzvaru pār Slovēniju (73:66), ceturtdaļfinālā piekāpās Eiropas eksčempionei Francijai (70:84), bet pusfinālā par 5.vietu atzina Grieķijas pārākumu (90:97). Čehiju latvieši pieveica grupas spēlē Rīgā (72:65), taču pretiniekiem izdevās revanšēties svarīgākā cīņā.

Vēlajā vakara spēlē piektdien Lietuvas un Serbijas izlases cīnīsies par vietu finālā, kur pretiniekus jau gaida spāņi. Savukārt spēlē par bronzu pret pēdējā pusfināla neveiksminiekiem piedalīsies līdzšinējā čempione Francija. Abas spēles par medaļām notiks svētdien.

Eiropas čempioni un vicečempioni uzreiz kvalificēsies Riodežaneiro olimpiskajām spēlēm, savukārt 3. līdz 7.vietas ieguvēji iegūst tiesības spēlēt olimpiskajā kvalifikācijas turnīrā. Tiesa, iespēju spēlēt olimpiskajā kvalifikācijā varēs nodrošināt ne tikai basketbola laukumā, jo dalībnieku statuss nākamvasar būs garantēts arī rīkotājvalstīm trijās olimpiskās kvalifikācijas grupās.

Teorētiski gan pastāv iespēja, ka dalībai olimpiskajā kvalifikācijā pietiks ar Eiropas čempionātā iegūtu 8.vietu. Tas notiks gadījumā, ka turnīra rīkotāju tiesības iegūs komanda, kas jau būs nopelnījusi tiesības spēlēt kvalifikācijā. Uz olimpiskajām spēlēm tiks kvalifikācijas grupu uzvarētāji.

Visas vietu olimpiskās kvalifikācijas turnīrā ieguvušās komandas pēc sportiskajiem rezultātiem kļūs zināmas oktobra sākumā, kad beigsies Āzijas čempionāts un sarakstam pievienosies vēl trīs valstsvienības.