100 g kultūras
Šonedēļ

KG Kultūras Žūrija iesaka

Lilita Eglīte
Manuprāt, ir vērts uzkāpt izstāžu zāles „Arsenāls” Radošajā darbnīcā, lai piedalītos trīs jaunu mākslinieču kopizstādē “Melos”. Svarīgs šoreiz ir vārdiņš “piedalīties’, jo Anna Ceipe, Vika Eksta un Līga Spunde skatās uz tik populāro melodrāmas žanru caur ironijas prizmu, reizē aicinot ikvienu iejusties kādas melodrāmas varoņa ādā. Vēl divas nedēļas Nacionālajā mākslas muzejā var apskatīt mākslinieces Ievas Jurjānes personālizstādi “Gals & sākums”. Sirmgalvju un bērnu portreti liek domāt par laika nepielūdzamo dabu. Izstāde, kura, pateicoties skatītāju balsojumam, iekļuvusi starp balvas „Kilograms kultūras 2018” gada finālistēm.
Kinoteātris „Splendid Palace”, kas „Kilograms kultūras” balsojumā izvēlēts par Rīgas galveno kultūrvietu, turpina daudzu iecienīto kinolektoriju “Tas, ko tu nedrīksti nezināt”. 23. janvārī plkst. 19.00 skaista iespēja noskatīties režisora Jura Podnieka filmu “Vai viegli būt jaunam? “ Dokumentālā filma, kas 80. gados ieguva kulta filmas statusu, manuprāt nenoveco. Kinoseanss varētu būt laba platforma dažādu paaudžu sarunām un atklāsmēm: cik daudz ir kopīgā, kas mūs vieno!
Vitolda Mašnovska izcilais veikums – enciklopēdijas “Muižas Latvijā” 1. sējums atgādina, kāda nozīme baltvācu kultūrai ir mūsu kultūrvēsturē, un arī ir starp balvas „Kilograms kultūras” finālistiem. Muižu likteņi Latvijā apbrīnojamā kārtā sasaistāmi ar kādu Āgenskalna apkaimes šā brīža aktualitāti: apdraudēta ir Āgenskalna vingrošanas un sporta biedrības ēka, kas tika uzcelta 1910. gadā pēc arhitekta Leopolda Rīmera projekta. Jaunākos laikos tā vairāk zināma kā Tenisa klubs. Ēkas kultūrvēsturiskā vērtība šķiet neapšaubāma, taču privātajiem investoriem esot savi plāni. Tāpēc ir vērts aiziet uz sabiedrisko apspriešanu Rīgas domē 24. janvārī.
 
Jānis Skutelis smīdinās Latvijas Televīzijā   
No 11. janvāra Latvijas Televīzijas skatītāji piektdienu vakarus varēs pavadīt kopā ar Jāni Skuteli raidījumā “Pusnakts šovs septiņos ar Jāni Skuteli”. Smaidīgā un smieklīgā atmosfērā šovā tiek apkopotas svarīgas, mazāk svarīgas un reizēm arī pavisam nesvarīgas Latvijas un pasaules norises.
Aktrises Rainas Praudiņas piemiņai
Maskavas teātris izziņojis sēru vēsti: Maskavā 83 gadu vecumā mirusi Raina Praudiņa. Aktrise, kura sekoja savam dzīvesbiedram, slavenajam režisoram Arkādijam Kacam, kad viņš 80. gadu beigās aizbrauca no Rīgas. Pirms tam gandrīz trīsdesmit gadu Praudiņa bija Rīgas Krievu drāmas vadošā aktrise.  
Rihards Zaļupe: Svēti ticu - lietas, ko vēlies visvairāk, piepildās
Rihardam Zaļupem aizvadītais gads bijis pārpilns dažādu lietu, domu un emociju. "Es pats to sauktu par pārdomu gadu. Vasarā bija jāpaņem pauze, lai visu sakārtotu pa plauktiņiem un izlemtu, ko gribu darīt muzikālajā jomā, jo radošo sfēru ir tik daudz... Pateicoties filmai "Nameja gredzens", viennozīmīgi pieņēmu lēmumu, ka gribu būt filmmūzikas komponists,” intervijā "Klasikai" atklāj Zaļupe.
Sākas fināla balsojums par «Muzikālās Bankas» gada vērtīgāko dziesmu
Ceturtdien, 3. janvārī, sākas fināla balsojums par gada vērtīgāko popa un roka dziesmu Latvijas Radio 2 aptaujā “Muzikālā Banka 2018”. Balsošana notiek divās kārtās: līdz 14. janvāra pusnaktij iespējams balsot par 25 populārākajām gada dziesmām, bet no 15. līdz 31. janvārim par tām 15 kompozīcijām, kuras būs izvirzījušas pirmās kārtas vadībā. Izvēlēties un nobalsot par savu gada vērtīgāko dziesmu iespējams aptaujas mājaslapā, informēja Latvijas Radio.
Komponiste Maija Einfelde: Liekvārdība ir tā, kas mani kaitina
Komponistei Maijai Einfeldei 2. janvārī apritēja astoņdesmit. Moža, asprātīga, paškritiska, ar lielisku melnā humora izjūtu – tāda joprojām ir Einfelde, kuru 1997. gadā pasaules slavas augstumos burtiski uzsvieda uzvara prestižajā Bārlova kompozīciju konkursā Amerikā. Ja nu liktenis būtu lēmis citādi? "Domāju, mana dzīve būtu izvērtusies stipri savādāka," ir pārliecināta komponiste.
Liepājā atklās Raida Kalniņa un viņa tēva Vika pirmo dubultizstādi
Piektdien, 11. janvārī, plkst. 18.00 Liepājas koncertzāles “Lielais dzintars” mākslas telpā “Civita Nova” mākslinieks Raids Kalniņš un rakstnieks Viks atklās savu pirmo dēla un tēva dubultizstādi “Atpakaļ uz konstrukcijas laiku”, informēja “Lielā Dzintara” pārstāvji.
Šogad sešdesmit gadu jubileju atzīmētu Klāvs Elsbergs
Klāvs Elsbergs (03.01.1959–05.02.1987) ir dzejnieks, kura darbi jau viņa īsā mūža laikā uzrunāja teju visas paaudzes, sākot ar vecākiem klasiskās formas cienītājiem un beidzot ar brīvdomīgiem pusaudžiem. Arī šodien – 30 gadus vēlāk – viņa dzeja nezaudē laikmetību un sagādā tīru, neviltotu pārdzīvojumu.
Klajā nācis Sandras Vensko romāns «Adele»
Dzejniece, dramaturģe un prozaiķe Sandra Vensko rakstniecībā darbojas jau trīs gadu desmitus. Sāka ar dramaturģiju, turpināja ar dzeju un stāstiem, līdz 2014. gadā devās pie lasītājiem ar pirmo romānu “Maigā okupācija”. Nule klajā laists viņas otrais romāns  “Adele”, informēja apgāda “Dienas Grāmata” pārstāvji.
Janvārī Rēzeknē un Rīgā atkal skanēs vīru kora «Pravoslavnije pevčije» balsis
Piektdien, 11. janvārī, plkst. 18.00 Latgales vēstniecībā "Gors“ pēc vairāku gadu pārtraukuma atkal skanēs Maskavas vīru kora "Pravoslavnije pevčije“ ("Pareizticīgie dziedoņi") balsis. Koris diriģenta Georgija Smirnova vadībā izdziedās krievu komponistu rakstīto garīgo mūziku un krievu tautas tradicionālo mūziku, informēja "Gors" pārstāvji. 
Jūrmalas pilsētas muzejā aplūkojamas trīs dažādas izstādes
Jūrmalas pilsētas muzejā tiks atklāts jauns izstāžu cikls, kurā skatītājiem tiks piedāvātas trīs dažādas izstādes –  jaunās gleznotājas Natālijas Maļikovas personālizstāde “Dzīvības koks”, ilggadējam operas scenogrāfam  un dekoratoram  Eduardam Vītolam veltīta izstāde “Eduards Vītols. Zināmais un nezināmais” un izstāde no Jūrmalas pilsētas muzeja mākslas krājuma “Interjers un eksterjers”, informēja muzeja pārstāvji.
Latvijas Radio 1. studijā un «Klasikas» tiešraidē pirmo reizi muzicēs trio «Tempus Balticus»
7. janvārī plkst. 18.00 Latvijas Radio 1. studijā un "Klasikas" tiešraidē pirmo reizi muzicēs trio "Tempus Balticus" – čelliste Māra Botmane un klarnetists Jānis Tretjuks no Latvijas, kā arī pianists Johans Randvere no Igaunijas. Koncerta apmeklējumam klātienē var pieteikties, zvanot pa tālruni 67206647 (darbdienās) vai sūtot e-pastu [email protected] (vietu skaits ierobežots). Ierašanās Latvijas Radio (Doma laukumā 8) 7. janvārī no plkst. 17.30, uzrādot personu apliecinošu dokumentu.
«Splendid Palace» sāks demonstrēt Jāņa Ābeles debijas filmu «7 miljardi gadu pirms pasaules gala»
Sākot ar 2019. gada 1. februāri, kinoteātra “Splendid Palace” repertuārā ienāks Jāņa Ābeles debijas filma “7 miljardi gadu pirms pasaules gala”. Latvijā līdz šim filma bija skatāma tikai Rīgas Starptautiskā kino festivāla (Riga IFF) 2018. gada konkursa programmā un tika izrādīta vienā izpārdotā seansā. Festivālā filma saņēma festivāla īpašo skatītāju simpātiju balvu, informēja kinoteātra pārstāvji.
Galerijas