Eiroskeptiķi ieguvuši pirmo krēslu Lielbritānijas parlamentā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Pret Eiropas Savienību noskaņotā Apvienotās karalistes Neatkarības partija ieguvusi pirmo krēslu britu parlamentā. Šī tiek uzskatīta par nepieredzētu uzvaru salīdzinoši nelielajai partijai un par trauksmes signālu valdošajai Konservatīvo partijai tikai septiņus mēnešus pirms Lielbritānijas parlamenta vēlēšanām.  

Papildusvēlēšanas jeb starpvēlēšanas Lielbritānijas pilsētā Klektonā, kas atrodas Eseksas grāfistē, bija nepieciešams sarīkot pēc tam, kad valdošās Konservatīvās partijas rindas augustā pameta deputāts Duglass Kārsvels. Viņš pievienojās eiroskeptiskajai Apvienotās Karalistes Neatkarības partijai jeb UKIP, kas uzvarēja šī gada Eiropas parlamenta vēlēšanās.

Savā priekšvēlēšanu kampaņā Duglass Kārsvels licis uzsvaru uz imigrācijas ierobežošanu un izstāšanos no Eiropas Savienības, un daudziem par pārsteigumu par viņu nobalsojuši aptuveni 60% vēlētāju. Savukārt par viņa bijušās partijas pārstāvjiem savas balsis atdevuši vien 25%.

Uzrunā pēc vēlēšanu rezultātu paziņošanas Duglass Kārsvels solījis turpināt cīņu pret pašreizējo politisko sistēmu.

„Laikā, kad ir novērojama pieaugoša neapmierinātība ar demokrātiskajiem procesiem, ir vajadzīga īpaša drosme, lai kandidētu uz šādu posteni. Pateicos Klektonas vēlētājiem, kuri mani ir ievēlējuši. Es atkāpos no parlamenta deputāta amata, jo es pirmkārt esmu atbildīgs jūsu priekšā. Jūs esat mans priekšnieks un es jūs nepievilšu,” paziņojis Kārsvels.

Valdītāji vairs nedrīkst domāt, kas būs labāk pārvaldāmajiem. Draugu korporatīvisms nav brīvais tirgus. Ērta karteļu politika nav pilnvērtīga demokrātija. Pārmaiņas nāk ar apziņu, ka lietas var tikt darītas labāk, un man ir gods būt par daļu no tā,” uzsvēris Kārsvels.

Starpvēlēšanas ceturtdien notika arī Mančestras Heivudas un Midltonas priekšpilsētās, kur norisinās cīņa par vietu parlamentā, kas atbrīvojusies pēc vietējā leiboristu pārstāvja Džima Dobina nāves. Arī šeit Neatkarības partija ievērojami nostiprinājis savas pozīcijas, un eiroskeptiķiem pietrūka tikai 617 balsu, lai atņemtu šo vēlēšanu apgabalu lieboristiem. Tikmēr toriju atbalstītāju skaits abos vēlēšanu apgabalos, salīdzinot ar 2010.gada vispārējām vēlēšanām, sarucis uz pusi.

Pēc panākumiem ceturtdien notikušajās vēlēšanās eiroskeptiķu līderis Naidžels Farāžs paudis cerību, ka gaidāmajās parlamenta vēlēšanās partijai izdosies atņemt balsis gan šobrīd pie varas esošajiem konservatīvajiem, gan opozīcijā esošajiem leiboristiem. Ja tas izdotos, būtu apdraudētas abu lielāko partiju izredzes iegūt vēlēšanās vairākumu, bet Neatkarības partija varētu iegūt vislielākos trumpjus nākamās valdības veidošanā.

Valdošās Konservatīvās partijas pārstāvji jau atzīst, ka daļa vainas par UKIP straujo izaugsmi ir jāuzņemas arī pašreizējai konservatīvo vadībai. Eksperti jau pieļauj, ka drīzumā varētu būt gaidāma vēl vairāku valdošās partijas politiķu pārbēgšana pie UKIP un nav izslēgts, ka partija starpvēlēšanās var izcīnīt uzvaru vēl kādā apgabalā.

Sabiedriskās domas aptaujas liecina, ka gan konservatīvos, gan leiboristus atbalsta aptuveni 33% britu. Viņiem ar 15% seko UKIP, kamēr par liberāldemokrātiem, kuri šobrīd ietilpst valdošajā koalīcijā, grasās balsot tikai 7% vēlētāju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti