Luganska atrodas uz «humānās katastrofas» robežas; kaujas traucē MH17 izmeklētājiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Prokremlisko separātistu kontrolētā Luganska atrodas uz „humānās katastrofas” robežas, nedēļām turpinoties cīņām starp kaujiniekiem un Ukrainas valdības spēkiem. Par to sestdien brīdināja pilsētas mērija, paziņojot, ka Luganskā notiek „īsts karš”.

Vienlaikus, saskaņā ar Kijevas sniegto informāciju, bruņotajiem spēkiem izdevies nošķirt separātistu galveno bāzes vietu Doņeckas pilsētu no pārējām kaujinieku teritorijām valsts austrumos. Kaujas turpinās, un traucē arī starptautisko novērotāju darbu Malaizijas pasažieru lidmašīnas katastrofas vietā.

Luganska, kur dzīvo aptuveni 400 tūkstoši cilvēku, ir otrā lielākā separātistu kaujinieku kontrolētā pilsēta aiz Doņeckas. Tā gandrīz ik dienas piedzīvojusi kaujas darbības, Ukrainas bruņotajiem spēkiem cenšoties sakaut separātistu kaujiniekus.

Luganskas mērs Serhijs Kravčenko paziņoja, pilsētā notiekošais ir „īsts karš, kas jau paņēmis vairāk nekā simts mierīgo iedzīvotāju dzīvības”.

Viņš brīdina, ka pēc vairāku mēnešu blokādes un apšaudēm, pilsēta tagad atrodas uz „humānās katastrofas” robežas. Luganskā regulāri nav elektrības, ūdens, sakaru, interneta, degvielas un gāzes. „Piegāžu nav, rezerves ir izsmeltas,” paziņoja mērs.

Turklāt pilsētā netiek izmaksātas pensijas un algas - bankas ir slēgtas, skaidras naudas pilsētā praktiski nav.

Tikmēr Ukrainas bruņotie spēki prettorisma operācijas ietvaros ieņēmuši vēl divas apdzīvotas vietas - Krasnogorovku un Staromihailovku - pie galvenās separātistu kontrolētās pilsētas Doņeckas. Par to sestdien paziņoja Ukrainas Nacionālās drošības padomes preses centra vadītājs Andrijs Lisenko. Bruņotie spēki apgalvo, pēdējās nedēļas laikā izdevies iegūt kontroli pār vairākiem stratēģiski svarīgiem punktiem Doņeckas apgabalā.

Spriežot pēc Nacionālās drošības padomes publiskotās kartes par situāciju reģionā, prokremliskie kaujinieki Doņeckā tagad ir nošķirti no pārējām separātistu rokās esošajām teritorijām valsts austrumos, kur atrodas robeža ar Krieviju. Ja tas tā tiešām ir, tad viņu piekļuve papildspēkiem var tikt būtiski ierobežota. Rietumvalstis apsūdz Maskavu par kaujinieku apbruņošanu, bet Kremlis to noliedz.

MH17 izmeklētāju darbs - apgrūtināts

Tikmēr sestdien otro dienu pēc kārtas aptuveni 70 eksperti no Nīderlandes un Austrālijas turpināja mirstīgo atlieku meklēšanu pirms vairāk nekā divām nedēļām notriektās Malaizijas pasažieru lidmašīnas „Boeing” katastrofas vietā, kuru kontrolē separātistu kaujinieki. Tiek uzskatīts, ka vairāku kvadrātkilometru platībā joprojām atrodas aptuveni 80 cilvēku mirstīgās atliekas. Vakar vairākas tika atrastas, bet sestdien meklēšanā izmantoti arī meklētājsuņi.

Sestdien daļu pārmeklējamās teritorijas ekspertiem tomēr nācās priekšlaicīgi pamest, jo tikai pāris kilometru attālumā bija dzirdami artilērijas šāviņi. Par to paziņoja Eiropas Drošības un sadarbības organizācija, kuras novērotāji pavada izmeklētājus. Kaut gan reģionā notiek kaujas, gan separātistu kaujinieki, gan Kijeva solījuši garantēt jauna, kaujas zonas apejoša koridora drošību starptautisko izmeklētāju piekļūšanai katastrofas vietai. 

Jau ziņots, ka „Malaysia Airlines” lidmašīna, reiss MH17 no Amsterdamas uz Kualalumpuru, notriekta 17.jūlija vakarā virs Donbasa. Gan Ukrainas armija, gan separātisti noliedz, ka būtu notriekuši lidmašīnu.

Savukārt ASV paziņoja, ka atbildība par Malaizijas pasažieru lidmašīnas katastrofu Donbasā gulstas uz Krievijas prezidenta Vladimira Putina pleciem, jo prokrieviskie separātisti Ukrainas austrumos, kuri pēc ASV izlūkdienesta datiem notriekuši šo lidmašīnu, nevarēja rīkoties bez Krievijas valdības un Putina atbalsta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti