100 g kultūras
Šonedēļ

KG Kultūras Žūrija iesaka

Henrieta Verhoustinska
 
LTV žurnālistes Anetes Lesītes kultūras ieteikumi šai nedēļai
Sabiedrisko mediju balvas "Kilograms kultūras" žūrijas darbs neapsīkst arī nomināciju starplaikos. Lai skatītājiem, lasītājiem, klausītājiem vēlāk vieglāk būtu balsot par savu kultūras notikumu, žūrijas locekļi katru nedēļu iesaka pasākumus, kam vērts pievērst uzmanību. Šoreiz to dara LTV kultūras ziņu žurnāliste, māksliniece Anete Lesīte.
Piezīmes par Nacionālā teātra izrādi «Pūt, vējiņi!»: Saviļņojoši
Saviļņojoši. Tā vienā vārdā gribu nodēvēt izrādi “Pūt, vējiņi!” Latvijas Nacionālajā teātrī. Ritmiski iešūpojot skatītāju Raiņa tautas dziesmā vienā cēlienā, ritmizētā, ornamentos austā Likteņupes bangošanās modina latvisko kodu teju pret savu gribu. Izrādes veidotāji trāpa skatītājam Ahileja papēdī: pat zinot, ka traģēdija ir neizbēgama, katarse tik un tā ir neapstādināma, un kamola kāpšana kaklā ir jūtama ar katru akordu.  
Režisors Sīmanis: Žanis Lipke ir ideāls varonis filmai
"Personāži, kuri ir līdz galam neizskaidrojami, mīklaini, interesanti, ar dažādām personības šķautnēm, izraisa dabisku vēlmi par viņiem veidot filmu. Šajā ziņā Žanis Lipke ir teju ideāls varonis, lai par viņu domātu kinematogrāfiskos terminos," par savu jaunāko filmu "Tēvs Nakts" saka režisors Dāvis Sīmanis. Filmas īpašais seanss 18. oktobrī ievadīs Rīgas Starptautisko kino festivālu.
Nelsona vadībā Rīgā skanēs īpašs Cimmermaņa koncerts trompetei
Diriģents Andris Nelsons sestdien ierodas Rīgā, lai kopā ar Leipcigas “Gewandhaus” orķestri priecētu Latvijas klausītājus divos koncertos. Svētdien, 14.oktobrī, Latvijas Nacionālajā operā skanēs vācu komponista Bernda Aloiza Cimmermaņa koncerts “Nobody knows de trouble I see”, kuru Nelsons raksturojis kā patiesi izaicinošu un interesantu meistardarbu. Solists tajā būs trompetists Hokans Hardenbergers, informēja koncerta organizatori.
Sigvards Kļava par «Latvijas gredzenu»: Sastaptie cilvēki fundamentāli mainījuši manu dzīvi
"Tā ir lielākā piepildījuma atslēga – neatkarīgi no rezultāta, ceļš uz šo notikumu bijis pietiekoši ilgs, lai tagad nebūtu tādas plānā galdiņa urbēja sajūtas. Bijis daudz laika pašam ar sevi strīdēties, pašam sevi noliegt, nonākot līdz pārliecībai, ka tas ir labākais, ko varu izdarīt," par lielprojektu "Latvijas gredzens" saka diriģents Sigvards Kļava. Piecu gadu darbs šoruden noslēgsies ar "Zemgales gredzenu" jeb kinokoncertu "Vēstures palos".
RIBOCA kuratore Katerina Gregosa: Mākslā viennozīmīgi ir vieta skaistumam!
"Lai iemācītos interpretēt mākslu, nepieciešama izglītība. Lai spētu novērtēt kādu klasiskās mūzikas skaņdarbu vai operu – arī. Jebkura laikmetīgās kultūras darba novērtēšanai nepieciešama izglītība," ir pārliecināta Rīgas Starptautiskās laikmetīgās mākslas biennāles (RIBOCA) kuratore – mākslas vēsturniece, muzeoloģe, rakstniece un lektore Katerina Gregosa, kura dzimusi Atēnās, dzīvo Briselē, bet šobrīd strādā Rīgā. Latvijas Radio 3 "Klasika" raidījumam "Tīrkultūra" viņa atklāj savus uzskatus un principus par mākslu, mūziku un daudziem citiem jautājumiem.
Valmieras teātrī iestudēta pēc Zahera-Mazoha noveles veidotā luga «Venēra kažokādā»
Šovakar uz pirmizrādi aicina Valmieras Drāmas teātris. Skatītāju vērtējumam nodota pazīstamā amerikāņu dramaturga Deivida Aivsa  godalgotā un pasaulē daudzkārt uzvestā luga “Venēra kažokādā”, kas veidota pēc austriešu rakstnieka Leopolda fon Zahera-Mazoha tāda paša nosaukuma noveles motīviem. Valmieras teātrī to iestudējusi režisore Inese Mičule.
«Kultūršoks»: Vai Rīgā būvēs akustisko koncertzāli par 118 miljoniem eiro?
Līdz gada beigām Kultūras ministrijai un Rīgas domei jāvienojas par iespējamo akustiskās koncertzāles atrašanās vietu pilsētas centrā. Šobrīd uz diskusiju galda atkal atgriezušies varianti, ko pirms diviem gadiem valdība neatbalstīja dārdzības dēļ. Tas ir gan ambiciozais arhitekta Anda Sīļa projekts par koncertzāli uz AB dambja, gan arī ideja par Kongresu nama pārbūvi. Vai tas nozīmē, ka valdības maiņas priekšvakarā Rīga beidzot varētu būt soli tuvāk gadu desmitiem ilgi lolotajai idejai?
Notikums ar laikmeta garšu un troksni zālē. Upīša «Zaļā zeme» Nacionālajā teātrī
Andrejs Upīts savu "Zaļo zemi" sarakstīja Otrā pasaules kara laikā Krievijā. Iesāktais manuskripts sadega ugunsgrēkā, un Upīts savu 704 lappuses garo mūža darbu pārrakstīja vēlreiz. Drīz vien "Zaļā zeme" nonāk arī uz teātra skatuves, kur to 1950. gadā iestudē Alfreds Amtmanis-Briedītis. Pēc 46 gadiem "Zaļā zeme" uz Nacionālā teātra skatuves atgriežas. Pie monumentālā darba ķeras Edmunds Freibergs, kurš tikko kļuvis par teātra galveno režisoru. 1996. gada iestudējums kļūst par Notikumu Latvijas teātrī un saņem sešas "Spēlmaņu nakts” nominācijas.
Riga IFF pirmizrādīs restaurēto Aivara Freimaņa filmu «Puika»
Rīgas Starptautiskā kino festivāla (RIGA IFF) Baltijas kino programma “Home Made” 19. oktobrī tiks atklāta ar režisora un rakstnieka Aivara Freimaņa 1977. gada spēlfilmu “Puika”. Skatītājiem pirmo reizi būs iespēja redzēt Latvijas kino vēsturē nozīmīgās filmas restaurēto versiju. Filmu izrādīs kinoteātrī “Splendid Palace”.
Rīgā sācies trešais starptautiskais amatierteātru festivāls
Rīgā norisinās jau trešais starptautiskais amatierteātru festivāls “Rīga spēlē teātri 2018” , un tā atklāšanas pasākums gaidāms piektdienas vakarā. Amatierteātru festivāls notiek VEF Kultūras pilī, un, kā LTV raidījumam “Rīta Panorāma” pastāstīja Rīgas amatierteātru koordinatore Edīte Neimane, šogad tajā piedalās kolektīvi no Horvātijas, Bulgārijas, Lietuvas, Igaunijas, Lietuvas Kultūras akadēmijas aktieru kurss, tātad profesionāļi, arī Polijas Deju teātris.
Kinokritiķe Daira Āboliņa: Uldis Dumpis ir kā zelta monēta
Daira Āboliņa uzskata, ka aktieris Uldis Dumpis ir kā zelta monēta – viņam ir divas puses. Tieši tāpēc kinokritiķei un filmas “75 jautājumi Uldim Dumpim” scenārija autorei ir divas mīļākās Dumpja lomas – Tūteru Ēriks un otra – Munters “Baigajā vasarā”. Kā viņa to skaidro – komēdijas žanrs un ārkārtīgi nopietnais tēls.
Imanta Ziedoņa fonds «Viegli» viesosies Frankfurtes grāmatu gadatirgū
Frankfurtē, Vācijā, norisinās ikgadējais Frankfurtes grāmatu gadatirgus (Frankfurter Buchmesse). Līdz ar daudziem tūkstošiem apmeklētāju to izpētīt dosies arī Imanta Ziedoņa fonds “Viegli” un Imanta Ziedoņa muzeja darbinieki, apvienojot jauno pieredzi ar koncertēšanu un dalību ģimeņu nometnē “Ziedoņa stīgas”, ciemojoties pie balvas "Laiks Ziedonim 2017" laureātes Lauras Putānes. 
Ar izmeklētu programmu sākas avangarda mūzikas festivāls «Skaņu mežs»
Sekot līdzi avangarda mūzikas jaunākajām tendencēm un iepazīstināt ar tām Latvijas klausītājus turpina festivāls “Skaņu mežs”. Tas notiks piektdien un sestdien mūzikas namā „Daile” un piedāvās visdažādākās skaņu valodas, un festivāla radošais vadītājs zina sīkāk pastāstīt par katru no māksliniekiem, kurš iekļauts izmeklētajā programmā. 
Iepazīsti Latvijas kultūrvietas: Kuldīgas Mākslas nams
Turpinot vēstījumu par kultūrvietām, ko iedzīvotāji sabiedrisko mediju portālā LSM.lv pieteikuši sabiedrisko mediju balvai “Kilograms kultūras”, pievēršamies Kuldīgai. Tās vecpilsētā, Kuldīgas ebreju sinagogas atjaunotajā kompleksā, atrodas Mākslas nams, kurā rit aktīva kultūras dzīve. Šajā pašā namā atrodas arī Kuldīgas Galvenā bibliotēka. 
Liepājā uzstādīts piemineklis izcilajam tēlniekam Kārlim Zālem
Liepājā šodien uzstādīts piemineklis izcilajam tēlniekam Kārlim Zālem. Pieminekļa izveidei liepājnieki saziedoja naudu jau 1989. gadā, taču valstī sākās pārmaiņu laiki, un toreizējai pilsētas vadībai piemineklis vairs nebija prioritāte. Par godu Latvijas valsts simtgadei un tēlnieka 130 gadu jubilejai piemineklis beidzot – pēc nepilniem 30 gadiem, ir viņa jaunības pilsētā – Liepājā.
Lietišķās mākslas studija «Bārbele» aicina uz 50 gadu jubilejas izstādi
Kultūras un tautas mākslas centrā “Ritums” no 12. oktobra ir apskatāma Tautas lietišķās mākslas studijas “Bārbele” 50 darba gadu jubilejas izstāde “Sēdinām tos 50 tamborētos ratos”, informēja tautas mākslas centra pārstāvji. "Bārbeles" vadītāja atgādina - jaunas dalībnieces vienmēr tiek laipni gaidītas!
Retais aktieris, kurš vislabāk atraisās komēdijas žanrā: Ulda Dumpja spilgtākās kino lomas
Kinorežisors Varis Brasla par Dumpi trāpīgi izteicies: “Viens no totāli retajiem aktieriem, kurš vislabāk atraisās komēdijas žanrā”. Viņa komiskās kino lomas palikušas spilgtā skatītāju un kino nozares profesionāļu atmiņā. Tūteru Ērika lomu filmā “Limuzīns Jāņu nakts krāsā” un Emīla tēva atveidojumu “Emīla nedarbos” uzteic kā izcilākās, kaut kino lomu, sākot jau no 1964. gada, Dumpim bijis ap 80, un viņš spēlējis arī televīzijas seriālos.
Galerijas