Panorāma

Deputāti atkal spēlē hokeju ar Lukašenko komandu

Panorāma

No komas pamostas neliels skaits cilvēku

Lietuva cīnās ar Āfrikas cūku mēri

Lietuva varētu lūgt EK palīdzību cīņā ar Āfrikas cūku mēri

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Lietuva varētu vēlreiz lūgt Eiropas Komisijai (EK) naudu aizsargžoga būvei, lai ierobežotu mežacūku migrāciju. Tāda ir kaimiņvalsts reakcija, pēc tam, kad piektdien divām kritušām mežacūkām atklāja Āfrikas cūku mēri. Iespējams, tiks lūgtas arī kompensācijas par iespējamo cūkgaļas eksporta aizliegumu.

Divām Lietuvas dienvidos kritušām mežacūkām atklāts Āfrikas cūku mēris. Vietējie cūku audzētāji aicināti nekavējoties veikt visus iespējamos drošības pasākumus, lai pasargātu no bīstamās slimības savas kūtis.

Āfrikas cūku mēris ir ļoti lipīga vīrusa izraisīta saslimšana, kas cūku turētājiem rada lielus ekonomiskos zaudējumus, jo dzīvnieku novietnē, kur tā konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks. Cilvēkiem Āfrikas cūku mēris nav bīstams.

Lietuvas pārtikas un veterinārā dienesta vadītājs prognozē, ka slimības atklāšana ietekmēs Lietuvas cūkgaļas eksportu, un visgrūtāk šajā jautājumā būs vienoties ar Krieviju. Dienests jau sazinājies ar atbildīgajām Krievijas iestādēm, cenšoties panākt, lai pagaidām eksports tiktu aizliegts tikai no slimības skartās zonas. Tieši šādus ierobežojumus sadarbībā ar Lietuvas  dienestiem noteiks Eiropas Savienība.

Eiropas Savienība mums uzticas. Kad mums bija aizdomas, mēs koordinējām visu ar viņiem un viņi uzticas mūsu diagnozei. Attiecībā uz ieviestajiem pasākumiem, es nedomāju, ka Eiropas Savienība ieviesīs kādus ierobežojumus, izņemot šo konkrēto zonu,” norāda Lietuvas Pārtikas un veterinārā dienesta vadītājs Jons Miļus.

Saslimšana konstatēta paraugos no mežacūkām, kas atrastas nobeigušās Šalčininku un Varēnas rajonā, pie Alītas rajona robežas. Visos trīs rajonos pēdējā laikā atrasts ne mazums beigtu mežacūku. Pirms dažām dienām vienai no tām Alītas rajonā tika konstatēta arī cita infekcijas slimība – pasterelioze. Nolemts turpmāk šajā reģionā mežacūkas intensīvi medīt, lai veiktu analīzes un sekotu situācijai.

Pagājušajā vasarā Āfrikas cūku mēris tika konstatēts Baltkrievijā, aptuveni 40mit kilometru attālumā no Lietuvas robežas. Tad arī, lai aizsargātos no slimības, ko var pārnēsāt migrējošās mežacūkas, Lietuva ierosināja Briselei uzcelt žogu gar visu Baltkrievijas robežu.

Polijai arī ir robeža ar Baltkrieviju, taču tai ir laba tehniskā barjera. Kopš padomju laikiem Polijai ir siena. Tā netika nojaukta un palīdz,” uzskata Jons Miļus.

Eiropas Komisijas eksperti žoga uzcelšanu, kas izmaksātu aptuveni 15 miljonus eiro, atzina par nereālu un nepietiekami efektīvu. Taču līdz ar jaunajiem inficēšanās gadījumiem, Lietuvā šo projektu virzīs vēlreiz. Iespējams, tiks lūgtas arī kompensācijas personām, kas cietīs zaudējumus paredzamo cūkgaļas eksporta aizliegumu dēļ.

Uzzinot par cūku mēra izplatīšanos kaimiņvalstī, Latvijas Pārtikas un veterinārais dienests aicinājis medniekus visā valsts teritorijā būt īpaši vērīgiem un ziņot par kritušām vai aizdomīgām mežacūkām. Tikmēr cūkkopji aicināti pievērst pastiprinātu uzmanību cūku veselības stāvoklim, un lai nepieļautu iespējamo slimības izplatību, cūku novietnēs neielaist nepiederošas personas un  aizliegt iebraukt nedezinficētiem transporta līdzekļiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti