Spānijā notiek ārkārtas vēlēšanas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Spānijas pilsoņi svētdien, 26.jūnijā, dodas pie balsošanas urnām, lai piedalītos ārkārtas vēlēšanās. Tās notiek tādēļ, ka pusgada laikā politiķi nav spējuši vienoties par jaunu valdību. Pēdējās aptaujas prognozē, ka vairākumu varētu iegūt valdošā Tautas partija, bet tai tik un tā nepietiks balsu, lai iegūtu absolūto vairākumu. Eksperti lēš, ka vēlēšanu iznākumu Spānijā varētu ietekmēt arī nesenais referenduma iznākums Lielbritānijā.

Tautas nobalsošana Lielbritānijā par izstāšanos no Eiropas Savienības, bez šaubām, ir ietekmējusi arī vēlētājus Spānijā, kuri, kā šorīt raksta mediji, varētu būt vēl vairāk apjukuši nekā iepriekš.

Līdzšinējais premjerministrs, Tautas partijas līderis Marjans Rahojs, vēl izmantojot pēdējās minūtes pirms lieguma uzstāties ar politisku kampaņu, vērsies pie sabiedrības ar lūgumu balsot par stabilitāti un drošību tā vietā, lai paļautos uz lētu populismu, radikālismu un pat fašismu. Tā, kā saka analītiķi, ir dunka sānos vienam no ciešākajam sekotājam šajā procesā – kreiso aliansei „Unidos Podemos” jeb „Kopā mēs varam”, kas aktīvi kritizē Eiropas Savienības noteiktos taupības pasākumus Spānijai un aicina uz labāku dzīvi „bez šīm klaušām”. Turklāt kreisie iestājas par iespēju Katalonijai sarīkot referendumu par atdalīšanos no Spānijas, pret ko strikti iebilst valdošie konservatīvie. Viņi Lielbritānijas referenduma iznākumu ir skaidrojuši kā reakciju „uz Briseles un Berlīnes diktātu”.

Politiskās kampaņas galvenais cīņas lauks līdz šim ir bijusi Spānijas ekonomika un sociālā dzīve. Valstī, kas šobrīd pēc vairāku gadu smagas ekonomiskās un finanšu krīzes ir starp straujāk augošajām ekonomikām Eiropas Savienībā, joprojām ir otrs augstākais bezdarba līmenis tūlīt aiz Grieķijas. Tas ir 20 procentu augsts, un, lai gan konservatīvais premjerministrs Rahojs apgalvo, ka pēdējā laikā ir radīts daudz jaunu darba vietu, viņa konkurenti uzstāj, ka tās nav stabilas un noturīgas. Arī vairākas lielās kompānijas kavējas ar investīciju projektiem, lai vispirms pārliecinātos, kāda būs jaunā valdība un politika, kas tai sekos.

Gan Rahoja partija, gan viņa tuvākie sāncenši sociālisti pēdējā laikā ir arī cīnījušies ar vairākiem publiskiem skandāliem par iespējamu korupciju un nelikumīgām partijas maksājumu shēmām, bet pie sabiedrības ir vērsušies ar līdzīgiem vēstījumiem un solījumiem, proti, nodrošināt sociālo mieru valstī un risināt bezdarba problēmu.

Aptaujas gan lēš, ka iedzīvotāju aktivitāte un līdzdalība vēlēšanās šoreiz būs mazāka nekā iepriekš decembrī, jo liela daļa ir noguruši no nemitīgajiem skandāliem, kas politisko vidi apvijuši īpaši pēdējos mēnešos, vai arī nevar izlemt, par ko balsot.

Aptauju dati liecina, ka Tautas partijai, kas balsojumā varētu izvirzīties līderos, tomēr  neizdosies iegūt absolūto balsu vairākumu parlamentā, un tai nāksies meklēt sabiedrotos. Turklāt vēl ātrāk un vēl lielākā spriedzē, tā kā šīs jau būs bijušas atkārtotas vēlēšanas pēc iepriekšēja neveiksmīga mēģinājuma izveidot valdību. Tūlīt pēc balsošanas iznākuma, vēlēšanu līderi sēdīsies pie viena galda ar Spānijas karali Felipi VI, lai meklētu jauno valdības vadītāju.

Ja arī šajā reizē partijas nespēs vienoties, Spānijai nāksies rīkot trešās vēlēšanas, kas, kā prognozē analītiķi, izraisīs lielu sabiedrības neapmierinātību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti