Ēģiptē sāk tiesu pret «Al Jazeera» žurnālistiem, arī Pēteri Gresti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Ceturtdien Ēģiptē tiesa sāks skatīt lietu pret telekanāla „Al Jazeera” žurnālistiem, tostarp Austrālijas latvieti Pēteri Gresti. Viņi apsūdzēti par nepatiesu ziņu pārraidīšanu  un aizliegtās islāmistu kustības „Musulmaņu brālība” atbalstīšanu, ko militāristu izveidotā pagaidu valdība pasludinājusi par teroristu organizāciju.  Žurnālisti apsūdzības kategoriski noliedz. Bet preses organizācijas norāda, ka Ēģiptes valdība mērķtiecīgi vēršas pret tiem, kas domā citādi, un ierobežo runas brīvību.

„Al Jazeera” žurnālistu apcietināšana izraisīju plašu rezonansi ārvalstīs, un Ēģiptes armijas atbalstītā pagaidu valdība izpelnījusies asu nosodījumu par vēršanos pret preses brīvību. Prokuratūra lietu ierosinājusi pret kopumā 20 personām. Telekanāls norādījis, ka tikai deviņi no apsūdzētajiem ir „Al Jazeera” darbinieki.

Kā paziņojusi prokuratūra, 16 Ēģiptes pilsoņi ir apsūdzēti par piederību „teroristiskai organizācijai” un „kaitējuma nodarīšanu nacionālajai vienotībai un sociālajam mieram”. Savukārt četri ārvalstu pilsoņi - Austrālijas un Latvijas pilsonis Pēteris Greste, Nīderlandes pilsone un divi Lielbritānijas pilsoņi - apsūdzēti par „sadarbošanos ar ēģiptiešiem, sniedzot viņiem naudu, aprīkojumu un informāciju” un „nepatiesu ziņu pārraidīšanu, ar mērķi ārpasauli informēt, ka valstī notiek pilsoņu karš”.

Greste, kas agrāk bija britu raidsabiedrības BBC reportieris, tika arestēts decembra beigās viesnīcā Kairā, līdz ar „Al Jazeera English” Kairas biroja vadītāju Mohamedu Adelu Fahmi, kurš ir Ēģiptes un Kanādas dubultpilsonis, un iepriekš strādāja ASV telekanālam CNN. Kopš tā laika viņi atradušies apcietinājumā.

Prokurori apgalvo, ka apsūdzētie manipulējuši ar ziņu materiālu un atbalstījuši „Musulmaņu brālību”, kas ir aizliegta un decembrī tika pasludināta par teroristu organizāciju. Prokurori apgalvo, ka viņi nepatiesi parādījuši Ēģipti kā valsti „pilsoņkara” stāvoklī. Domājams, šī apsūdzība saistāma ar reportāžām par ielu sadursmēm starp Mursi atbalstītājiem un drošības spēkiem. Turklāt, Ēģiptes tagadējās varas iestādes „Al Jazeera” regulāri vainojušas neobjektivitātē. Šis kanāls pieder Kataras valstij, kas savukārt atbalsta „Musulmaņu brālību”.

Gan „Al Jazeera”, gan arestētie žurnālisti apsūdzības noliedz. Pats Greste vēstulē no Kairas Toras cietuma ir raksturojis savu apcietinājumu kā „uzbrukumu runas brīvībai”. Cilvēktiesību organizācija „Human Rights Watch”  ceturtdien paziņoja, ka tiesas prāva ir daļa no militāristu atbalstītās pagaidu valdības represijām pret tiem, kas pauž citādu viedokli. Arī Starptautiskais preses institūts trešdien aicināja Ēģiptes tiesu atbrīvot aizturētos žurnālistus. Tas norāda, ka Ēģiptes drošības spēki „ir sistemātiski apsūdzējuši žurnālistus nepamatotās apsūdzībās par teroristu atbalstīšanu vai 'nepatiesu ziņu' izplatīšanu, cenšoties iebiedēt visus žurnālistus un traucēt neatkarīgu ziņu vākšanu”.

Lietas norisei cieši seko arī Latvijas un Austrālijas diplomāti. Abu valstu vēstniecības Kairā regulāri apmainās ar informāciju saistībā ar Grestes apcietināšanu, norādījusi Latvijas vēstniece Ēģiptē Iveta Šulca.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti