Kaujinieki Irākā pārņem otru lielāko valsts pilsētu; daudzi dodas bēgļu gaitās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Simtiem tūkstoši cilvēku devušies bēgļu gaitās no Irākas otrās lielākās pilsētas Mosulas pēc tam, kad to otrdien ieņēma radikālo islāmistu grupējums. Tas radījis nopietnāko drošības krīzi Irākā kopš ASV karaspēka izvešanas. Islāmistu grupējums, izmantojot starpkopienu spriedzi sunnītu un šiītu starpā, pirms vairākiem mēnešiem jau ieņēma divas citas pilsētas, tostarp Fallūdžu. Irākas premjers pieprasījis parlamentam izsludināt ārkārtas stāvokli.

Irāku otrdien satricināja džihādistu kaujinieku grupējuma „Islāma valsts Irākā un Levantē” iebrukums valsts ziemeļu pilsētā Mosulā. Kontroli pār to pārņēma vairāki simti kaujinieku, iebraucot pilsētā ar šautenēm un granātmetējiem, pa ceļam nodedzinot vairākus policijas iecirkņus un ieņemot administratīvās ēkas. Mosulā esošās Irākas armijas daļas pretstāvei nebija gatavas un bēga līdz ar civiliedzīvotājiem.

Aculiecinieki vēsta, ka daļa karavīru pametuši ieročus, nomainījuši drēbes un devušies prom no pilsētas. Radikāļu kaujiniekiem izdevies pārņemt kontroli arī pār lielu daļu Nīnives provinces, kuras galvaspilsēta ir Mosula. Virs vairākām pilsētas ēkām pacelti melnie džihādistu karogi, bet caur skaļruņiem viņi ziņo, ka ieradušies „atbrīvot” pilsētu.

Starptautiskā Migrācijas organizācija trešdien paziņoja, ka saskaņā ar aplēsēm pilsētu un tās apkaimi pametuši pusmiljons iedzīvotāju. Desmitiem tūkstoši devušies uz blakus esošo Kurdistānas autonomo apgabalu, kur vietējās varasiestādes jau esot izveidojušas pagaidu bēgļu nometnes. Kurdu premjerministrs izplatīja paziņojumu, kurā aicināja Apvienoto Nāciju bēgļu aģentūru sniegt palīdzību.

Mosula ir Irākas otrā lielākā pilsēta, atrodas aptuveni 400 km uz ziemeļiem no Bagdādes. Fakts, ka to ieņēmuši radikāli islāmistu kaujinieki, valdībai rada līdz šim nopietnākos drošības izaicinājumus, kopš valsti 2011.gadā pameta ASV karavīri. Pēdējos mēnešos arvien audzis radikāļu uzbrukumos bojā gājušo skaits.

Ar „Al-Qaeda” saistītais grupējums „Islāma valsts Irākā un Levantē” savā labā izmantojis starpkopienu spriedzi starp šiītu vadīto Irākas valdību un sunnītu minoritāti, kas šiītu premjeru Nuri al Maliki apsūdz par varas monopolizēšanu un sunnītu vajadzību ignorēšanu.

Šī gada sākumā grupējums jau pārņēma savā kontrolē divas citas pilsētas - tikai dažu desmitu kilometru attālumā no Bagdādes esošo Fallūdžu, kā arī Ramadī Anbāras provincē, ko pārsvarā apdzīvo sunnīti.

Tomēr Mosulas ieņemšana ievērojami paaugstina likmes. Premjers al Maliki paziņojis, ka drošības spēkos izsludināta maksimāla kaujas gatavība. Viņš arī parlamentam lūdza izsludināt ārkārtas stāvokli. Tas premjeram dotu lielākas pilnvaras, ļautu paplašināt arestu iespējas, ieviest komandantstundu. Premjers arī aicina vīriešus pieteikties brīvprātīgi cīņai pret islāmistu kaujiniekiem, solot sagādāt ieročus.

Grupējums „Islāma valsts Irākā un Levantē” aktīvi iesaistījies arī kaujās kaimiņvalstī Sīrijā, kur cīnās ne tikai pret Bašara al Asada režīmu, bet arī mērenāk noskaņotajiem nemiernieku grupējumiem. ASV valsts departaments brīdināja, ka grupējums ne tikai apdraud Irākas stabilitāti, bet visu reģionu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti