Pusdiena

Pusdiena 17.02.2017

Pusdiena

Darba grupā spriež par kvalitātes celšanu valsts ģimnāzijās; iespējams, tās nodos valstij

Sīrijas miera sarunas Astanā atkal beidzas bez īpašiem rezultātiem

Sīrijas miera sarunas Astanā atkal beidzas bez īpašiem rezultātiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Kazahstānas galvaspilsētā Astanā bez īpašiem rezultātiem noslēgušās Krievijas, Turcijas un Irānas rīkotās Sīrijas režīma un opozīcijas kaujinieku sarunas par konflikta atrisināšanu Sīrijā. Sīrijas jautājumu varētu apspriests arī G20 valstu grupas ārlietu ministri Vācijā. Pirmo reizi savu vīziju par attiecību veidošanu ar Sīriju plāno paust arī jaunais ASV Valsts sekretārs Rekss Tillersons.

Laikā, kad Sīrijā joprojām spēkā ir starptautiski panāktais pamiers un karadarbība šajā valstī ir pazudusi no pasaules preses izdevumu pirmajām lappusēm, Kazahstānas galvaspilsētā Astanā uz tikšanos bija pulcējušies Sīrijas režīma un opozīcijas kaujinieku pārstāvji. Šī bija jau otrā reize mēneša laikā, kad Krievijas, Turcijas un Irānas vadībā tika diskutēts par iespējām panākt plašāku mieru kara izpostītajā valstī.

Taču arī šo sarunu laikā Sīrijas valdības delegācija aci pret aci ar nemiernieku pārstāvjiem netikās. Arī pēc gandrīz stundu ilgās visu pušu tikšanās nekādi kopīgi paziņojumi netika pieņemti. Krievijas sarunvedējs Aleksandrs Lavrentjevs pēc sarunām paziņojis, ka puses ir apstiprinājušas gatavību izveidot pamiera novērošanas grupu, kuras mērķis būtu pamieru izsludināt visā Sīrijā.

Sīrijas kaujinieku pārstāvji gan norādījuši, ka nekādas praktiskas vienošanās atkal nav panāktas, taču no Maskavas puses esot saņemti vairāki solījumi. Tā, piemēram,

Krievija ir apsolījusi pārtraukt opozīcijas kontrolēto teritoriju bombardēšanu, kā arī veicināt politisko ieslodzīto atbrīvošanu.

Tāpat kaujiniekiem solīts nosūtīt grafiku, kā izbeigt Damaskas tuvumā esošo Austrumgutas rajona aplenkumu.

Sīrijas delegācijas vadītājs Bašars al Džafari izteicies, ka Astanas tikšanās bijusi laba sagatavošanās 23.februārī Ženēvā gaidāmajām Sīrijas miera sarunām, vienlaicīgi vainojot nemierniekus un Turciju par nespēju panākt tikšanās gala vienošanos.

Sīrijas jautājums piektdien tiek apspriests arī G20 grupas pārstāvju tikšanās laikā Vācijā. Uz tikšanos ar Sīrijas opozīciju atbalstošajām valstīm aicināts jaunais ASV valsts sekretārs Rekss Tillersons, un šī ir pirmā šāda veida tikšanās kopš Donalda Trampa stāšanās ASV prezidenta amatā. Sīrijas opozīcijas atbalstītāji, kuru vidū ir vairākas ietekmīgas rietumvalstis, vairākas arābu valstis, kā arī Turcija, vēlas noskaidrot, kāda ir jaunās ASV administrācijas nostāja attiecībā pret Sīrijas prezidentu Bašaru al Asadu.

Iepriekšējā Baraka Obamas administrācija Asada atkāpšanos uzskatīja par vienu no galvenajiem priekšnoteikumiem miera nodibināšanai valstī. Savukārt Donalds Tramps ir pieļāvis iespēju sadarboties ar Asada sabiedroto Krieviju cīņai pret grupējumu “Daīš” jeb “Islāma valsts”, Asada jautājumam īpaši nepieskaroties. No otras puses, ASV aizsardzības ministrs Džeimss Metiss pirms pāris dienām norādīja, ka nekāda sadarbība ar Krieviju pašlaik nav iespējama.

Kā norāda tikšanās dalībnieki, Savienoto Valstu pozīciju nepieciešams noskaidrot pirms nākamajā ceturtdienā gaidāmajām Ženēvas miera sarunām, uz kurām aicināti gan Sīrijas valdības, gan kaujinieku pārstāvji. Kā norādījis G20 grupas sanāksmes namatēvs, Vācijas ārlietu ministrs Zigmārs Gabriēls, līdzīgi domājošām valstīm ir nepieciešams runāt kopēju valodu.

Sagaidāms, ka pēc G20 ministru sanāksmes uzmanība tiks pievērsta Minhenes drošības konferencei, kuru uzrunās vēl viens no ASV prezidenta administrācijas līderiem – ASV viceprezidents Maiks Penss. Baltā nama pārstāvji jau paziņojuši, ka arī Penss gatavojas atkārtoti apstiprināt sabiedrotajiem Savienoto Valstu uzticību saistībām pret Eiropas partneriem, tostarp NATO. Līdzīgi kā pirms dažām dienām to darīja ASV aizsardzības ministrs Džeimss Metiss, arī Penss gaidāmajā uzrunā gatavojas stingri aicināt alianses sabiedrotos palielināt savu ieguldījumu kopējai aizsardzībai.

Pilsoņu karš Sīrijā notiek kopš 2011.gada. Cīņās starp prezidentam Bašaram al Asadam lojāliem spēkiem un dažādiem nemiernieku grupējumiem nogalināti aptuveni 300 000 cilvēku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti