Dienas notikumu apskats

«Reverta» aizvien nav atguvusi vairāk nekā 400 miljonus eiro «Parex» aktīvu naudas

Dienas notikumu apskats

Vairums Latvijas Radio darbinieku nemierā ar algām un valdes darbu un gatavi protestēt

Jaunais Moldovas prokrieviskais prezidents Igors Dodons ieradies pirmajā vizītē Briselē

Jaunā prokrieviskā Moldovas prezidenta vizīti Briselē pavada ES amatpersonu klusēšana

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Jaunais Moldovas prokrieviskais prezidents Igors Dodons, kurš iepriekš paudis vēlmi pārtraukt asociācijas līgumu ar Eiropas Savienību (ES) un veidot ciešākas saites ar Krieviju, otrdien, 7.februārī, ir ieradies pirmajā vizītē Briselē, lai tiktos ar Eiropas Savienības un NATO augstākajām amatpersonām, taču pēc tikšanās nekādi publiski paziņojumi nesekoja. 

Dodons iepriekš paziņoja, ka pārtrauks asociācijas līgumu ar ES, ja viņa pārstāvētā sociālistu partija uzvarēs nākamajās parlamenta vēlēšanās. Eksperti brīdina, ka šāds solis nestu ievērojamus zaudējumus valsts ekonomikai.

Dodons otrdien Briselē ir ticies ar visām augstākajām Eiropas Savienības amatpersonām, nekādu publisku paziņojumu par to gan nav. Tas liecina, ka nedz Eiropadomes priekšsēdētājs Donalds Tusks, nedz augstā pārstāve ārlietās Federika Mogerīni, nedz arī citi politiķi, visticamāk, nav vēlējušies parādīties žurnālistiem kopā ar Dodonu.

Un tas nav pārsteigums, jo iepriekš Maskavā Dodons bija paziņojis, ka asociācijas līguma noslēgšana ar Eiropas Savienību, kas notika 2014. gada jūnijā, ir bijis sasteigts solis.

Moldovas prezidents uzskata, ka viņa vadītajai valstij drīzāk būtu nepieciešamas ciešākas attiecības ar Krieviju. Tādēļ viņš ir solījis, ka gadījumā, ja viņa pārstāvētā sociālistu partija uzvarēs nākamajās parlamenta vēlēšanās, asociācijas līguma darbība tikšot pārtraukta.

Pašreiz Dodons to nevar izdarīt, jo Moldovā šādus jautājumus lemj parlaments un valdība. Valsts prezidentam ir salīdzinoši nelielas pilnvaras. Tomēr jaunā Moldovas vadītāja paziņojumi ir nepatīkams signāls Briselei. Kopš Maidana revolūcijas Ukrainā Eiropas Savienība ir mēģinājusi sniegt īpašu atbalstu Moldovai, lai noturētu to uz rietumnieciska kursa. Piemēram, Moldovas iedzīvotāji jau vairākus gadus var doties uz Eiropas Savienības valstīm bez vīzas. Savukārt ukraiņi un gruzīni to joprojām gaida.

Asociācijas līgums paredz, ka Moldova kopš aizvadītā gada vasaras var bez jebkādām muitas nodevām eksportēt uz Eiropu visus savus ražojumus. Savukārt Eiropas preču importam Kišiņeva var saglabāt muitas nodevas vēl aptuveni desmit gadu garumā.

Eiropas politikas studiju centra eksperti pirms Dodona vizītes Briselē ir sagatavojuši īpašu pētījumu par to, kādas sekas var nest Moldovas izstāšanās no asociācijas līguma ar Eiropu. Tiek secināts, ka šāds solis būtu pielīdzināms ekonomiskai pašnāvībai.

Pētījuma autori arī iesaka Moldovas prezidentam tuvāk iepazīties ar Armēnijas pieredzi, kura 2013. gadā, gandrīz pēdējā brīdī pirms parakstīšanas, atteicās no asociācijas līguma ar Eiropas Savienību un tā vietā iestājās Eirāzijas Savienībā. Šāds solis nebūt nav palīdzējis uzlabot Armēnijas ekonomiskos rādītājus, un tās eksports uz Krieviju pēc pievienošanās Eirāzijas Savienībai pat ir samazinājies.

Dodons pēdējā laikā ir nācis klajā arī vēl ar kādu ideju. Viņš piedāvā mainīt Moldovas karogu, lai tas nebūtu līdzīgs Rumānijas valsts simboliem. Arī tas tiek uztverts kā pazīme viņa vēlmei attālināties gan no Rumānijas, ar kuru moldāvi runā vienā valodā, gan no Eiropas Savienības, kuras sastāvā atrodas Rumānija. Tomēr ir maz ticams, ka esošais parlamenta sasaukums būtu gatavs uz šādu soli. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti