100 g kultūras
Šonedēļ

KG Kultūras Žūrija iesaka

Toms Treibergs
Komēdija Latvijas kinomākslā ir reta viešņa un tāpēc jo sevišķi gaidīta. Režisore Anna Viduleja mums ir sagādājusi vēl vienu šādu tikšanos - trīsdesmito gadu beigu mākslas vidē Latvijā, ekranizējot Anšlava Eglīša romānu “Homo Novus”. Filmā ir gan iemīļoti aktieri, gan arī jaunas sejas, piemēram, Igors Šelegovskis trūcīgā, centīgā mākslinieka Jura Upenāja lomā.
Nedēļas nogalē Liepājā notiek jau ceturtais Mākslas forums. Pašmāju māksliniekiem pievienosies dalībnieki no Zviedrijas, Beļģijas, Austrālijas, Islandes un Austrijas, lai dažādos pilsētas punktos radītu laikmetīgās mākslas norises ar pasaules elpu. Arī ģimenēm būs īpašs notikums - koncertuzvedums “Meža dziesmas”.
LLMC un kuratores Ingas Lāces izstādē “Kopīgā vēsture” Rīgas Biržā vietējo un ārvalstu mākslinieku darbi komentē mūsu valsts vēsturi, tās atrašanos dažādu valstisku veidojumu sastāvā. Skatāmi arī arhīva materiāli par Ārzemju mākslas muzeja starptautisko sadarbību ar citām valstīm un to institūcijām padomju laika periodā.
Baltijas Laikmetīgās mākslas triennāle, kurai šis ir jau 13. darbības gads, Baltijas valstu simtgadē ir ceļojošs notikums. Šoreiz ar devīzi “Atbrīvojies no rēgiem”. Rīga un laikmetīgās mākslas centrs kim? ir noslēdzošā pieturvieta. Jaunu versiju par vēstures eksponēšanu muzejā rada britu mākslinieks Bens Bērgiss un ukraiņu māksliniece Ksenija Pedana. Tas gan nav vienīgais notikums. Latvijas elpa še ienāk ar Kārļa Vērdiņa dzeju.
 
Irlavā notiks Virsdiriģentu svētki
2018.gada 15.septembrī Irlavā notiks Virsdiriģentu svētki, kas veltīti I latviešu Dziedāšanas svētku virsdiriģenta Jāņa Bētiņa piemiņai.
Latvijas Radio 3 «Klasika» viļņos  jauns raidījums – «Pagrabs»
10. septembrī Latvijas Radio 3 “Klasika” laiž klajā jauniešu raidījumu “Pagrabs”. Reizi mēnesī, vakaros no plkst. 21:00 līdz 22:30 “Pagrabā” tiksies jauni mūziķi, mākslinieki, dejotāji, rakstnieki, arī kultūras nozares teorētiķi, atnesot savas svaigākās domas, idejas, radošās aktivitātes. Jau pirmajā raidījumā gaidāmas aktuālas sarunas, diskusijas par interesantiem notikumiem un dzīvā mūzika ar “Very cool people”, informēja Latvijas Radio Komunikācijas daļas galvenā sabiedrisko attiecību speciāliste Indra Zomerovska.
Dzejas dienasgrāmata: «Es ienīstu šo pasauli»
Ieskats pašlaik notiekošajās Dzejas dienās 2018. Būdams jauns un citu saukts par dzejnieku, esmu ieinteresēts dzejas procesos. Dzejas dienās, kuras aizsāktas 1965. gadā par godu Raiņa 100. dzimšanas dienai, šogad esmu apmeklējis divus pasākumus, no kuriem vienā piedalījos. Šis ir stāsts par tiem, un ceru līdzīgā formātā apskatīt arī citus pasākumus, kurus apmeklēšu.
«Baltā nakts» pulcē tūkstošus
Noslēdzies 13. laikmetīgās mākslas forums “Baltā nakts”. Šogad apmeklētājiem bija pieejami 53 gan Latvijas, gan ārvalstu mākslinieku veidoti projekti. Naktī uz svētdienu Rīgā ikgadējā Baltā nakts   pulcēja tūkstošus apmeklētāju.
Miks Želvis: filma «Kolima. Pa kaulu ceļu» - centieni aizmirst
Filmas veidotāji Krievijas Tālajos Austrumos pa Kolimas ceļu, kuru pavisam burtiski ar savu miesu un asinīm vairāku gadu garumā izbūvējuši lēģeru ieslodzītie, dodas īpatnējā ceļojumā no ostas pilsētas Magadanas līdz pat Jakutskai, portretējot pilsētiņu dzīvi kaulu ceļa nomalē.
Finansējums sakrālā mantojuma saglabāšanai nākamgad nav paredzēts
Liepājā šobrīd remontē un atjauno trīs dažādu konfesiju baznīcas. Vērienīgie būvdarbi notiek Sakrālā mantojuma saglabāšanas programmas ietvaros, bet nākamajā gadā budžetā nav paredzēti līdzekļi programmas turpināšanai, kas rada bažas, vai iesāktos būvdarbus pabeigs.        
Egils Siliņš pēc «Loengrīna» Vācijā: Katra solista sapnis ir dziedāt Baireitā
"Katra solista sapnis – sevišķi jau tā, kurš pamatā dzied Vāgnera repertuāru – ir dziedāt Baireitā," saka latviešu basbaritons Egils Siliņš. Šogad viņš kļuvis par pirmo latviešu dziedātāju, kurš kāpis uz leģendārā Baireitas festivāla skatuves Riharda Vāgnera operas "Loengrīns" jauniestudējumā. Tā pirmizrāde notika festivāla atklāšanas dienā – 25. jūlijā, un sestdien, 8.septembrī, plkst. 20:08 "Klasika" aicina šo notikumu izbaudīt ierakstā.
Karte: Brīvības ielas Latvijā - dinamiskas un vēstures notikumiem bagātas
Latvijas galvenā Brīvības iela plešas galvaspilsētā. Tomēr bez tās valstī ir vēl vairāk nekā 60 apdzīvotas vietas ar savām, unikālām brīvības vārdu nesošām ielām un ieliņām. Katrai no tām savs stāsts un sava vēsture. Dažas no tām ir gandrīz tikpat vecas vai pat vecākas par pašu Latviju. Latvijas simtgadi gaidot, Latvijas Radio žurnālisti apmeklēja Brīvības ielas Latvijā, atklājot to vēsturi, iedzīvotājus un reģionam raksturīgās īpatnības. Brīvības ielu atrašanās vietas un saites uz plašākiem aprakstiem atrodamas attēlā redzamajā kartē. 
Mēs vairs nepieprasām sapņus, cildenus uzdevumus. Intervija ar mākslinieku Džanmariju Tozati
Itāļu mākslinieks Džanmarija Tozati veido noveles par pilsētām. Viņš gan tās neraksta uz papīra, bet stāsta caur instalācijām neparastās pilsētas vietās. Starptautiskā jaunā teātra festivāla „Homo Novus” ietvaros viņš izveidojis savu noveli arī par Rīgu, kas tapusi bijušajā tekstilfabrikā „Boļševička”. Latvijas galvaspilsētā viņš ir pirmoreiz un iepazinis to kā vietu, kur cilvēki norobežojas viens no otra savā privātajā telpā un pilsētvidē tikpat kā nav jūtami.
Festivālu «Homo Novus» atklāj koku balsis
Starptautiskais jaunā teātra festivāls “Homo Novus”, kas savulaik sevi pieteica ar ambīciju mainīt latviešu teātra seju, 6.septembra vakarā ar 15 minūšu garu “Koku operu” piedzīvoja 14. atklāšanu. Šoreiz liela daļa festivāla darbu veltīti dabas un ekoloģijas tēmai.
Daugavpilī piedzīvo pirmizrādi dokumentālā filma «Latgalīši Pīterpilī»
Pēdējo gadu laikā, pateicoties Latgales kultūras darbinieku un aktīvistu centieniem, medijos aizvien biežāk var redzēt saturu, kas saistās ar Latgali un tiek veidots latgaliešu valodā. Daugavpils Šmakovkas muzejā nupat aizvadīta dokumentālās filmas “Latgalieši Pēterpilī” prezentācija, kas stāsta par latgaliešu nacionālās atmodas sākumu un tās sākotnējo centru – kādreizējo Pēterpili.   
Kārļa Zāles veidotais piemineklis Inčukalnā gaida restaurāciju
Kārļa Zāles veidotais piemineklis Inčukalna kapos bija viens no pirmajiem, kuru, sākoties Atmodas laikam, izdevās atjaunot. Atzīmējot pieminekļa atjaunošanas trīsdesmito un sagaidot tēlnieka 130. gadskārtu, Inčukalnā notika pieminekļa sakopšanas talka. Tomēr ar čaklajām talcinieku rokām vien ir par maz, lai viens no pēdējiem izcilā tēlnieka darbiem atgūtu sākotnējo izskatu.  
Liepājas Simfoniskais orķestris vērienīgi atklās koncertsezonu
Jauno sezonu Liepājas Simfoniskais orķestris (LSO) atklās Liepājas koncertzālē “Lielais dzintars” 15.septembrī plkst. 18.00. Vērienīgajā programmā, LSO sadarbojoties ar Lietuvas Valsts simfonisko orķestri diriģenta Gintara Rinkeviča vadībā, izskanēs Gustava Mālera Pirmā simfonija un Pētera Čaikovska Pirmais klavierkoncerts, kurā solists būs Moldovā dzimušais amerikāņu pianists Aleksandrs Palejs.
«Satellites LV» izdos b-pušu un retumu albumu «Ego uguņo»
Rokgrupa «Satellites LV» 14. septembrī laidīs klajā albumu «Mūsu ego uguņo (2007-2017)», kurā iekļautas pēdējā gadu desmitā tapušas dziesmas, kas nav iekļautas albumos. Dziesmas ieskaņotas gan albuma «Pagrīdē» (2012), gan albumu «Vadu» un «Bezvadu» radošo sesiju laikā.
Latvijas Radio koris koncertēs festivālā «Musikfest Erzgebirge»
9. septembrī Latvijas Radio koris un tā mākslinieciskais vadītājs diriģents Sigvards Kļava koncertēs vienā no vadošajiem Saksijas mūzikas festivāliem “Musikfest Erzgebirge”. Vācijas Rūdu kalnu kādreizējās kalnraču pilsētas Annabergas-Buholcas Svētās Annas baznīcā izskanēs koncertprogramma, kurā Arvo Perta, Pētera Vaska, Ērika Ešenvalda opusi un Fransisa Pulenka kantāte “Cilvēka seja” Latvijas Radio kora izpildījumā satiksies ar vokālā kvarteta “Ensemble Stimmwerck“ dziedājumiem no Annabergas baznīcas grāmatām.
Zināmi 10 gada balvām Rīgas arhitektūrā izvirzītie objekti
Žūrija ir pabeigusi darbu pie Gada balvai Rīgas arhitektūrā izvirzīto objektu novērtēšanas, lemjot, ka šogad uz galveno balvu un atzinībām pretendēs kopumā 10 objekti, LSM.LV pavēstīja Rīgas pilsētas arhitekts Gvido Princis. Rīgas pilsētas arhitekta birojs aicina Rīgas pilsētas iedzīvotājus un visus, kam interesē kvalitatīvas pārmaiņas Rīgas pilsētvidē un arhitektūras attīstība, iesaistīties arhitektūras sasniegumu skates „2018. gada balva Rīgas arhitektūrā” balvu pretendentu vērtēšanā.
Galerijas