Pusdiena

Skolās trūkst atbalsta pasākumu bērniem un jauniešiem ar disleksiju

Pusdiena

ANO Drošības padome apsver apsvērt sankciju pastiprināšanu pret Ziemeļkoreju

Ķīnas biržas atkal piedzīvo lejupslīdi; pasaulē strauji sarūk naftas cenas

Ķīnas biržas atkal piedzīvo lejupslīdi; pasaulē strauji sarūk naftas cenas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Ķīnas  fondu biržas ceturtdien, 7.janvārī, atkal piedzīvoja strauju lejupslīdi, kam sekoja turpmāks naftas cenu samazinājums. "Brent" markas naftas cena sākotnēji saruka zem 34 ASV dolāriem par  barelu, bet nedaudz vēlāk noslīdēja zem 33 ASV dolāriem, vēsta britu raidorganizācija BBC.

Ja Ķīnas biržās akciju cenas ir iekrāsotas sarkanā krāsā, tad akciju vērtība paaugstinās, jo ķīnieši tic, ka sarkanā krāsa nes laimi. Tomēr šoreiz skaitļi bija zaļā krāsā, un n tas nevēsta ne par ko labu - akciju vērtība samazinās. Ceturtdien pusstundas laikā kopš tirdzniecības sākuma akciju cenas ir samazinājušās par 7%. Tādēļ nolemts tirdzniecību Šanhajas un Šenzeņas biržā uz laiku slēgt.

Tā bija īsākā tirdzniecības diena Ķīnas 25 gadu ilgajā akciju tirgus pastāvēšanas vēsturē. Lejupslīdes dēļ tirdzniecība Ķīnas biržās pārtraukta jau otro reizi pēdējās nedēļas laikā.

Jau ziņots, ka jaunas liecības par ekonomikas izaugsmes tempa palēnināšanos Ķīnā pirmdien, 4.janvārī, izraisīja cenu kritumu akciju tirgos visā pasaulē. Šanhajas un Šeņdžeņas biržās indekss saruka par 7%. Tas bija lielākais kritums Āzijā, un pēc tam akciju tirdzniecība abos fondu tirgos tikusi priekšlaicīgi pārtraukta.

Automātiski akciju tirdzniecības pārtraukumi Ķīnas biržās ar likumu tika ieviesti vien decembrī. Tie paredz 15 minūšu pārtraukumu, ja akciju cenas strauji samazinās par 5%. Savukārt, ja cenas samazinās par 7%, tad pārtraukums tiek izsludināts līdz nākamajai dienai. Šāds solis ir sperts ar mērķi nomierināt sakarsušos prātus. Tas ir ieviests pēc diezgan haotiskās vasaras, kad akciju tirgos vairākkārt iestājās panika.

Pēc akciju tirdzniecības apturēšanas Ķīnas varasiestādes paziņoja, ka lielajiem akcionāriem sākot ar 9. janvāri uz trim mēnešiem tiek aizliegts pārdot vairāk par 1% no uzņēmuma kapitāldaļām. Šāds lēmums faktiski pagarina līdzīgu aizliegumu, kas jau ir spēkā aptuveni pusgadu. Ir sperti arī citi pasākumi ekonomikas stiprināšanai. Savukārt Ķīnas komercbankas piedāvā klientiem dāvanā viedtālruņus un citas mantas, ja viņi nogulda naudu depozītā.

Panika akciju tirgos aizsākās pēc Ķīnas Centrālās bankas lēmuma samazināt juaņas kursu. Tas ir zemākais kopš 2011.gada marta – 6,5 juaņas par vienu ASV dolāru,

un tas liecina, ka Ķīnas ekonomikas izaugsme nav bijusi tik strauja, kā gaidīts. Devalvējot valūtu, valdība cer ar lētākām preču cenām veicināt eksportu.

Investori juaņas vērtības pazemināšanu uztver kā nopietnu Ķīnas ekonomikas vājuma pazīmi. Eksperti pieļauj, ka tas novedīs pie kārtējā nafta pieprasījuma krituma. Ķīna tiek uzskatīta par pasaulē lielāko energoresursu pircēju. Pastāv bažas, ka, sekojot Ķīnas piemēram, arī citas Āzijas valstis varētu devalvēt savu valūtu. Tā ir noticis jau iepriekš, cenšoties saglabāt konkurētspēju eksporta tirgū.

Lejupslīde Ķīnas fondu tirgū izraisīja cenu kritumu visu Āzijas un Tuvo austrumu valstu biržās. Trešdien ar cenu lejupslīdi noslēdzās tirdzniecība arī Amerikas un Eiropas biržās, kā arī Krievijā. Tāpat samazinājās teju visu izejvielu cenas.

Pazīstamais miljardieris Džordžs Soross jau ir salīdzinājis pašreizējo Ķīnas ekonomisko situāciju ar 2008. gada krīzi. Viņš ir sacījis, ka Ķīnai esot ļoti nopietnas problēmas ar pielāgošanos jauniem ekonomiskiem apstākļiem.  

Investori sākuši ieguldīt savu naudu pēc iespējas drošākos aktīvos, piemēram, uz desmit gadiem emitētajās Vācijas obligācijās. Augošā pieprasījuma dēl šo vērtspapīru ienesīgums sarucis līdz 0,49%, kas ir minimālais līmenis pēdējo mēnešu laikā.

Par spīti nestabilitātei Tuvajos Austrumos turpina samazināties ar naftas cenas. Irānas un Saūda Arābijas konflikta dēļ bija sagaidāms, ka naftas cenas pieaugs. Tomēr ņemot vērā, ka piegāžu apjoms joprojām saglabājas liels, naftas cenas turpina kristies.  

Eksperti prognozē, ka naftas cenas tuvāko desmit dienu laikā samazināsies līdz 30 ASV dolāriem par barelu. Tāpat analītiķi prognozē, ka zemas naftas cenas pasaulē saglabāsies vismaz šā gada pirmajos sešos mēnešos, bet pēc tam sāks pakāpeniski pieaugt.

Jau ziņots, ka Ķīnas finanšu tirgi pērn ne reizi vien piedzīvoja strauju kritumu. Šanhajas biržā dienas laikā akciju vērtība samazinājās pat par 8,5%. Skaidrojumi tam bija ļoti dažādi. Dalījās domas arī par to, kā Ķīnas problēmas finanšu tirgos var ietekmēt kopējo valsts ekonomiku un arī pārējo pasauli.

Tomēr finanšu analītiķi ir vienisprātis – ja Ķīnā sāksies nopietnas ekonomikas problēmas, to sajutīs tālu aiz tās robežām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti