Apvērsums Ēģiptē izraisa pretrunīgas reakcijas pasaulē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Ēģiptē noticis valsts apvērsums un no amata ir atcelts līdzšinējais valsts prezidents Muhameds Morsi. Kontroli pār situāciju valstī pārņēmusi armija, bet pagaidu prezidenta pienākumi uzticēti konstitucionālās tiesas priekšsēdētājam. Ēģiptē notiekošais citur pasaulē izraisījis visnotaļ pretrunīgu reakciju. Latvijas ārlietu ministrs pārliecināts, ka juristiem jāvērtē, vai ir noticis militārs valsts apvērsums.

Kā norāda ārvalstu mediji un politikas analītiķi, pašlaik vislielākās diskusijas ir par to, vai Ēģiptē notiekošais ir militārais apvērsums vai tomēr nav. No vienas puses, Muhammeds Morsi bija likumīgā ceļā ievēlēts valsts prezidents, tāpēc armijas rīcība, atceļot viņu no šī amata, ir jāvērtē kā apvērsums. Turklāt, kā norāda BBC komentētājs Džeremijs Bouens, šis apvērsums ir ilgi un rūpīgi plānots, un to apliecina arī apjomīgā vēršanās pret Musulmaņu brālību.

No otras puses, daži eksperti un arī Ēģiptes armijas līderi norāda, ka apvērsums nav noticis, jo armija varu nav pārņēmusi. Ceturtdien pagaidu prezidenta amatā oficiāli iecelts Augstākās konstitucionālās tiesas priekšsēdētājs Adli Mansurs. Viņš valsti vadīs līdz jaunu vēlēšanu izsludināšanai. Turklāt armiju atbalstījuši arī vairāki reliģiskie līderi un opozīcijas aktīvisti.

Kā norāda Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs, jautājums par to, vai tas ir militārs apvērsums vai nē, ir jāvērtē juristiem. Pēc ministra vārdiem, gan Latvijai, gan Eiropas Savienībai notiekošais rada nopietnas bažas. „Mēs esam ļoti nobažījusies par to stāvokli, kāds ir izveidojies Ēģiptē. Neaizmirsīsim, ka Ēģipte ir ļoti nopietns spēlētājs gan tuvo austrumu procesos, gan arābu pasaulē kopumā. Tas, ko var redzēt, ka šie iekšpolitiskie procesi ar prezidenta Mubaraka atkāpšanos 2011.gada revolūcijā nav beigušies, ka, acīmredzot, būs ļoti nopietnas izmaiņas. Arī mums, Latvijai, un ES dalībvalstīm ir viens ārkārtīgi svarīgs jautājums – mūsu pilsoņu drošība. Pie tā mēs strādājam, arī mūsu diplomātisko darbinieku drošība."

Ārvalstu reakcija uz notiekošo ir visai piesardzīga un dažādi vērtējama. ASV prezidents Baraks Obama paziņojis, ka Ēģiptes armijas rīcība rada nopietnas bažas. Vienlaicīgi viņš norādīja, ka valsts nākotni var noteikt tikai tās iedzīvotāji un nepieciešams pēc iespējas ātrāk atgriezties pie civilās pārvaldes.

Arī Eiropas Savienības augstā pārstāve ārlietās Ketrīna Eštone nosodījusi pēdējo dienu asinspirti Kairā, aicinot sarīkot brīvas un demokrātiskas prezidenta un parlamenta vēlēšanas. Viņa pauda cerību, ka pārejas valdība darīs visu iespējamo, lai tiktu ievērotas cilvēktiesības un likuma vara.

Savukārt, kā paziņojis Krievijas parlamenta ārlietu komitejas vadītājs Aleksejs Puškovs, notiekošais Ēģiptē tikai pierāda, ka ātra pāreja no autoritāra režīma uz demokrātiju nav iespējama. Pēc Puškova vārdiem, demokrātija nav brīnumlīdzeklis, īpaši tajās valstīs, kuras netiek pieskaitītas pie attīstītās Rietumu pasaules.  

Jau ziņots, ka pēc vairāku dienu ilgajām protesta akcijām Ēģiptes prezidenta Muhammeda Morsi pilnvaras ir apturētas un viņš ir aizturēts. Valsts bruņotie spēki ģenerāļa Abdelfataha al Sisi vadībā ir izpildījuši izvirzītajā ultimātā solīto un pārņēmuši kontroli pār situāciju valstī, apturot prezidenta pilnvaras un konstitūcijas darbību.

Apvērsuma vadītājs ir paziņojis, ka prezidents nav pakļāvies tautas prasībām atkāpties no amata, tāpēc viņš turpmāk valsts vadītāja pienākumus pildīt nedrīkst. Šiem paziņojumiem sekojuši arī vairāku Morsi tuvāko līdzgaitnieku un viņa pārstāvētās Musulmaņu brālības biedru aresti.

Ziņa par Morsi atstādināšanu izraisījusi sajūsmu prezidenta pretiniekos, kas pulcējās uz mītiņu Kairas Tahrīra laukumā. Tur pagājušajā naktī pulcējās simtiem tūkstoši cilvēku, novēroja Norvēģijas sabiedriskās raidorganizācijas korespondents Jans Espens Kruse.

"Pašlaik situācija Tahrīra laukumā ir diezgan mierīgi. Laukumā atrodas vien daži simti cilvēku, bet pagājušajā naktī šeit prezidenta Muhameda Morsi atkāpšanos svinēja simtiem tūkstoši cilvēku. Šie cilvēki ir patiešām laimīgi, jo prezidenta atkāpšanās ir tas, par ko viņi cīnījās. Taču tagad ir tāda neskaidrības diena - cilvēki nezina, kas notiks tālāk. Bet tikmēr Morsi atbalstītāji jūtas patiesi vīlušies un neapmierināti ar notikušo. Viņi man pastāstīja, ka ir gatavi uzsākt svēto karu džihādu, jo viņu uzvara vēlēšanās, pēc kuras Morsi nāca pie varas, viņiem ir nolaupīta. Tagad šie cilvēki ir gatavi cīnīties pretī, taču lielais jautājums ir, vai viņi to patiešām darīs?”

Par spīti paaugstinātajai armijas vienību klātbūtnei Kairā, arī pagājusī nakts ir prasījusi 14 cilvēku dzīvību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti