Panorāma

Kas mainījies pēc "Bistro Frics" eksperimenta

Panorāma

"Providus": EM vēl daudz darāmā būvniecības jomā

Hodorkovskis dibina opozicionāru kustību

Bijušais Krievijas oligarhs Hodorkovskis dibina opozicionāru kustību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

“Mēs neplānojam tērēt spēkus režīma gāšanai. Režīms iznīcinās pats sevi. Bet mēs zinām, ko darīt pirms tam un pēc” - ar šādu saukli bijušais Krievijas oligarhs un politieslodzītais Mihails Hodorkovskis šajās brīvdienās nodibinājis kustību "Atklātā Krievija".

Kustības mērķis ir mainīt Krievijas sabiedrību un reformēt Krieviju.  Opozicionārās tautas kustības dibināšanai Mihails Hodorkovskis izvēlējās Somiju, uz Helsinkiem ir atbraukuši aktīvisti no dažādiem Krievijas nostūriem. Tas nav ērti un ir dārgi, bet Hodorkovska līdzgaitniekiem citas iespējas nav.

Kamēr Krievijā pret Mihailu Hodorkovski uzsākta jauna krimināllieta un izdots orderis viņa arestam, tikmēr nelielā konferenču zālē Helsinku nomalē viņš kaļ plānus Krievijas kursa maiņai.

Kustība “Atklātā Krievija" nav nekas jauns - pirms vairāk nekā desmit gadiem Hodorkovkis (kā naftas magnāta "Jukos" īpašnieks) jau ziedoja naudu sabiedriskajām aktivitātēm, un pēc atbrīvošanos no cietuma viņš organizāciju atjaunoja – kā nelielu domubiedru grupu. Taču tagad vēlas tai pievienot pēc iespējas vairāk Krievijas pilsoņu.

“Mēs neveidojam partijas projektu, bet projektu, kas apvieno cilvēkus ar dažādiem politiskiem uzskatiem, balstoties uz diviem principiem. Mēs vēlamies, lai vara mūsu valstī regulāri mainās, un lai vara mūsu valstī būtu demokrātiskā, nevis autoritāra. Es uzskatu, ka no 2018. līdz 2024. mūsu valstī notiks nozīmīgas pārmaiņas,” saka kustības "Atklātā Krievija" dibinātājs Mihails Hodorkovskis.

Atšķirībā no daudziem citiem opozicionāriem Hodorkovskis un viņa līdzgaitnieki nemēģinās gāzt Vladimira Putina režīmu. Viņi nolēmuši nogaidīt līdz Putins būs spiests atteikties no varas vai to zaudēs, un tikmēr attīstīt Krievijas sabiedrības pilsonisko apziņu - ar pret-propagandas projektiem, aktivitātēm reģionos, cilvēktiesību aizstāvību un vietējo demokrātiski noskaņoto politiķu atbalstīšanu.

“Brīdī, kad sāksies pārmaiņas, būs par vēlu sēsties sarunu pie galda un domāt, ko lai dara. 1991. gada augustā režīms, kas eksistēja 73 gadus sabruka trīs dienās, un mūsu valsts dārgi samaksāja par to, ka Krievijas demokrāti nebija sagatavojušies tam brīdim. Mēs joprojām izjūtam tolaik pieļautas kļūdas un mums nav tiesību atkārtot tās,” saka kustības "Atklātā Krievija" padomes loceklis Vladimirs Kara-Murza.

 “Tajā neizbēgamajā brīdī, kad esoša vara aizies, mums ir jābūt gataviem izmaiņām,” viņš piebilst.

Hodorkovska līdzgaitnieki gatavos reformu plānu - kā pēc režīma krišanas pāriet uz demokrātisko valsts iekārtu.

Pagaidām Hodorkovskim pievienojušies aptuveni 100 cilvēki - politiķi, mediju speciālisti, nevalstisko un labdarības organizāciju aktīvisti. To vidū ir arī valdošās partijas "Vienotā Krievija" biedri, kas ieradušies Helsinkos.

“Es esmu partijas "Vienotā Krievija" biedre Es nebaidos, ka mani izslēgs - te nav nekādu revolucionāru, pretvalstisko saukļu. Mēs vien vēlamies, lai mūsu valsts būtu stipra un brīva,” uzskata kustības  "Atklātā Krievija" biedre Jeļena Logvinenko.

“Man liekas, ka pietiek jau samierināties ar lietu kārtību! Man ir jaunība, radošums, spēki, idejas - tās vajag kaut kur ieguldīt un darīt labu. Man it tikai 24 gadi un es mierīgi varu pagaidīt, kamēr vara nomainīsies, un ja tas notiks nevis pēc 10, bet pēc 20 gadiem, vismaz mani bērni būs laimīgi,” uzskata kustības  "Atklātā Krievija" biedrs Nikita Safronovs.

“Es domāju, ka agri vai vēlu mēs kļūsim par partiju. Mums nāksies izvirzīt savus kandidātus  vēlēšanās, bet no citiem opozīcijas spēkiem cilvēki ir noguruši, ir jāveido kaut kas jauns,” savukārt spriež kustības  "Atklātā Krievija" padomes locekle Olga Žakova.

Visas "Atvērtās Krievijas" aktivitātes Mihails Hodorkovskis finansē pats - tostarp arī dibināšanas pasākumu. Opozicionārs savas rosības apmērus neatklāj, bet mediji bija aprēķinājuši, ka viņa kontos varētu būt no 100 līdz 170 miljoniem dolāru. Hodorkovskis šos aprēķinus nav noliedzis.

Daudzi eksperti par bijušā politieslodzītā iniciatīvu ir skeptiski. Krievijas politologi uzskata, ka viņš vienkārši provocē varu – vēro, cik tālu var aiziet.

Turklāt Krievijas varas iestāžu spēkos ir izbeigt "Atklātās Krievijas" darbību dažās stundās. Hodorkovskis apgalvo, ka viņam ir atbildes plāns arī šādam scenārijam. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti