ES līderi: Lielbritānijai jāsāk izstāšanās process bez liekas kavēšanās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Eiropas Savienības (ES) līderi pēc Lielbritānijas referenduma, kurā vairākums balsstiesīgo atbalstīja valsts aiziešanu no ES, aicinājuši Lielbritāniju nevilcināties ar izstāšanās procesu, vēsta britu raidorganizācija BBC.

„Ātri un bez liekas kavēšanās, lai lieki nepagarinātu nenoteiktības un neziņas periodu,” tā pauž Eiropas Savienības institūciju vadītāji, norādot, ka Lielbritānijas izstāšanās sarunas ir jāsāk un jāpabeidz pēc iespējas īsākā laikā.

„Nekādas otras iespējas vienoties nebūs,” uzsver līderi par spīti signāliem no Londonas, ka briti varētu censties situāciju glābt.

Tuvākajās dienās gaidāmas dažāda līmeņa politiskās sarunas pirms nākamnedēļ gaidāmās lielās valstu vadītāju sanāksmes Briselē, kurā Lielbritānijas izstāšanās nešaubīgi būs galvenais temats.

"Balsojumā Lielbritānijas pilsoņi ir izdarījuši vēlmi pamest Eiropas Savienību,” teikts Eirpadomes vadītāja Donalda Tuska, Eiropas Parlamenta vadītāja Martina Šulca, ES prezidējošās valsts Nīderlandes premjera Marks Rites un Eiropas Komisijas vadītāja Žana Kloda Junkera kopīgajā paziņojumā.

To ap pusdienlaiku žurnālistiem pavēstīja Eiropas Komisijas prezidents Žans Klods Junkers.

Tajā pausta nožēla par Lielbritānijas lēmumu pamest ES, taču vienlaikus ES līderi atzīst, ka ciena šo lēmumu.

"Mēs sagaidām, ka Apvienota Karaliste īstenos šo britu pilsoņu lēmumu pēc iespējas ātrāk, lai arī cik sāpīgs šis process būtu,” atzīmē ES vadība.

„Mēs izsakām lielu nožēlu par šo lēmumu. Personiski es esmu ļoti skumjš par to, taču, protams, mums tas ir jārespektē. Šī ir bezprecedenta situācija, bet mēs esam vienoti savā atbildē. Mēs būsim stipri un turpināsim balstīt Eiropas Savienības pamatvērtības, veicinot mieru un tās iedzīvotāju labklājību. Eiropas Savienības 27 dalībvalstis turpinās savu ceļu. Mūs vieno vēsture, ģeogrāfija un kopīgas intereses. Tagad mēs sagaidām, ka Lielbritānijas valdība rīkosies, lai šim referenduma lēmuma būtu efekts, cik vien drīz iespējams, lai nepaildzinātu nevajadzīgu neskaidrību. Mums ir visi nepieciešamie instrumenti, lai šo situāciju risinātu,” pauda Junkers.

Paziņojumā tiek uzsvērts, ka jebkura kavēšanās ar šī lēmuma īstenošanu novedīs pie vēl lielākas nenoteiktības. Tāpat dokumentā teikts, ka ES nav gatava apsvērt kādas jaunas piekāpšanās britiem.

Junkers atkārtoja jau iepriekš, vēl pirms referenduma dienas daudzu Briseles atbildīgo politiķu sacīto – ārā nozīmē ārā.

 „Nekādu atkārtotu sarunu nebūs,” viņš sacīja.

Briseles līderi tagad gatavojas Eiropas Savienības valstu vadītāju sanāksmei, kas paredzēta nākamnedēļ otrdien un trešdien un kurā Lielbritānijas izstāšanās būs viens no galvenajiem jautājumiem.

Tajā Eiropadomes prezidents Donalds Tusks iecerējis atsevišķu apspriedi tikai 27 Eiropas Savienības dalībvalstīm bez Lielbritānijas.

“Lai runātu par detaļām, esmu piedāvājis neformālu sanāksmi 27 dalībvalstīm Eiropas Savienības Padomes sanāksmes laikā  un piedāvāšu debates par plašāku skatījumu uz mūsu Eiropas Savienības nākotni. Ir taisnība, ka pēdējie gadi ir bijuši mūsu savienības vēsturē smagākie, bet es allaž atceros, ko sacīja mans tēvs: „ Tas, kas tevi nenogalina, padara tevi stiprāku”,” pauda Tusks.

Uz referenduma iznākumu reaģējis arī NATO vadītājs Jenss Stoltenbergs: „Lielbritānijas pilsoņi ir nolēmuši izstāties no Eiropas Savienības un pāršķirt jaunu lappusi attiecībās ar to, taču es zinu, ka Apvienotās Karalistes pozīcija NATO sastāvā paliks nemainīga un turpinās savu vadošo lomu mūsu aliansē.”

Bet referenduma iznākumu vētī arī dalībvalstīs. Liels satraukums piektdien un arī turpmākās dienas valda Lielbritānijas tuvākā kaimiņa Īrijas sabiedrībā, kam Lielbritānija ir ekonomiski vissvarīgākā partnere. Strauji kritusies daudzu Īrijas uzņēmumu, tostarp lēto lidojumu kompānijas „Ryanair” vērtība. Bet Īrijas premjerministrs Enda Kenijs piektdien īpašā uzrunā mierinājis sabiedrību, ka valdībai ir līdz augstākajam līmenim gatava Lielbritānijas izstāšanās gadījumam.

Jau ziņots, ka Lielbritānijas pilsoņu vairākums ceturtdien, 23.jūnijā, notikušajā vēsturiskajā referendumā izšķīrās par  Apvienotās Karalistes izstāšanos no ES. "Brexit" atbalstīja 51,9%, pret bija 48,1% balstiesīgo iedzīvotāju.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti