Pusdiena

Pārtraukta tiešā vilcienu satiksme starp Dāniju un Zviedriju

Pusdiena

Pusdiena 04.01.2016

Saūda Arābija sarauj diplomātiskās attiecības ar Irānu

Saūda Arābijas un Irānas diplomātiskais konflikts destabilizē situāciju reģionā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Saūda Arābija ir sarāvusi diplomātiskās attiecības ar Irānu. Tas noticis pēc demonstrantu uzbrukuma Saūda Arābijas vēstniecībai Teherānā. Protesti Irākā seko pagājušās nedēļas notikumiem, kad Saūda Arābijā ar nāvi tika sodīti 47 cilvēki, tostarp pazīstam šiītu garīdznieks no Irānas.

Šī nav pirmā reize, kad diplomātiskās attiecības Saūda Arābijas un Irānas starpā tiek apturētas. Iepriekšējo reizi tas notika laika posmā no 1988. līdz 1991. gadam. Toreiz saspīlējums abu valstu starpā radās pēc irāņu svētceļnieku bojāejas musulmaņu svētceļojuma Hadža laikā, bet pagājušajā gadā attiecības no jauna pasliktinājās Irānas kodolprogrammas dēļ.

Pagājušajā sestdienā Saūda Arābijā ar nāvi tika sodītas 47 terorismā aizdomās turētas personas. Vairums no viņiem bija sunnīti, kuri apsūdzēti par līdzdalību ar grupējuma „Al Kaida” saistītos terora aktos pēdējo desmit gadu laikā. Viņu vidū bija arī pazīstamais irāņu šiītu sludinātājs Nimrs al Nimrs, kurš līdz pat savam arestam 2012. gadā bija iesaistījies pret valdību vērstos protestos Saūda Arābijā un kurš ieguvis lielu popularitāti Saūda Arābijas gados jauno šiītu iedzīvotāju vidū.

Irāna nekavējoties nosodīja šādu rīcību, nosaucot to par necilvēcisku darbību, kā arī apsūdzēja Saūda Arābiju cilvēktiesību neievērošanā. Irānas augstais līderis ajatolla Ali Hamenei norādīja, ka al Nimrs nav aicinājis uz bruņotu džihādu, tāpēc viņš uzskatāms par nevainīgu mocekli, kurš gājis bojā savas reliģiskās pārliecības dēļ.

Nāvessodu izpilde izraisījusi plašas protesta akcijas gan Irākā, gan Bahreinā, gan citās reģiona valstīs. Arī Irānas galvaspilsētas Teherānas un citu lielāko pilsētu ielās izgāja tūkstošiem cilvēku. Protestētāji ielauzās arī Saūda Arābijas vēstniecībā, mēģinot to aizdedzināt, taču policija uzbrucējus no ēkas padzina. Vēlāk par spīti varas iestāžu aicinājumiem pie vēstniecības nepulcēties protestētāji ēku vēlreiz mēģināja apmētāt ar degmaisījuma pudelēm.

Pēc šī incidenta Sauda Arābija paziņoja par diplomātisko attiecību saraušanu ar Irānu, pieprasot tās diplomātiem 48 stundu laikā pamest valsti. Vienlaicīgi Saūda Arābija sākusi arī savu diplomātu evakuāciju no Irānas. Saūda Arābijas ārlietu ministrs Adels al Džubeirs paziņojis, ka notikumi Irānas galvaspilsētā ir uzskatāmi par kliedzošiem starptautisko konvenciju pārkāpumiem, kas destabilizē situāciju visā reģionā. Ar identiskām apsūdzībām klajā nākusi arī Irāna, kura paziņojusi, ka vēstniecības incidents kalpo par ieganstu, lai Saūda Arābija turpinātu situācijas destabilizēšanu Tuvajos Austrumos.

Kā norāda BBC komentētāja Līsa Dūseta, visticamāk, ka attiecību saspīlējums Saūda Arābijas un Irānas starpā atbalsosies visā reģionā, jo, kā zināms, abas valstis ir ietekmīgākie spēlētāji dažādos konfliktos Persijas līča reģionā, tostarp Sīrijā, kur atbalsta pretējās puses. Tā kā pagājušā gada beigās ar cerībām noslēdzās miera sarunas par situācijas uzlabošanos Jemenā, tad ar cerībām tika gaidīta nākamā tikšanās Sīrijas konflikta risināšanai.

Ņemot vērā pašreizējo saspīlējumu, iespējas panākt kādu kompromisa iznākumu ir ievērojami samazinājušās. Turklāt, kā norāda Līsa Dūseta, reģiona valstis jau tagad sākot stāties rindā, lai paustu savu atbalstu gan vienai, gan otrai no konfliktējošām valstīm. Arī raidsabiedrības CNN aptaujātie eksperti atzīst, ka situācija ir izveidojusies patiesi nepatīkama un tā var iziet ārpus kontroles, novedot pat pie iespējamas militāras konfrontācijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti