Stājas spēkā ES un Turcijas vienošanās par bēgļu atgriešanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

20. martā oficiāli spēkā stājas migrantu atpakaļ atgriešanas plāns, par kuru Eiropas Savienība (ES) vienojās ar Turciju un kas paredz, ka ikviens bēglis, kurš nonācis Grieķijā, Turcijai ir jāuzņem atpakaļ.

Vienošanās ar Turciju nāca smagās sarunās, taču, lai pārtrauktu bēgļu plūsmu pa tā saukto Balkānu ceļu no Turcijas uz Eiropas Savienību, abas puses izšķīrās par kompromisu.

Ar 20. martu Turcijai ir jāuzņem atpakaļ pie sevis visi migranti, kuri, šķērsojot tās teritoriju, ir nokļuvuši Grieķijā un kuri nepieprasa patvērumu vai arī bēgļu statusam neatbilst. Savukārt  pretī Eiropas Savienība sola naudu - sešus miljardus eiro, lai gan sākumā bija paredzēti trīs miljardi, Turcija pieprasīja vēl trīs miljardus eiro klāt. Abas puses ir vienojušās, ka Turcija vispirms izlieto pirmos trīs miljardus eiro un tikai tad varēs pretendēt uz nākamajiem, un arī tad Ankarai būs skaidri un precīzi jānorāda, kam nauda ir domāta un kādām vajadzībām to plānots tērēt. Eiropas Savienības vēlme ir, lai piešķirtie līdzekļi dažādā veidā nonāk tieši pie bēgļiem.

Brisele sola arī pievērsties bezvīzu režīma ieviešanai ar Turciju, kas teorētiski spēkā varētu stāties jau vasarā, taču praktiski izskatās, ka nebūs tik vienkārši. Lai bezvīzu režīmu ieviestu, Turcijai būtu jāizpilda vairāki mājas darbi, un tik īsā laikā, kādu paredzējusi Eiropas Savienība, visticamāk, tas nebūs iespējams.

Eiropas Savienība ir arī apsolījusi, ka par katru uz Turciju atpakaļ nosūtīto cilvēku no Grieķijas Eiropā izmitinās vienu sīriešu bēgli, kurš uzturas Turcijas nometnēs. Tieši šo nodomu ļoti asi kritizējušas starptautiskās organizācijas, norādot, ka tas izskatās pēc tirgošanās ar cilvēkiem.

Grieķijas varas iestādes norādījušas, ka tieši pēdējās dienās pirms vienošanās par to, ka Turcijai migranti jāuzņem atpakaļ, ārkārtīgi strauji ir pieaudzis ienācēju skaits, un ir skaidrs, ka gan kontrabandisti, gan migranti ir labi informēti par Briselē lemto, un līdz ar to uzerez jauno kārtību īstenot nebūs iespējams.

Saskaņā ar Grieķijas varas iestāžu sacīto piektdien, 18. martā, Egejas jūru no Turcijas uz Grieķiju ir šķērsojuši vairāk nekā 1000 cilvēku, kas esot divas reizes vairāk nekā parastās dienās. Ziņo arī par kādu migrantu laivu, kas nogrimusi pie Turcijas krastiem tikai dažas stundas pirms šīs Eiropas Savienības un Turcijas vienošanās stāšanās spēkā.

Uz Grieķijas un Turcijas robežu ir apsolīts nosūtīt vairāk nekā 2000 Eiropas migrācijas un drošības ekspertu, lai palīdzētu strādāt, taču mediji, atsaucoties uz Grieķijas varas iestādēm, vēsta, ka speciālisti vēl nav ieradušies, un arī tas mazina iespēju sākt jauno vienošanos laikus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti