Porošenko atlaiž ietekmīgo Dņepropetrovskas apgabala gubernatoru un oligarhu Kolomoiski

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Ukrainas prezidents Petro Porošenko trešdien atbrīvojis no amata Dņepropetrovskas apgabala gubernatoru Igoru Kolomoiski, kurš iesniedzis atlūgumu. Šāds solis sperts laikā, kad Kolomoiska vārds tiek saistīts ar vairākiem skandāliem valsts kontrolētajos naftas ieguves un transportēšanas uzņēmumos. Paralēli parlamentā iesniegts likumprojekts arī par Kolomoiskim piederošās „Privatbank” iespējamo nacionalizāciju.

Ietekmīgais ukraiņu oligarhs Kolomoiskis Dņepropetrovskas apgabala administrācijas vadītāja amatā tika iecelts pagājušā gada 2. martā. Tikai nedēļu pēc bijušā Ukrainas prezidenta Viktora Janukoviča bēgšanas no valsts viņu šajā amatā apstiprināja tā brīža pagaidu prezidents Oleksandrs Turčinovs. Tika uzskatīts, ka ekonomiski un politiski nestabilajā laikā tieši ietekmīgi uzņēmēji spēs nodrošināt mieru un kārtību savos reģionos. Kolomoiskim tas arī ir izdevies, ņemot vērā arī to, ka viņš milzīgus līdzekļus ieguldījis brīvprātīgo bataljonu izveidē un uzturēšanā darbībai pretterorisma operācijas zonā valsts austrumos. Gubernatora darbību, pieņemot Kolomoiska atkāpšanos, atzinīgi novērtējis arī Porošenko.

Taču atkāpšanās galvenais iemesls, visticamāk, saistīts ar Kolomoiska pēdējās nedēļas aktivitātēm uzņēmumos „Ukrtransņeftj” un „Ukrnafta”. Kā norāda izdevums „Ļevij Bereg”, Kolomoiska rīcība, ierodoties abos uzņēmumos bruņotu vīru pavadībā un it kā cenšoties tos aizsargāt no sagrābšanas, ir uzskatāma kā viņa izmisīgs mēģinājums saglabāt kontroli pār naftas ieguvi un transportēšanu Ukrainā. Par to liecina arī atsevišķu ar naftas nozari saistītu deputātu darbības parlamentā, piemēram, iesniedzot likumprojektu par Kolomoiskim piederošās „Privatbankas” nacionalizēšanu.

Kā pieļauj „Radio Svoboda” žurnālists un politikas komentētājs Vitālijs Portņikovs, konflikts naftas sfērā varētu būt aizskāris arī kādu Krievijas oligarhu un līdz ar to arī pašas Krievijas vadības intereses. Šis aspekts ir ļoti nozīmīgs, jo tieši ar Krievijas vadību, proti prezidentu Vladimiru Putinu, Porošenko ir jārisina sarunas par karu un mieru. Iespējams, ka atbrīvoties no Kolomoiska un viņa finansiālās ietekmes politikā ir ieteikuši arī Rietumu kreditori. Šajā situācijā Portņikovs uzdod jautājumu, vai tie cilvēki, kas pašlaik ir uzsākuši cīņu ar Kolomoiski, apzinās, kādus soļus viņš varētu spert biznesa vidē? „Kolomoiskis nav tikai Dņepropetrovskas gubernators – viņam šajā reģionā ir milzīga ietekme. Viņa rokās ir valstī pati spēcīgākā banka. Un problēmas šajā bankā, ja tādas sāksies, novedīs pie pilnīga Ukrainas finanšu sistēmas sabrukuma. Un tas ir sliktāk par karu. Kolomoiskis to ļoti labi apzinās. Viņš zina, ka arī viņa partneri un konkurenti to zina. Tāpēc arī viņš var atļauties spert šādus soļus, jo zina, ka ir sarkanās līnijas, kuras viņa konkurenti nekad nepārkāps,” saka Portņikovs.

Līdz ar Kolomoiski savu amatu pametuši arī viņa administrācijas aparāta vadītājs Genādijs Korbans un vietnieks Svjatoslavs Oļeiņiks. Viņš intervijā „Radio Svoboda” norādījis, ka līdz ar Kolomoiski atnāca viņa komanda un tagad tā arī aiziet ar savu vadītāju. Oļeiņiks arī paudis cerību, ka prezidenta izvirzītie augstie kritēriji pret uzņēmējiem valsts pārvaldē tiks vienlīdz taisnīgi piemēroti arī pret citiem prezidenta administrācijā un Ministru kabinetā strādājošajiem biznesmeņiem, kā arī pret pašu prezidentu Porošenko.

Runas par Kolomoiska, - kam pieder dažādi uzņēmumi, tostarp arī uzglabāšanas bizness, - nomaiņu sākās pagājušajā nedēļā, kad notika vadības maiņa valsts uzņēmumā „Ukrtransņeftj”. Tāpat Kolomoiskis rupji aizvainoja kādu žurnālistu.

Kopš pagājušā gada par valstij piederošās tehnoloģiskās naftas glabāšanu Kolomoiska uzņēmumos „Ukrtransņeftj” Kolomoiskim ir samaksājusi vairāk nekā 300 miljonus grivnu. Līdz pagājušā gada jūlijam šī uzglabāšana bijusi bez maksas.

Kolomoiska neapmierinātību, iespējams, vēl vairāk vairoja Ukrainas parlamenta pieņemtie labojumi likumā par akciju sabiedrībām. Šie labojumi valsts uzņēmuma „Ukrnafta” vadību atdod valstij un uzņēmums spēs beidzot sadalīt dividendes, kuru izmaksas pagājušajā gadā regulāri bloķējis tieši Kolomoiskis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti