Briseles lidostā un metro sprādzienu vilnis; aptuveni 30 upuru (teksta tiešraides arhīvs)

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Otrdienas rītā pa diviem sprādzieniem nogranda Briseles lielākajā, Zaventemas starptautiskajā lidostā un Briseles metro. Terora aktos dzīvību zaudējuši aptuveni 30 cilvēki un vēl desmitiem ievainoti. Pieļauts, ka uzbrukumus izdarījuši teroristi-pašnāvnieki. Lidosta un metro ir pārtraucis darbu.

Cilvēki Latvijā par saviem tuviniekiem aicināti interesēties Konsulārajā departamentā pa tālruni 67016364. Ja mobilo sakaru pārslodzes dēļ neizdodas sazināties ar Latvijas vēstniecību Beļģijā pa tālruni +32 477 182 435, lūgums zvanīt pa tālruni +32 2 2383 236. Tāpat Briselē esošie sociālajā tīklā “Facebook” var paziņot par to, ka viņi atrodas drošībā.

Arī Beļģijas valdība apstiprinājusi, ka sprādzienos ir bojā gājušie, tiesa, neminot konkrētu upuru skaitu.

Beļģijas ziņu aģentūra „Belga” ziņo, ka īsi pirms sprādzieniem bijuši šāvieni un izsaucieni arābu valodā.

Ziņots, ka sprādzieni notikuši vienā terminālī, no kura tagad ceļas dūmi.

Aculiecinieku fotogrāfijās ir vērojama visai liela postaža, kas paveras vienā no Briseles lidostas termināliem, no kura ceļas, dūmi, izsisti logi, grīda, kas noklāta ar griestu plātnēm, policija, pārbiedētie cilvēki. Pagaidām nav ziņu, vai tas ir terora akts vai vainojama kāda tehniska lieta, norāda Latvijas Radio korespondente Briselē Ina Strazdiņa.

Beļģijas mediji vēsta, ka cilvēki no Zaventemas lidostas ir evakuēti, raksta BBC un Reuters". Apturēta dzelzceļa satiksme uz lidostu. Izskan ziņas, ka ir apturēta aviosatiksme uz un no Zaventemas. Pagaidām ir pretrunīgas ziņas, kur tieši sprādziens noticis – viena informācija vēsta, ka tas noticis pie aviokompānijas „American Airlines” kasēm, taču šīs ziņas nav apstiprinātas.

BBC atgādina, ka vēl tikai piektdien, 18. martā, pēc vairāku mēnešu ilgiem meklējumiem policijai triecienoperācijā izdevās notvert vienu no visvairāk meklētajiem Parīzes slaktiņa iespējamiem līdzdalībniekiem – Salahu Abdeslamu, kura aizturēšanu uzskata par izšķirošu soli Parīzes teroraktu lietas atklāšanā.

Aizvadītā gada teroraktos Parīzē 13. un 14. novembrī dzīvību zaudēja 130 cilvēku. Atbildību par uzbrukumiem uzņēmās teroristiskais grupējums „Islāma valsts" jeb „Daīš”.

Beļģijas ziņu portāls „Het Laatste Nieuws” vēsta, ka terminālī bija plānots arī trešais sprādziens, taču bumba nav nostrādājusi kā plānots.

Beļģijā maksimālais ceturtais terorisma draudu līmenis, ziņo Latvijas Radio korespondente Ina Strazdiņa.

Latvijas Ārlietu ministrija sekojam līdzi informācijai par sprādzieniem Briseles lidostā, un pagaidām nav ziņu par to, ka būtu cietuši Latvijas valstspiederīgie.

 

BBC un citi mediji vēsta par vēl vienu sprādzienu Briseles metro netālu no Eiropas Savienības institūcijām.

Sprādziena vieta netālo no sprādziena Briseles centrā

Aviosabiedrība "airBaltic" vienu reisu no Rīgas uz Briseli novirzījusi uz Ljēžas lidostu, savukārt vēlāks reiss uz Briseli atcelts.

Notikuši sprādzieni divās metro stacijās: Šūmana un Mālbēkas stacijās. Tiek ziņots, ka arī metro stacijas tiek slēgtas.

"Reuters" un Beļgijas mediji vēsta, ka Briseles lidostā divos sprādzienos dzīvības zaudējuši 10 cilvēki un 30 ievainoti. Iepriekš ziņas par upuriem un bojāgājušiem bija pretrunīgākas. Iespējams, ka sprādzienus rīkojuši teroristi - pašnāvnieki.

Civilās aviācijas aģentūras vadītājs Māris Gorodcovs Lsm.lv informēja, ka saistībā ar sprādzieniem Briselē ir noteikti virkne preventīvo pasākumu starptautiskajā lidostā "Rīga". Šos pasākumus Gorodcovs neminēja, norādot, ka šādu informāciju viņš izpaust nedrīkst. Dienas otrajā pusē plānots vērtēt iespēju par pasākumu pastiprināšanu. Pagaidām pasažieri izmaiņas nejutīs un lidosta „Rīga” strādās ierastajā režīmā.

Militāristi palīdz evakuēt cilvēkus pēc jauniem uzbrukumiem no Briseles metro stacijas

Eiropas Parlamenta deputātes Sandras Kalnietes („Vienotība”) palīgs Pēteris Viņķelis portālam rus.lsm.lv pastāstīja, ka EP ēkā valda apjukums. „EP ēka slēgta no ārpuses. Iekšā neliels apjukums. Cilvēki zvana tuviniekiem, bet deputāti mēģina pārkārtot lidojumus (..) Bet arvien vairāk lidostu Eiropā tiek slēgtas,” atzinis Viņķelis.

Ārlietu ministrijas preses sekretārs Raimonds Jansons Latvijas Radio informēja, ka "airBaltic" no Briseles uz Ljēžas lidostu novirzītā reisa lidmašīna pirms pusdienas laika ir nonākusi galamērķī un pasažieri ar autobusiem tiks nogādāti Briselē.
 
Jansons atkārtoti norādīja, ka Latvijas Ārlietu ministrijai pagaidām nav ziņu, ka Briseles lidostā notikušajā sprādzienā būtu cietuši Latvijas valstspiederīgie. Jansons pastāstīja, ka Latvijas Konsulārais dienests aktīvi strādā pie situācijas apzināšanas.

ĀM: Latvijas Konsulārais dienests aktīvi apzina situāciju pēc sprādzieniem Briselē
00:00 / 00:41
Lejuplādēt

"Mūsu Konsulārais dienests strādā saziņā ar Beļģijas varas iestādēm, lai precizētu arī to, kas šobrīd ir noticis. Nekādas informācijas par to, ka šajos teroraktos būtu cietuši Latvijas valstspiederīgie, mums šobrīd nav," teica Jansons.
 

AFP ziņo, ka sprādzienos metro ievainojumus guvuši vismaz 15 cilvēki. Par bojāgājušajiem pagaidām pienāk pretrunīgas ziņas

Līdzjūtību upuriem un viņu piederīgajiem izsaka Latvijas prezidents Raimonds Vējonis. "Stingri nosodu terora aktus Briseles lidostā. Mana visdziļākā līdzjūtība upuru radiniekiem. Mums ir jāturpina cīņa ar terorismu," viņš tvīto.

 

Pēc terora aktiem Briselē arī Frankfurtes un Parīzes lidostās izsludināts augstāks drošības līmenis
 

Sociālajos tīklos parādās attēli, kur redzams, ka Briselē ierodas jauni armijas spēki

Latvijas Drošības policija pēc Briselē notikušā sprādzienu viļņa paziņojusi, ka terorisma draudu līmenis Latvijā joprojām paliek zems.

"Drošības policijas rīcībā nav informācijas, kas liecinātu par nepieciešamību paaugstināt terorisma draudu līmeni atsevišķos objektos vai valstī kopumā," paziņojumā medijiem norāda Drošības policija.

  

Cilvēku evakuācija no metro staccijas pēc sprādziniem

 

Cilvēki Latvijā par saviem tuviniekiem Briselē aicināti interesēties Konsulārajā departamentā pa tālruni 67016364. Ja mobilo sakaru pārslodzes dēļ neizdodas sazināties ar Latvijas vēstniecību Beļģijā pa tālruni +32 477 182 435, lūgums zvanīt uz +32 2 2383 236.

Beļģijas premjers Šarls Mišels aicina cilvēkus palikt mājās vai citās telpās, kurās viņi šobrīd atrodas, ziņo BBC.
 

Briseles lidosta slēgta līdz trešdienai, 23.martam, un pilsētā nedarbojas sabiedriskais transports. Varas iestādes apstiprināja, ka sprādzienus sarīkoja terorists-pašnāvnieks, vēsta Latvijas Televīzija.

Arī ārlietu ministrs Edgars Rinēvičs ("Vienotība") žurnālistiem pauda, ka pašlaik nav informācijas, kas liktu Latvijai pārskatīt drošības draudu līmeni. Viņš gan piebilda, ka notikumi aizvien attīstās.

Ministrs arī norādīja, ka šajā brīdī būtiski runāt par drošības iestāžu un valsts robežas stiprināšanu.

 

Teritorija ap metro staciju, kur nogranda sprādziens, ir norobežota, un policija aicina cilvēkus doties pēc iespējas tālāk no šīs vietas, jo pastāvot draudi, ka terora akti var atkārtoties, no Briseles ziņoja Latvijas Televīzijas korespondente Ilze Nagla.
 
Briselē neienāk arī vilcieni. Policija aicina cilvēkus neiziet uz ielas.

Sprādziens metro stacijā notika tikai kādus 500 metrus no Eiropas Komisijas (EK) ēkas. EK darbinieki aicināti palikt darbavietas, bet tie, kas vēl nebija ieradušies darbā, aicināti palikt mājās.

Ārvalstu mediju sniegtā informācija par Briseles sprādzienos bojāgājušo skaitu atšķiras. CNN ziņo par 23 upuriem, AFP - par 21 bojāgājušo.

 

Beļģijas iekšlietu ministrs pēc tam, kad policija aizturēja ar asiņainajiem novembra Parīzes notikumiem saistīto teroristu, paziņoja, ka vienas teroristu šūniņas apturēšana nozīmē citas šūniņas aktivizēšanos, un varas iestādes to apzinās. Nu šī frāze kļuvusi par pareģojumu, Latvijas Televīzijas ziņu speciālizlaidumā pastāstīja žurnālists Imants Frederiks Ozols.

Terorisma draudu dēļ Latvijas pārstāvniecība Eiropas Savienībā nestrādās. Nenotiks neviena darba grupas sēde vai citas iepriekš plānotās aktivitātes saistībā ar Eiropas Komisijas darbu, pastāstīja ārlietu ministrs Edgars Rinkevičs ("Vienotība").

Šie notikumi apliecina, ka cīņa pret terorismu būs ilgstoša, un jautājums ir nevis par to, vai būs kāds terorakts, bet gan – kad tas būs. Un tas nozīmē, ka nepieciešama vēl ciešāka sadarbība starp Eiropas Savienības (ES) specdienestiem, un nepieciešama sadarbībā arī ar dienestiem ārpus ES.

Tā vietā, lai iesaistītos pilsoņu karā un cīnītos viens ar otru, visi kopā varētu cīnīties ar starptautisko terorismu, to Latvijas Televīzijas ziņu speciālizlaidumā pauda Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs ("Vienotība").

Briselē strādājošais Raimonds Bricis Latvijas Televīzijas ziņu speciālizlaidumā pastāstīja, ka viņu no atrašanās sprādziena vietā lidostā pasargāja taksometrs, kas kavējas.

Viņš ar dēlu plānoja apciemot radus Lieldienās, bet taksometrs kavējās. Pirms lidostas bija izveidojies sastrēgums, kas gan nav nekas neparasts, bet, stāvot sastrēgumā, viņš pamanīja "ātrās palīdzības" un policijas automašīnas. Tad viņa taksometrs bija viens no pirmajiem, ko neielaida lidostā. Iespējams, šī kavēšanās glāba viņu dzīvību, sprieda vīrietis.

Savukārt Latvijas aviācijas eksperts Tālis Linkaits Latvijas Televīzijas ziņu speciālizlaidumā stāstīja, ka viņš bija "airBaltic" lidmašīnā, kas bija ceļā no Rīgas uz Briseli un kas novirzīta uz Lježas lidostu. Dažas minūtes pirms nolaišanās Briseles lidostās lidmašīnas kapteinis paziņoja, ka laineris nolaidīsies Lježā, stāstīja Linkaits.
 
Tagad pasažieri gaida tālākas norādes. Būs arī piedāvājums lidot atpakaļ uz Rīgu, un lielais vairums piekrīt doties atpakaļ, jo daudziem bija plānotas sanāksmes, kas atceltas, arī savienotie reisi Briselē ir atcelti.

Aviācijas eksperts Tālis Linkaits
00:00 / 00:39
Lejuplādēt

Ārlietu ministrijas parlamentārā sekretāre Zanda Kalniņa – Lukaševica Latvijas Radio raidījumā „Krustpunktā” pastāstīja, ka neilgi pirms sprādziena bija paredzēts reiss uz Rīgu. Līdz ar to lidostā bija ap 50-60 Latvijas cilvēku, ar viņiem institūcijas sazinās. Ir zināms, ka salīdzinoši tuvu sprādzienam bijusi kāda Satiksmes ministrijas ierēdne. Viņai palīdzību sniedz Briselē strādājošie kolēģi.

"airBaltic" atcēlis visus reisus uz un no Briseles, kas bija plānoti otrdien vakarā un trešdien. Aviokompānija aicina pasažierus, kuri iegādājušies biļetes uz atceltajiem reisiem, zvanīt pa tālruni 67280422.

 

Latvijas Ārpolitikas institūta direktors Andris Sprūds LTV Ziņu speciālizlaidumā sacīja, ka notikumi Briselē kārtējo reizi ir atgādinājums par to, ka terorakti Eiropā notiek - ne pirmo, ne pēdējo reizi. To var skaidrot kā karu ar teroristiem, gan arī kā reakciju uz Saleha Abdeslama aizturēšanu. Abdeleslams aizturēts pagājušajā nedēļā saistībā ar novembrī Parīzē notikušajiem terora aktiem.
 
Sprūds norādīja, ka šī intensīvi meklētā terorista aizturēšana apdraudēja citas teroristu grupas – pastāvēja risks, ka viņus atklās un iznīcinās, tāpēc viņiem bija jārīkojas.
 
Sprūds arī atgādināja, ka pēc Abdelslama aizturēšanas Briselē bija apstiprināta drošība, un, lai gan teroraktus nekad nevar pilnībā izslēgt, tas, ka notika trīs sprādzieni, norāda -  šī paaugstinātā gatavība tomēr nebija austākajā līmenī.

Izmeklētāji apstiprināja, ka uzbrukumu Briseles lidostā izraisīja pašnāvnieks-spridzinātājs, ziņo AFP.

Pagaidām pāragri runāt par sprādzienu saistību ar Abdelsalama arestu, vēsta ārvalstu masu mediji, atsaucoties uz avotiem Beļģijas policija. Šāda iespēja tiekot apspriesta, bet pagaidām gan ir pāragri izdarīt kādus secinājumus. Lai gan vēl pirmdien, 21.martā, Beļģijas iekšlietu ministrs Jans Jambons paziņoja, ka viena terorista aizturēšana var aktivizēt citas teroristu šūniņas.

Eiropas padomes priekšsēdētājs Donalds Tusks pauda līdzjūtības Briseles traģiskajos  notikumos cietušajiem un viņu tuviniekiem. "Šie uzbrukumi parādījuši jaunu teroristu naida un vardarbības līmeni," teikts Tuska paziņojumā medijiem.

Eiropas Savienība pauž solidaritāti un darīs visu iespējamo, lai palīdzētu Briselei, Beļģijai un Eiropai kopumā pretoties teroristu draudiem, ar kuriem esam saskarušies, pauda Tusks.

ES institūcijās strādājošais Ģirts Salmgriezis LR raidījumam „Krustpunktā” sacīja, ka aizvien – dažas stundas pēc sprādzieniem - nav izgājis no EP ēkas. „Piesardzības nolūku dēļ nav ieteicams iziet ārā, it sevišķi tāpēc, ka tikko ir paaugstināts drošības stāvoklis arī atomelektrostacijās,” viņš noteica. Briselē dzīvojošais Salmgriezis atzīst, ka ir dīvaina sajūta, aptaujājot kolēģus, vai tie nav cietuši sprādzienos. Salmgriezis saka, ka ir savādi, apzinoties, ka terorisms ir nonācis Briselē un „nav vairs kaut kur tālu prom” un var skart personīgi.

Viņš izteica cerību, ka Briselē dzīve varētu atgriezties drošās sliedēs, tomēr „man liekās, ka ar to šis stāsts varētu nebeigties”.

 

Beļģijas mediji ziņo par 15 bojāgājušajiem un 55 ievainotajiem sprādzienā Mālbēkas metro stacijā. Desmit cietušie ir smagā stāvoklī, ziņo AFP.

Savukārt par kopējo sprādzienos Briselē bojāgājušo skaitu ārvalstu mediju sniegtā informācija atšķiras.

"Euronews" vēsta par 26 bojāgājušiem un 136 ievainotiem cilvēkiem. No viņiem desmit ir smagā stāvoklī.

Savukārt britu raidorganizācija BBC vēsta, ka sprādzienos Briselē gājuši bojā kopumā 28 cilvēki, no viņiem 13 cilvēki zaudēja dzīvību sprādzienos lidostā, bet 15 - sprādzienā metro.

"Šī ir melnā diena mūsu valstij," pēc notikušā Briselē paziņoja valsts premjerministrs Šarls Mišels. "Mūsu valstij un tautai nelietīgi uzbruka. Tagad mūsu galvenā prioritāte ir palīdzēt cietušajiem."

Pēc viņa vārdiem robežkontrole tiks pastiprināta. Tikmēr Briseles slimnīcās nokļūst arvien vairāk sprādzienos cietušo, ziņo "Het Laatste Nieuws".

BBC vēsta, ka Beļģijas varas iestādes ir apstiprinājušas 28 cilvēku bojāeju - 15 no tiem nogalināti Mālbēkas metro stacijā, savukārt 13 - lidostā.

Latvijā nav nepieciešams sasaukt Nacionālās drošības padomes sēdi, otrdien tikšanās laikā, pārrunājot uzbrukumus Briselē, secināja Valsts prezidents Raimonds Vējonis un premjers Māris Kučinskis (ZZS). Šāds secinājums izdarīts, iepazīstoties ar Latvijas drošības dienestu un partnerdienestu aktuālo informāciju par drošības situāciju un apdraudējuma līmeni valstī.

Beļģijas Veselības ministrija savukārt precizēja ziņas par teroristu uzbrukumu upuriem. Saskaņā ar ministrijas datiem, sprādzienā lidostā gājuši bojā 11 cilvēki, bet sprādzienā metro – 15 cilvēki. Līdz ar to kopējai teroristu upuru skaits Briselē pēc oficiālās informācijas ir 26 cilvēki, ziņo BBC.

Lai arī pagaidām neviens nav uzņēmies atbildību par sprādzienu sarīkošanu Briselē, teroristiskās organizācijas "Daīš" jeb tā sauktās "Islāma valsts" atbalstītāji sociālajos tīklos pauduši prieku par notikušo, vēsta laikraksts "The Jerusalem Post".

Lidosta “Rīga” papildu drošības un stingrākus pasažieru kontroles pasākumus pagaidām nav ieviesusi. Kā uzsver lidostas pārstāvji, lidostas teritorijā regulāri tiek veikti preventīvie pasākumi drošības nodrošināšanai, bet par tiem nav pieņemts  runāt publiski.  

Drošības prasības lidosta “Rīga” nosaka, vadoties no Civilās Aviācijas aģentūras un Drošības policijas rīkojumiem. “Pagaidām lidosta no minētajām  uzraugošajām institūcijām nav saņēmusi kāds papildu norādes, ka būtu jāievieš kādas papildu  drošības prasības attiecībā uz pasažieriem. Lidosta pagaidām strādā ikdienas režīmā. Ir preventīvie pasākumi lidostā veikti. Aicinām pasažierus nesatraukties  un sekos līdzi informācijai,” LTV informēja lidostas “Rīga” pārstāve Sarmīte Rinmane.

Tikmēr Valsts policija preventīvos nolūkos palielinājusi policistu skaitu Rīgas lidostā un Rīgas Centrālajā dzelzceļa stacijā, aģentūrai LETA pastāstīja Valsts policijas preses pārstāve Sigita Pildava.

 

Eiropa un Arābu pasaule ir vienota šajā grūtajā mirklī cīņā ar islāma ekstrēmismu. Tā, reaģējot uz Briseles teroraktiem, paziņojusi Eiropas Savienības ārpolitikas koordinatore Federika Mogerīni. Viņa pašlaik atrodas vizītē Jordānijā.

"Mēs joprojām gaidām precīzāku informāciju par uzbrukumu detaļām Briselē, taču ir diezgan skaidrs, ka avots šīm sāpēm, kuras jūtam mūsu reģionā, ir tieši tāds pats kā šeit. Mēs esam vienoti ne tikai ciešanās, domājot par upuriem, bet arī reakcijā, lai novērstu radikalizāciju un vardarbību kopumā," pauda Mogerīni.

LTV korespondente Ilze Nagla no Briseles ziņoja, ka netālu no metro stacijas, kurā notika sprādziens, ielas ir slēgtas, automašīnu uz ielām tikpat kā nav. Sabiedriskais transports Briselē nekursē.

Šobrīd Šūmaņa laukums ir tukšs, dzirdama tikai helikopteru rūkoņa. Par ierasto dzīvi atgādina vien daži ziedu tirgotāji Šūmana laukumā, bet policija aizvien aicina iedzīvotājus palikt mājās.

Tāpat LTV  korespondente ziņo, ka pēc teroraktiem Briselē karogi pie ES Padomes ēkas ir nolaisti pusmastā.

Pēc Latvijas Ārlietu ministrijas aplēsēm, Briselē pastāvīgi uzturas vairāki tūkstoši Latvijas valstspiederīgo. Otrdien, 22.martā, līdz pulksten 15:00 pēc Latvijas laika nebija ziņu, ka kāds no viņiem būtu cietis teroristu uzbrukumos, vēsta LTV.

Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis ("Vienotība") pastāstīja, ka Latvijas specdienesti sazinās ar Beļģijas kolēģiem. Pašreizējā sākotnējā informācija liecina, ka Briselē notikušie sprādzieni ir terora akti.

Nav ziņu, ka notiekošajam būtu saistība ar Latviju, teica ministrs, norādot, ka līdz ar to pašlaik nav pamata palielināt terorisma draudu līmeni. Taču specdienesti seko līdzi situācijai, saņem informāciju no ārvalstu kolēģiem.

Ministrs arī pieļāva, ka pēc sprādzieniem Briselē varētu paaugstināt drošību lidostās, rīkot stingrākas pārbaudes. Tas var radīt zināmas neērtības pasažieriem, taču tas nepieciešams visu kopīgajai drošībai.

Pēcpusdienā Rīgas lidostā atgriežas lidmašīna no Lježas, kura bija ceļā uz Briseli, bet novirzīta uz Lježu un atpakaļ uz Rīgu. Rīgas lidostā atmosfēra ir mierīga un nav manāmi īpaši sagaidītāju pūļi, kas ierastos sagaidīt tuviniekus no šī reisa.

Aculiecinieki no šī "airBaltic" reisa stāstīja, ka situācija lidmašīna bija mierīga, apkalpe izstāstīja situāciju. Bet Lježas lidostā gan bija rinda, jo uz šo lidostu bija novirzītas vairākas lidmašīnas no Briseles, ziņoja LTV žurnāliste Aija Kinca.

Daži pasažieri gan izvēlējās turpināt ceļu no Lježas uz Briseli, un viņiem piedāvās autobusu, LTV pastāstīja "airBaltic" pārstāvis Jānis Vanags. Viņš uzsvēra, ka "airBaltic" pašlaik cenšas palīdzēt katram pasažierim.

Vanags arī norādīja, ka jebkurš šāds notikums kā sprādzieni Briselē maina aviācijas industrijas, kas notiekošo izvērtē, izmeklē un izdara secinājumus. Viņš gan atturējās prognozēt, kas tieši varētu mainīties, jo pašlaik tās būtu spekulācijas.

Beļģijas armija arī apstiprināja, ka lidostā atrasts aizdomīgs priekšmets, kuru kontrolētā sprādzienā iznīcinās armijas speciālisti, vēsta BBC. Iepriekš Beļģijas mediji vēstīja, ka lidostā esot atrasts spridzeklis no terorista-pašnāvnieka vestes.

Britu raidorganizācija BBC ziņo, ka sprādzienā metro gājuši bojā 20 cilvēki un 106 ievainoti. Iepriekš mediji vēstīja, ka sprādzienā metro gājuši bojā 15 cilvēki.

Tādējādi kopā ar sprādzienos lidostā bojāgājušajiem 11 cilvēkiem teroraktos Briselē gājuši bojā vismaz 30 cilvēki. Daži avoti ziņo jau par 32 bojāgājušajiem.

Informācija par bojāgājušajiem un ievainotajiem joprojām tiek papildināta, taču viens ir skaidrs – Eiropas sirdī atkal notikuši asiņaini uzbrukumi ar mērķi nogalināt un sakropļot pēc iespējas vairāk nevainīgu cilvēku.

Starptautiskajā lidostā "Rīga" sagaida pasažierus no "airBaltic" reisa, kas novirzīts no sprādzienu viļņa skartās Briseles uz Ljēžu.

Briseles centrālā vilcienu stacija joprojām slēgta, bet Briseles "Midi" un Briseles Ziemeļu stacijas atvērtas no plkst. 16:00, ziņo BBC.

 

Tā ir policijas un specdienestu izgāšanās – tā intervijā Latvijas Radio raidījumā “Pēcpusdiena” teroraktus Briselē komentēja politologs Ivars Ījabs. Diemžēl no terora draudiem tuvākajā laikā vaļā netiksim, tāpēc jautājums ir par to, kā drošības dienesti tiek galā ar savu darbu. Jautājums ir arī par to, kā tiks nodrošināta drošība pilsētās, kur ir liels skaits iedzīvotāju, norādīja Ījabs.

Viņš arī pauda, ka Eiropas attieksme pret cilvēkiem, kas tiek turēti aizdomās par saistību ar islāmistiem, bijusi pārāk švaka. Tas skaidri parādoties saistībā ar teroraktiem Parīzē, jo specdienestiem bija informācija par uzbrucējiem, bet līdz par teroraktiem viņi bija uz brīvām kājām.

Savukārt islāmismu viņš raksturoja kā ideoloģisku epidēmiju, kas skar Rietumvalstis. Un esot naivi domāt, ka tas izzudīs.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Amerikas Savienoto Valstu (ASV) prezidents Baraks Obama nosūtīja savas līdzjūtības un atbalsta ziņu Briseles iedzīvotājiem. "Mēs varam sakaut un noteikti sakausim tos, kuri apdraud cilvēku drošību visā pasaulē," norādīja Obama, vēsta BBC.

Lai arī terorisma draudu līmenis Latvijā aizvien zems, Drošības policija ieteikusi VAS "Starptautiskā lidosta "Rīga"", VAS "Latvijas dzelzceļš" un VAS "Rīgas starptautiskā autoosta" pastiprināt preventīvos drošības pasākumus. Tur ieteikts piesaistīt papildu drošības personālu un pastiprināt uzmanību aizdomīgu personu aktivitātēm šajos objektos un to tiešā tuvumā.

VAS "Starptautiskā lidosta "Rīga"" pārstāve Sarmīte Rinmane Latvijas Radio raidījumā "Pēcpusdiena" norādīja, ka drošības iestādes ir rosinājušas ieviest lidostā preventīvos pasākumus, taču tie jau ir ieviesti un tos pasažieri nejutīs.

Rinmane norādīja arī, ka pagaidām lidostai nav informācijas, ka varētu "tikt ietekmēti pārējie lidojumi uz Rīgu" bez tiem, par kuru atcelšanu jau paziņojusi nacionālā aviokompānija "airBaltic".

 

Pilnīga pārliecība, ka Latvijas valstspiederīgie teroristu uzbrukumos Briselē nav cietuši, pašlaik nevar būt, jo drošības dienestiem vēl nav informācijas par upuru valstspiederību. Taču pašlaik nav saņemta informācija, kas liktu domāt, ka sprādzienos būtu cietuši Latvijas valstspiederīgie, to Latvijas Radio raidījumā "Pēcpusdiena" norādīja Ārlietu ministrijas pārstāve vēstniecībā Beļģijā Ingūna Vīksna.

Latvijas premjerministrs Māris Kučinskis (Zaļo un zemnieku savienība) preses konferencē pēc valdības sēdes sacīja, ka negribētu teikt, ka Brisele nebija gatava teroraktiem, jo drošības pasākumi tur bija ievērojami. "Teikt, ka negatavi, tā nevar, bet šādām lietām acīmredzot skolojas un aug arī otra puse," sprieda Kučinskis.
 
 

Beļģijā izsludina trīs dienu sēras, vēsta BBC.

Ārvalstu mediji vēsta, ka atbildību par teroraktiem Briselē uzņēmies radikālais islāmistu grupējums "Daīš" jeb "Islāma valsts". Ar to saistītas ziņu aģentūras "Amaq" izplatītajā paziņojumā teikts, ka uzbrukumi vērsti pret Beļģiju – "valsti, kas piedalās starptautiskajā koalīcijā" pret grupējumu. 

Otrdien Briselē notikušo sprādzienu vietas norādītas kartē:

Parīze paziņojusi, ka "solidaritātē" ar Beļģiju Eifeļa torni izgaismos Beļģijas nacionālā karoga krāsās – melnā, dzeltenā un sarkanā.

Otrdien notika arī lidostas dienestu sanāksme par drošības pasākumiem. Spēkā paliek jau esošie kontroles pasākumi, un pasažieri apgrūtinājumus neizjutīs. Lidosta strādā pastiprinātā drošības režīmā, bet par konkrētiem pasākumiem nav pieņemts runāt publiski. Vienlaikus pasažieriem jāņem vērā, ka Beļģija ir atjaunojusi robežkontroli.

Civilās aviācijas aģentūras vadītājs Māris Gorodcovs LTV norādīja, ka cilvēkiem ir jārēķinās ar laiku formalitāšu kārtošanu. Viņaprāt, otrdienas notikumi Briselē liks mainīt drošības prasības un standartus civilajā aviācijā. Jau tagad daudzās lidostās drošības kontrole notiek, vēl pirms pasažieris ieiet pa lidostas durvīm. 

 

Ar skaļiem aplausiem otrdien, 22.martā, pulksten 15:25 “airBaltic” reisa BT9804A pasažieri teica paldies savai apkalpei, ar kuru kopā pavadīja deviņas stundas. Rīta lidojumu uz Zaventemas lidostu Briselē viņu pilots pārtrauca, pēc tam kad bija saņēmis brīdinājumu par sprādzieniem un pagrieza lidmašīnu uz nelielo lidostu Lježā.

Otrdienas vakarā Beļģijas policija publiskoja videonovērošanas kameras uzņemto attēlu, kura redzams iespējamais aizdomas turētais. Policija arī izsludināja viņu meklēšanā, jo pastāv aizdomas, ka viņš saistīts ar  sprādzieniem Briseles lidostā, vēsta BBC.



 

Atvērto durvju politika nodarījusi lielu ļaunumu Eiropas drošībai, jo ienāca pārāk daudz neidentificētu cilvēku un, iespējams, teroristu, intervijā Latvijas Radio raidījumā “Aktuālā intervija” pauda Eiropas Parlamenta deputāte Inese Vaidere. Viņa arī norādīja, ka Briseles policijas kapacitāte ir absolūti nepietiekama, un tas rezultējies teroraktos. “Brisele ir slikti pārvaldīta pilsēta. Mēs redzam, ka nauda netiek iztērēta pilsētas drošībai un kārtībai,” kritizēja deputāte.

Tikmēr eiroparlamentārietis Roberts Zīle pauda, ka sabiedrība Eiropas valstīs sagaida no islāma kopienas un islāmticīgajām valstīm stingru norobežošanos no teroristiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti