Kultūra
Atdzims trīs unikāli kultūras pieminekļi Daugavas krastos
Jaunu saturu un atjaunotas aprises iegūs trīs spilgti kultūras pieminekļi Daugavas krastos – Krustpils pils, Kokneses pilsdrupas un bijusī sanatorija „Ogre”. To paredz projekts „Kultūras mantojuma saglabāšana un attīstība Daugavas ceļā”, ko īstenos ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) līdzfinansējumu, informē Kultūras ministrija.
Muzeju naktī būs atvērta atjaunotā klaušinieku māja Turaidas muzejrezervātā
Turaidas muzejrezervātā pabeigta klaušinieku mājas būvniecība uz vēsturiskiem pamatiem. Klaušinieku mājā gada laikā plānots iekārtot vēstures izstādi, lai apmeklētāji varētu iepazīt 100 gadu posmu vēl pirms Latvijas pēdējās simtgades. Savukārt muižas kompleksa apmeklētāji autentiskajā ēkā varēs ielūkoties jau gaidāmajā muzeju naktī maijā.
Lūriņas jubilejas «Tango bez asinīm» - uz un virs skatuves
Par neprātīgi aizraujošu piedzīvojumu radošā grupa dēvē darbu pie koncertstāsta „Tango bez asinīm”, kam šodien būs pirmizrāde Nacionālajā teātrī un ar kuru teātra prīma Dita Lūriņa svinēs savu 40.jubileju. Īpaša vieta izrādē atvēlēta gaisa dejām, kas aktieriem bijis liels izaicinājums un ko viņi veidojuši kopā ar šīs jomas profesionāļiem.
Rīgā pulcējas metāla pūšaminstrumentu talanti
Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā (JVLMA) ikvienam metāla pūšaminstrumenta spēlētājam ir iespēja meistarklasēs skoloties pie ievērojamiem Eiropas augstskolu pasniedzējiem – ir sācies ikgadējais starptautiskais Rīgas Brass simpozijs.
Baltijas simbolisma izstāde Orsē muzejā akcentē Baltijas īpašo mantojumu
Šodien Parīzē, Orsē Mākslas muzejā, atklāj izstādi "Nepieradinātās dvēseles. Simbolisms Baltijas valstīs” (“Âmes sauvages. Le symbolisme dans les pays baltes”), ko veido četri Baltijas valstu nacionālie mākslas muzeji Rīgā, Tallinā, Viļņā un Kauņā. Latvijai par īpašu pārsteigumu kļuva izstādes reklāmas plakātam izvēlētā Johana Valtera glezna "Zemnieku meitene”.
Ārzemju latvieši Dziesmu svētku gadā dzied un dejo ar dubultu sparu
Diasporas kolektīvu skaits kopš iepriekšējiem Dziesmu un deju svētkiem dubultojies. Dziesmu un deju svētku nedēļā uz Latviju pošas doties 59 mākslinieciskās kopas no Eiropas – kori, deju kolektīvi, teātri, folkloras kopas. Šobrīd diasporas kolektīviem ir atbildīgs brīdis, jo līdz 15. aprīlim koriem ir jāiesūta materiāli videoskatēm.
Kultūras notikumi šonedēļ. Iesaka muzikoloģe Liene Jakovļeva.
Ik solis mums atgādina, cik atšķirīgi ir cilvēki, viņu izpratne par lietām, gaume un vēlmes - arī brīvā laika pavadīšanas un kultūras notikumu izvēles ziņā! Rīgas un Latvijas kultūrnotikumu kalendārs un ģeogrāfija piedāvā iespaidīgas izvēles iespējas. No plašā klāsta jūsu izvēlei daži krāsaini pavasara kultūras ceļu pieturpunkti. Iesaka sabiedrisko mediju balvas "Kilograms kultūras" žūrijas pārstāve, muzikoloģe Liene Jakovļeva.
Denisa Paškeviča kvartets atklāj ciklu «Džezs tuvplānā»
Pirmajā no trim sarunu un koncertvakaru cikla “Džezs tuvplānā” koncertiem Kaņepes Kultūras centrā muzicēs Denisa Paškeēviča kvartets ar programmu "Older Than Night". Cikla laikā trīs mēnešu garumā reizi mēnesī tuvplānā tiks aplūkots kāds no džeza instrumentiem. Šomēnes tas būs saksofons, informē centra pārstāvji.
Olga Pētersone: Mēģinu samierināt krievisko un latvisko, vismaz sevī
Pēc mūsu intervijas ar Olgu Pētersoni, kas bija veltīta Raiņa dzejas bilingvālajam krājumam ar viņas atdzejojumiem, pagājuši gandrīz divi gadi. Kopš tā laika viņa paspējusi atdzejot krieviski vēl diezgan daudz – tostarp Aspaziju un mūsu līdzgaitnieku Knutu Skujenieku, un prezentēt šīs grāmatas ne tikai mājās, bet arī Krievijā. Pienācis laiks parunāt – lai gan jāsāk bija ar tēmām, kuras noteica, kā mēdz sacīt, aktuālie jautājumi.
Egila Rozenberga gobelēns: pasaules prestižāko lokā
Piektdien, 6. aprīlī, Parīzē noticis ilgi gaidīts un Latvijas mākslā ļoti nozīmīgs notikums. Vienā no pasaules ievērojamākajām manufaktūrām “Mobilier National” tika noslēgts darbs pie tekstilmākslinieka Egila Rozenberga gobelēna. Tā ir pirmā reize, kad prestižo kolekciju ir papildinājis kāds darbs no Baltijas.
Principā rakstu latviešu valodā. Saruna ar Valteru Nollendorfu
Kā dzejnieks Valters Nollendorfs izvēlas rakstīt latviski, lai izprastu poētiku, kas nāk no Latvijas. Bet tulkošanu uzskata par mūsu valodas attīstības ceļu. Kā Latvijas Okupācijas muzeja biedrības valdes priekšsēdētājs viņš atzīst, ka vispirms jāuzbūvē muzejs un tad jāatlicina laiks savas dzejoļu grāmatas izdošanai.
Diriģents Andris Veismanis darbu ar seno mūziku uzskata par izaicinājumu
7. aprīļa pēcpusdiena būs svētki klasisko vērtību cienītājiem – Rundāles pilī skanēs mūzika, kas tai piestāv īpaši labi. Pie diriģenta pults stāsies īstens senās mūzikas lietpratējs Andris Veismanis, un Liepājas Simfoniskā orķestra (LSO) programmā "No baroka līdz romantismam" varēs baudīt Ramo un Vivaldi, Gluku un Mocartu, Haidnu un Vēberu.
Gleznotājai Līvijai Endzelīnai – piemiņas izstāde
Līvija Endzelīna ir latviešu mākslas vēsturē viena no noslēpumainākajām, bet vienlaikus – zināmākajām un skatītāju iemīļotākajām personībām. Šodien Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā atklāj viņas deviņdesmitās jubilejas piemiņas izstādi “Noslēpums.”
Siguldas absolventu orķestris. Jautra saruna ar savstarpēju apcelšanos
Mums ir unikāls diriģents, viņam ir tāda harisma kā nevienam – tā par savu diriģentu Andri Muižnieku saka Siguldas absolventu orķestra mūziķi. Viņi divas reizes nedēļā tiekas mēģinājumos, godājot Muižnieku par skolotāju ar lielo burtu. Pašlaik notiek aktīva gatavošanas vasarā gaidāmajiem XXVI Vispārējiem latviešu dziesmu un XVI deju svētkiem.
Stindzinoši aktuālā «Klusā pasaule» un citi kino jaunumi šonedēļ
Šausmu filmas vienmēr bijušas noteikts pasaules ģeopolitiskās situācijas barometrs - mošķu filmu eksplozija 50. gadu ASV un 60. gadu britu bailenes spilgti iezīmēja savas desmitgades aktualitātes, tāpat kā reiz ikoniskās, bet nu vairāk butaforiskās 80. gadu beigu žanra ikonas Fredijs Krīgers un maniaks Džeisons, kurš skatītājus apciemo strikti piektdienās, 13. datumos. Tas pats ar divtūkstošo gadu spilgtākajiem pārstāvjiem "Zāģi" un "Hosteli", kuri gluži vienkārši iezīmēja jaunas atļautā robežas populārajā kino un skatītāju masas, kuras ļoti labprāt vēlas tās pārkāpt.
Galerijas