EP iebilst glifosāta pārdošanas atļaujas pagarināšanai uz 15 gadiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Eiropas Parlamenta (EP) deputāti aicina Eiropas Komisiju (EK) atjaunot herbicīda glifosāta pārdošanas atļauju tikai uz septiņiem, nevis 15 gadiem, kā ierosināts pašlaik. Deputātu ieskatā, lauksaimniecības prakse, kurā šos herbicīdus izmanto, pakļauj cilvēkus lielākam veselības riskam. Šonedēļ pieņemtā rezolūcijā eiroparlamentārieši arī prasa EK un Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestādei nodot atklātībā visus zinātniskos pierādījumus, uz kuru pamata izdarīti secinājumi par to, kādēļ jāatjauno lauksaimniecībā plaši izmantotā, glifosāta pārdošanas atļauja.

 

Glifosāts ir aktīva viela, ko plaši izmanto nezāļu iznīcinātājā raundapā un citos herbicīdos, kurus savukārt lielos apjomos lieto Eiropas Savienības (ES) lauksaimniecībā, mežsaimniecībā un dārzkopībā. Eiropas Parlamenta deputāti uzskata - kamēr vien pastāv bažas par glifosāta kancerogenitāti un ietekmi uz hormonu sistēmu, Eiropas Komisijai nevajadzētu atjaunot tā pārdošanas atļauju. Tādēļ trešdien pieņemtajā rezolūcijā parlaments aicina Eiropas Komisiju atjaunot herbicīda glifosāta pārdošanas atļauju tikai uz septiņiem, nevis 15 gadiem, un atļaut tā lietošanu tikai speciālistiem.

''Pēdējo pāris mēnešu laikā bijušas intensīvas diskusijas saistībā ar šīs aktīvās sastāvdaļas turpmāko lietošanas atļauju. Pašreizējā fitosanitāro preču tirgus regulējuma termiņš beigsies jūnijā. Taču glifosātu, kā zināms, pēdējo 40 gadu laikā plaši izmanto lauksaimniecības sektorā. Mēs pieprasām neatjaunot atļaujas produktu izmantošanā, kuru sastāvā ir šī aktīvā viela. Aicinām komisiju iesniegt jaunu tiesību akta projektu un nodrošināt neatkarīgu pārskatu par glifosāta vispārējo kaitīgumu. Turklāt ir nepieciešams spert soli atpakaļ un paraudzīties - kāda var būt iespējamā graujošā ietekme, atjaunojot šo atļauju,'' sacīja rezolūcijas ziņotājs, Eiropas Tautas partijas deputāts Džovanni La Via.

Pēc deputātu domām, lauksaimniecības prakse, kurā šos herbicīdus izmanto, ne tikai nelabvēlīgi ietekmē bioloģisko daudzveidību, bet arī pakļauj cilvēkus lielākam veselības riskam. Taču ne visi deputāti debatēs bija vienisprātis.

Eiropas Konservatīvo un reformistu grupas deputāte Džulija Gērlinga:

''Manis pārstāvētā grupa nebalsos par šo rezolūciju, jo tajā minēts, ka glifosāts ir atrodams augsnē un ūdenī. Jā, tas tur ir, bet, piemēram, Vācijas federālais riska institūts mums stāsta, ka viņi konstatēja daudzumu, kas ir mazāks par vienu procentu no ikdienā pieļaujamās devas. Tāpat norādīts, ka savienojumi atrodami pārtikā, un šeit atkal tie daudzumi ir pieņemami cilvēka veselībai. Tāpat rezolūcijā norādīts, ka pašreizējie regulējumi nekontrolē glifosāta lietošanu, bet tā nav patiesība. Pašreiz regulas projekts jau skaidri norāda, ka ir jānosaka regulējošie pasākumi, lai noteiktu sastāva formulas.''

Augu, dzīvnieku, pārtikas aprites un dzīvnieku barības pastāvīgā komitejas eksperti no dalībvalstīm maijā balsos par komisijas priekšlikumu. Ja netiks sasniegts kvalificēts vairākums, lēmumu pieņems Eiropas Komisija.

''Priekšlikums, kas paredz atjaunot herbicīda glifosāta pārdošanas atļauju, atbilst attiecīgajiem normatīviem. Komisija turpinās diskusiju ar dalībvalstīm par labāko veidu, kā glifosāta atļaujas atjaunot, vienlaikus meklējot labāko risinājumu, kuru atbalsta vairums valstu. Tādēļ, iespējams, priekšlikums tiks arī grozīts,'' norādīja eirokomisāre Vera Jurova.

Glifosāts tika patentēts 70.gadu sākumā, un kopš 2000.gadā beidzās tā patents. To pārdod vairāki uzņēmumi, un tas ir vairāku simtu Eiropā reģistrēto kultūraugu aizsardzības līdzekļu sastāvā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti