Sarūk laiks vienoties par Irānas kodolprogrammu; termiņu varētu pagarināt vēl uz gadu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Rodas arvien lielākas šaubas par to, vai Irānai un pasaules lielvarām izdosies panākt vispārējo vienošanos par Teherānas kodolprogrammu līdz pašu noteiktajam termiņam, kas ir pirmdiena. Avoti Irānas delegācijā jau spriež par iespējām kodolsarunas pagarināt vēl uz gadu. Savukārt rietumvalstis, kaut par termiņa pagarināšanu vēl nerunā, atzīst, ka starp abām pusēm pastāv nopietnas viedokļu atšķirības. 

Irāna un pasaules lielvaras - tā dēvētā P5+1 grupa - ar Eiropas Savienības starpniecību sarunas par vispārējās vienošanās panākšanu attiecībā uz Teherānas kodolprogrammu sāka otrdien. Valstu ārlietu ministri rīkojuši virkni diskusiju raundu Austrijas galvaspilsētā Vīnē, cenšoties iekļauties noteiktajā termiņā, līdz kuram jānonāk līdz kompromisam, proti, līdz pirmdienas vakaram.

Sarunas ir sarežģītas. Kaut ASV valsts sekretārs Džons Kerijs vēl pirms dažām dienām paziņoja, ka pasaules lielvaras neapspriež kodolsarunu gala termiņa pagarināšanu, tomēr tā priekšvakarā kuluāros par to tiek runāts arvien vairāk.

Avoti valstu delegācijās liecina, ka diskusijas varētu tikt pagarinātas gan par dažām dienām, gan pat vēl uz gadu. Avots Irānas delegācijā aģentūrai AFP svētdien pauda - ja līdz šodienas vakaram nebūs reāla progresa vispārējas vienošanās virzienā, Teherāna ir gatava piekrist, lai sarunas tiek pagarinātas vēl uz sešiem mēnešiem vai gadu. Avots uzsvēra, ka par katru cenu ir jāizvairās no konfrontācijas.

Sestdien arī ASV valsts sekretārs Kerijs atzina, ka starp abām pusēm ir „lielas plaisas”, un tiek strādāts, lai tās aizvērtu. Viņš sestdien atcēla braucienu uz Parīzi, lai paliktu Vīnē un vēlreiz tiktos ar Irānas ārlietu ministru Mohammadu Džavadu Zarifu. Tā bija abu ceturtā sarunu tikšanās trīs dienu laikā. Svētdien paredzēta vēl viena.

Vācijas ārlietu ministrs Franks Valters Šteinmeiers diskusijas raksturojis kā „konstruktīvas”, tomēr arī atzina, ka „nedrīkst slēpt faktu, ka starp [abām] pusēm daudzējādā ziņā joprojām ir lielas plaisas”.

Pēc vairākus mēnešus ilgušām diskusijām par Irānas kodolprogrammu, Šteinmeiers šīs nedēļas nogales sarunas nodēvēja par „patiesības mirkli”. Vīnē sarunām piektdien pievienojās arī Lielbritānijas un Francijas ārlietu ministri, kas gan vēlāk devās prom. Tomēr tiek gaidīts, ka abi atgriezīsies.

Tajā pašā laikā nav skaidrības, vai un kad Vīnē ieradīsies Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs, kuram kodolsarunās ir nozīmīga loma.

Iepriekš Krievijas delegācijas vadītājs pauda, ka Lavrovs atbraukšot tikai tad, ja diskusijās būs panākts nopietns progress.

Kā ziņots, pirms gada Irāna un pasaules lielvaru grupa panāca pagaidu vienošanos par Teherānas kodolprogrammas ierobežošanu apmaiņā pret daļēju Irānai noteikto sankciju atcelšanu. Toreiz tika uzstādīts mērķis līdz jūlijam panākt vispārīgu un ilgtermiņa vienošanos. Tomēr tas neizdevās, un kodolsarunas par pretrunīgi vērtēto Irānas kodolprogrammu pagarināja līdz 24.novembrim.

ASV, Francija, Lielbritānija, Krievija, Ķīna un Vācija vēlas, lai Teherāna ierobežo savu kodolprogrammu un kapacitāti bagātināt urānu, jo Irānu tur aizdomās par plāniem izstrādāt atomieročus. Lielvaras vēlas garantijas, ka irāņiem praktiski nebūs iespēju to izdarīt, ja tāds tiešām ir Teherānas nodoms. Irāna savukārt uzstāj, ka tās kodolprogrammai ir tikai miermīlīgi mērķi, un tā pieprasa starptautisko sankciju pilnīgu atcelšanu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti