100 g kultūras
Šonedēļ

KG Kultūras Žūrija iesaka

Henrieta Verhoustinska
 
Festivālā «Arēna» pirmo reizi kopā spēlēs kamermūzikas virtuozi «Arti-i-Shock» un «Altera Veritas»
No 20. oktobra līdz 4. novembrim jau 17. reizi risināsies Jaunās mūzikas festivāls “Arēna”. Valsts simtgadē festivāla centrā – latviešu un mūsu kaimiņvalstu mūzika un mākslinieki. 30. oktobrī VEF Kultūras pils Kamerzālē uz vienas skatuves pirmo reizi tiksies spilgtākie Latvijas kamermūziķi – trio “Arti-i-Shock” un kameransamblis “Altera Veritas”. Jaunajā programmā “Altera Veritas” vēl nebijušā skanējumā baudīsim gan dzirdētus latviešu komponistu skaņdarbus, gan divus pasaules pirmatskaņojumus, informēja festivāla “Arēna” pārstāvji.
Divas simtgades filmas dodas uz pasaules festivāliem
Aktīvs festivālu rudens sācies divām dokumentālajām filmām no Nacionālā Kino centra programmas “Latvijas filmas Latvijas simtgadei” – režisora Ivara Selecka filma “Turpinājums” un triju Baltijas valstu kopražojums “Laika tilti” (režisori Kristīne Briede un Audrjus Stonis) dodas uz vairākiem pasaulē prestižiem starptautiskiem kinofestivāliem – Amsterdamā, Lībekā un Tallinā.
Latvijas Leļļu teātris piedalīsies festivālā Polijā
Jau pēc pāris dienām Latvijas Leļļu teātris piedalīsies 25. starptautiskajā leļļu teātru festivālā “Spotkania” Polijas pilsētā Toruņā. Festivāla skatītājiem Latvijas pārstāvji piedāvās pagājušajā sezonā iestudēto un “Spēlmaņu nakts 2017/2018” balvai nominēto izrādi “ Zelts zirgs”. Izrāde Toruņas pilsētas leļļu teātrī tiks spēlēta festivāla pirmajā dienā, 12. oktobrī.
Oktobra beigās pirmizrādi piedzīvos klasiskais balets «Trīs musketieri»
26. oktobrī pirmizrādi piedzīvos Latvijas Nacionālā baleta sezonas pirmais jauniestudējums – komponista Jana Kučeras un horeogrāfa un scenogrāfa Pola Čalmera balets “Trīs musketieri”. Jauniestudējuma muzikālais vadītājs un diriģents būs Andris Veismanis. Kostīmus veido Anna Konteka, gaismu mākslinieks ir Jevgeņijs Vinogradovs.
Mūžībā devies komponists un skaņu režisors Ungars Savickis
Trešdien, 10.oktobrī, mūžībā devies komponists un ilggadīgs Latvijas Radio skaņu režisors Ungars Savickis. Kā komponists viņš sadarbojies ar gandrīz visiem 70. un 80.gadu populārākajiem dziedātājiem, bet visvairāk ar ansambli “Eolika”. Viņš radījis mūziku vairāk nekā 200 teātra izrādēm un Radioteātra iestudējumiem.
Kāds jānokauj, lai pašiem būtu labi. «Tumšie brieži» Valmierā
2001. gada 20. decembrī Valmieras Drāmas teātra Mēģinājumu zālē pirmizrādi piedzīvoja Ingas Ābeles lugas "Tumšie brieži" iestudējums, kas 2002. gada 23. novembrī "Spēlmaņu naktī" ieguva teju visas iespējamās balvas. "Kaut arī "Tumšie brieži" ir Ingas pirmā luga un tā tapa, viņai vēl studējot trešajā kursā, joprojām, manuprāt, tā ir viņas labākā luga,” šodien vērtē teātra zinātniece Līga Ulberte.
Žurnālistam, kino teorētiķim Ābramam Kleckinam - 85
Šodien 85. dzimšanas dienu svin pazīstamais žurnālists un ļoti daudzu Latvijas žurnālistu skolotājs, arī izcils kino zinātnieks un sabiedriskais darbinieks Ābrams Kleckins. Par ieguldījumu Latvijas kino attīstībā viņš pēc mēneša – 12.novembrī – saņems „Lielā Kristapa” balvu par mūža ieguldījumu. Tieši pateicoties viņam, kā arī Mihailam Savisko, pagājušā gadsimta 70.gados savu apzīmējumu ieguva Rīgas poētiskā dokumentālā kino skola.
Igaunijā atklās simtgades izstādi par simbolismu Baltijas valstu mākslā
Ceturtdien, 2018. gada 11. oktobrī, Igaunijas Mākslas muzejā KUMU Tallinā tiks atklāta izstāde “Nepieradinātās dvēseles. Simbolisms Baltijas valstu mākslā” – vērienīgs visu triju Baltijas valstu simtgades kopprojekts, kas pirms tam ar ievērojamiem panākumiem bija izrādīts prestižajā Orsē muzejā Parīzē. Ekspozīcija būs skatāma līdz 2019. gada 3. februārim, informēja Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā.
Oktobrī albumu klajā laidīs mūziķe Evija Vēbere
Trešdien, 10.oktobrī, plašākai sabiedrībai tiek prezentēta animācija mūziķes Evijas Vēberes šūpuļdziesmai “Sirdsbūt”, bet 16.oktobrī gaidāms Vēberes otrais albums ar šādu pašu nosaukumu. Albuma ietekmē tapusi glezna ar nezināmiem zvēriem un sīkbūtnēm.
Andrejs Žagars svin sešdesmit un uz Latviju ved «Gewandhaus»
Uz Leipcigas "Gewandhaus" orķestra un diriģenta Andra Nelsona koncertiem 13. un 14. oktobrī aicina Andreja Žagara kultūras atbalsta un attīstības fonds, bet pašu Andreju Žagaru 16. oktobrī sveiksim sešdesmitajā dzimšanas dienā. Lielu balli viņš gan nerīkošot: "Šie koncerti jau ir dāvana gan man, gan skatītājiem. Tāpēc vispirms dzimšanas dienu atzīmēšu ģimenes lokā, bet tad došos ceļojumā uz tālu, eksotisku zemi iepazīt senu kultūru."
Ar Nacionālā Kino centra atbalstu taps četras jaunas ģimenes filmas
Ar valsts finansiālu atbalstu taps četras jaunas filmas – Nacionālajā Kino centrā noslēdzies konkurss, kurā atbalstīti četri pilnmetrāžas spēlfilmu projekti ar bērnu, jauniešu un ģimeņu auditorijai piemērotu saturu. Topošās filmas piedāvā plašu spektru saturiskajā un mākslinieciskajā stilistikā, uz ekrāniem tās nonāks 2019. un 2020. gadā.
Rīgā aplūkojama Londonas Dizaina biennālē apbalvotā Artūra Analta instalācija
Tikai 11 dienas – no 2018. gada 17. līdz 28. oktobrim – Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā būs skatāma Londonas Dizaina biennāles 2018 žūrijas balvu ieguvusī Artūra Analta interaktīvā instalācija “Matter to Matter”, informēja Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā (LNMM). Eiropā un pasaulē jau augsti novērtētā latviešu dizainera Artūra Analta interaktīvā instalācija “Matter to Matter” šogad Londonas Dizaina biennālē (London Design Biennale, LDB) pirmo reizi pārstāvēja Latviju un ieguva žūrijas Zelta medaļu kategorijā “Labākais dizains” (London Design Biennale 2018 Best Design Medal). Dalība šajā vērienīgajā dizaina nozares forumā norisinājās, atzīmējot Latvijas valsts simtgadi.
Latvijas delegācija lepojas ar vairākiem sasniegumiem Frankfurtes grāmatu tirgū
Laikā no 10. līdz 14. oktobrim Latvijas delegācija ar nacionālo stendu piedalīsies starptautiskajā Frankfurtes grāmatu tirgū (Frankfurter Buchmesse), kas ir lielākā izdevējdarbības izstāde pasaulē. Latvija var lepoties ar vairākiem sasniegumiem - divu bērnu autoru grāmatas iekļautas prestižā, starptautiskā bērnu literatūras katalogā, divas Ineses Zanderes grāmatas iekļuvušas starptautiskā izstādē, savukārt režisores Ināras Kolmanes filma "Bille" nominēta grāmatu tirgus skatē. 
Rīgas Doma dārzā atklās skulptūru izstādi «utt.»
Rīgas Doma dārzā atklās tēlnieka Sanda Aispura personālizstādi “utt.” – 12 apustuļu skulptūras, kuras veidotas, par modeļiem un prototipiem izmantojot mākslinieka laikabiedrus un draugus – fotogrāfu Didzi Grodzu, kultūras “dzirnavnieku” Pēteri Brīniņu, dizaineru Kristapu Grundšteinu un citus.
Valsts simtgades svinību koncertā Londonā skanēs Vītola un Vaska skaņdarbi
Latvijas valsts simtgades svinībām veltītā koncertā Londonas Vigmora zālē latviešu komponistu Jāzepa Vītola un Pētera Vaska skaņdarbus izpildīs vijolniece Baiba Skride, pianiste Lauma Skriede, pianiste Antoņina Suhanova un “Trio Palladio”, kura sastāvā ir vijolniece Eva Bindere, čelliste Kristīne Blaumane un pianists Reinis Zariņš.
«Izstādes uz kino ekrāna» sestajā sezonā – impresionisms, Dalī, Degā, Pikaso un van Gogs
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, “Rīgas birža” un “Forum Cinemas” kinoteātris “Kino Citadele” aicina uz “Izstādes uz kino ekrāna” sesto sezonu. Šoreiz apmeklētājus gaida tikšanās ar četrām ievērojamām 19. un 20. gadsimta mākslas personībām – Salvadoru Dalī, Edgaru Degā, Pablo Pikaso un Vincentu van Gogu, ko papildinās ieskats amerikāņu impresionisma mākslinieku dārzos, informēja Latvijas Nacionālā mākslas muzeja pārstāvji.
Publiskots dokumentālās filmas «Lustrum» treileris
Nacionālā kino centra programmas “Latvijas filmas Latvijas simtgadei” trīspadsmitā pirmizrāde -  Ginta Grūbes dokumentālā filma “Lustrum” - pie skatītājiem nonāks 2018. gada 8. novembrī Nacionālā kino festivāla “Lielais Kristaps” ietvaros, un vienlaikus ar pirmizrādi filma parādīsies kinoteātros visā Latvijā.
Jaunu dziesmu publiskojis Lauris Valters
Mūziķis Lauris Valters publiskojis jaunu dziesmu “Mirklī ieklausies”, un tai tapis arī videoklips. Mūziķis skaidro, ka tas ir turpinājums visam pārējam viņa paveiktajam, jo katra dziesma mūziķa karjerā veido jaunu stāstu.
Latviešu puiši Ņujorkā izdejo tautasdeju
Kanālā “Youtube” popularitāti iekarojis video, kurā divi latviešu puiši izdejo tautasdeju “Es izjāju prūšu zemi”. Kā skaidro dejas iniciatori, mērķis bijis apliecināt savu latvisko piederību.
Galerijas