EK: Turcijas prasība aizliegt satīrisko dziesmu par Erdoganu ir pretēja ES vērtībām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

„No preses brīvības viņam pietūkst kakls, tāpēc nākas nēsāt visas tās šalles,” - tās ir pāris rindiņas no vācu humora šova radītas dziesmas par Turcijas prezidentu Redžepu Tajipu Erdoganu.

Tā autoritāro līderi saniknojusi tiktāl, ka viņš pieprasījis Vācijai aizvākt dziesmu no ētera, kārtējo reizi nodemonstrējot pavisam atšķirīgu izpratni par izteiksmes brīvību nekā Eiropas Savienībā (ES), par ko, starp citu, viņu izsmej arī šajā dziesmā. Vācija uz to atbildējusi, nodemonstrējot dziesmu vēlreiz, turklāt ar turku subtitriem.

Vācu humora šova „extra 3” dziesma „Erdowie, Erdowo, Erdogan”, kas asprātīgi apspēlē vācu popzvaigznes Nenas 80.gadu dziesmas „Irgendwie, Irgendwo, Irgendwann” nosaukumu un meldiņu, pāris nedēļās tīmekļa vietnē „Youtube” skatīta vairāk nekā četrus miljonus reižu.

Komiķi diezgan nesaudzīgi izsmej turku prezidenta ekstravagantos tēriņus, darījumus ar ES bēgļu jautājumos, acu pievēršanu uz Islāma valsti, izrēķināšanos ar protestantiem un sev netīkamiem žurnālistiem.

Piemēram, kāds no dziesmas fragmentiem vēsta: „Kad žurnālists uzraksta ko tādu, kas Erdoganam nepatīk, viņš ātri attopas cietumā”.

Dziesma izskanēja 17.martā Vācijas reģionālajā televīzijā NDR. Ankara uz to reaģēja, izsaucot Vācijas vēstnieku, lai nosodītu pārraidi un pieprasītu to izdzēst. Vācijas ārlietu ministrs atbildēja, ka no Turcijas kā ES partneres sagaida līdzvērtīgu attieksmi pret Eiropas vērtībām, tostarp preses brīvību un tiesībām netraucēti paust savu viedokli, arī tad, ja tas ir satīrisks. Vācijas nostājai pievienojās arī ES vadība.

„Junkera kungs neatbalsta šādu soli – izsaukt Vācijas vēstnieku vienas satīriskas dziesmas dēļ,” norādīja Eiropas Komisijas (EK) prezidenta Žana Kloda Junkera pārstāve Mina Andrejeva. Šāds solis Turciju tikai attālina no ES, viņa piebilda.

„Šis gājiens nekādi nesaskan ar ES svarīgajām vērtībām – preses un izteiksmes brīvību. Atgādināšu, ka pēdējā padomes sēdē ES atkārtoti uzsvēra, ka sagaida no Turcijas demokrātijas, tiesiskuma un pamatbrīvību ievērošanu augstākajā līmenī. Junkera kungs arī ir publiski apliecinājis, ka sadarbība ar Turciju nozīmē atklātas sarunas par šiem jautājumiem, jo mēs patiešām vēlamies redzēt Turciju pietuvojamies ES standartiem šai jomā,” uzsvēra Andrejeva.

Turcijas valdošās varas jau tā bēdīgo reputāciju attieksmē pret cilvēktiesībām un preses brīvību pēdējās nedēļās no jauna iedragājusi tiesas prāva pret diviem turku žurnālistiem, kas vēstīja par valdības plāniem pārdot ieročus kaimiņvalstij Sīrijai. Žurnālisti apsūdzēti spiegošanā un viņiem draud mūža ieslodzījums. Tiesas sēdi apmeklēja arī ES un ASV diplomāti, izsaucot Erdogana kritiku par pilnvaru pārkāpšanu.

Kopš Redžeps Tajips Erdogans no premjerministra 2014.gadā kļuva par prezidentu, par prezidenta apvainošanu Turcijā ierosinātas lietas pret gandrīz 2000 cilvēku, tostarp slavenībām un skolēniem. Turcija jau ilgus gadus ir ES kandidātvalsts, taču tās pievienošanos allaž kavējušas dažādas domstarpības, pēdējos gados – īpaši cilvēktiesību jautājumos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti