Latvijas basketbolistes nodrošina ceļazīmi uz Eiropas čempionāta finālturnīru

Latvijas sieviešu basketbola valstsvienība trešdien Rīgā ar 77:66 uzvarēja Slovēnijas izlasi pēdējā kvalifikācijas spēlē un ieguva tiesības startēt Eiropas čempionāta finālturnīrā, kas nākamgad notiks Čehijā. Latvijas basketbolistes kontinenta meistarsacīkšu izšķirošajā posmā spēlēs septīto reizi pēc kārtas un astoto reizi vēsturē.

(papildināts ar pēcspēles video)
Uzvarētājām ar 13 punktiem rezultatīvākā bija Gunta Baško-Melnbārde, pa 11 punktiem nodrošināja Elīna Babkina, Aija Putniņa un Anete Šteinberga, kura izcīnīja arī 10 atlēkušās bumbas, bet 10 punktus pievienoja Anete Jēkabsone-Žogota, kura valstsvienības sastāvā atgriezās uz tik svarīgo spēli. Slovēnijai Olimpiskā sporta centra zālē 20 punktu nodrošināja Sandra Piršiča.

Treneris Mārtiņš Zībarts: Pēdējā ceturtdaļā sākām gaidīt, ka uzvara pati atnāks

Latvijas izlases galvenais treneris Mārtiņš Zībarts Latvijas Televīzijā pēc spēles teica, ka nevar būt neapmierināts ar komandas iegūto vietu Eiropas čempionāta finālturnīrā. Krīzes brīdis iestājās pēdējā ceturtdaļā, tomēr pieredzējušāko spēlētāju devums palīdzēja to pārvarēt, uzsvēra treneris.

Pēc kļūdām bagāta spēles sākuma Slovēnijas izlase pirmā atguvās un, lielākoties pateicoties Tejas Oblakas rezultativitātei, ieguva septiņu punktu pārsvaru (14:7).  Savukārt mājiniecēm aizsardzībā labi pacīnījās Anete Šteinberga, izdevās uzlabot sadarbību uzbrukumā un rezultāts pēdējā minūtē pirms pārtraukuma pēc Ievas Krastiņas trīspunktu metiena kļuva neizšķirts (19:19).

Slovēnijas basketbolistes bija pārākas cīņā par atlēkušajām bumbām, turpretim latvietes biežāk pārtvēra piespēles un Anda Eibele pāris minūtes pēc otrās ceturtdaļas sākuma panāca vadību Latvijai (24:21). Agresīvāka darbība aizsardzībā palīdzēja laukuma saimniecēm palielināt pārsvaru līdz 37:30 puslaika izskaņā.

Ieva Krastiņa: Otrajā puslaikā jāuzlabo sadarbība

Puslaikā sešus punktus guvusī Ieva Krastiņa pēc pirmā puslaika Latvijas Televīzijā teica, ka komandā nepieciešama labāka sadarbība, kā arī ātrā spēlē labāk jārealizē savas iespējas.

Pirmā puslaika videoapskats

Enerģiski latvietes sāka otro puslaiku, panākot jau 12 punktu vadību (42:30), savukārt slovēnietēm spēle pajuka, un pāris minūtes pirms pēdējā pārtraukuma rezultāts sasniedza 56:40. Noslēguma ceturtdaļā Latvijas izlase jau cīnījās par nepieciešamo 19 punktu pārsvaru, kas ļautu ar pārliecinošu uzvaru nodrošināt pirmo vietu grupā. Tomēr lielāku pārsvaru par +15 neizdevās panākt, turklāt Slovēnijas izlase nedaudz vairāk kā divas minūtes līdz beigu svilpei pietuvojās līdz divu punktu deficītam (66:68), līdz Baško-Melnbārdes un Babkinas gūtie grozi mazināja spriedzi mača izskaņā.

Abu komandu pirmajā spēlē Latvijas izlase Slovēnijā zaudēja ar 18 punktu deficītu (51:69), tādēļ noslēguma tabulā augstāko vietu ieņēma slovēnietes, lai gan abas valstsvienības iekrāja pa trim uzvarām.

Slovēnietes jau pirms došanās uz Rīgu garantēja dalību finālturnīrā, jo triju komandu grupā uzvarēja visās iepriekšējās kvalifikācijas grupas spēlēs. Trešajā pozīcijā turnīra tabulā palika Lietuva.

RSU treneris Aivars Vīnbergs izvērtē komandu spēku samēru

RSU galvenais treneris Aivars Vīnbergs pirms mača Latvijas Televīzijā atzina, ka Latvijas izlasi spēlē pret Slovēniju gaida nopietns uzdevums, jo pretinieces savu galveno uzdevumu jau ir izpildījušas, un Rīgā ieradās kā finālturnīra dalībnieces.

Par Latvijas basketbola komandas panākumu priecājās arī Saeimā, kur turpina izskatīt valsts budžetu. Deputāts Imants Parādnieks (NA) no tribīnes informēja kolēģus par “mūsu zelta meiteņu” sekmēm un jokoja, “kaut vēl mēs ar vienu balsojumu varētu viņas iebalsot finālā”.

Eiropas čempionāta finālturnīrā iekļūst grupas uzvarētājas un sešas no deviņām otro vietu ieguvējām. Finālturnīrs 2017.gada jūnijā notiks Čehijā, kur grupu izloze paredzēta 9.decembrī.