100 g kultūras
 
Franču un latviešu jaunie mākslinieki apvienojas izstādē «Iekļauties kustībā»
Šajā rudenī, no 25. oktobra līdz 24. novembrim, Latvijas Mākslas akadēmija un Francijas Institūts Latvijā piedāvās izstādi-dialogu starp jauno un talantīgo franču mākslinieku Silvēru Žarosonu un trīs latviešu māksliniekiem Reini Bērziņu, Ansi Rozentālu un Jāni Noviku. Izstāde, kas apvieno šo četru mākslinieku daiļradi ar vienojošo pamata tēmu – kustība - tiek rīkota, atzīmējot Latvijas valsts simtgadi, informēja Latvijas Mākslas akadēmijā.
Jaunās mūzikas festivālu «Arēna» šogad atklās sitaminstrumentu virtuozi
Šī gada jaunās mūzikas festivālā “Arēna”, kas risināsies no 20.oktobra līdz 3.novembrim, klausītājus gaida latviešu un ārzemju komponistu pasaules pirmatskaņojumi, tikšanās ar izciliem mūziķiem un neparasti muzikāli piedzīvojumi. Festivāla atklāšanas koncertā 20. oktobrī Vidzemes koncertzālē “Cēsis” un 27. oktobrī VEF Kultūras pils Kamerzālē tiksimies ar sitaminstrumentu virtuoziem – Juri Āzeru un Guntaru Freibergu, informēja festivāla pārstāvji. 
Ventspilī notiks Kamermūzikas dienas
Jau trešo gadu Ventspilī norisināsies Kamermūzikas dienas. Tās organizē Ventspils Mūzikas vidusskola sadarbībā ar vijolnieci Magdalēnu Geku, informēja organizatori.
Sākas sarunu cikls ar romānu sērijas «Mēs. Latvija, XX gadsimts» autoriem
Andreja Upīša memoriālajā muzejā Rīgā 25. oktobrī plkst. 19.00 notiks tikšanās ar romānu sērijas “Mēs. Latvija, XX gadsimts” autoriem Osvaldu Zebri, Gunti Bereli un Paulu Bankovski. Sarunā iecerēts atskats uz sēriju kopumā un uz konkrētajiem rakstnieku romāniem, to tapšanas apstākļiem un citām intriģējošām niansēm. Šī tikšanās aizsāks sarunu ciklu ar romānu sērijas "Mēs. Latvija, XX gadsimts" autoriem. 
Lelles patīk visiem! «Patriarha rudens» – neprognozējams prieks nedēļas garumā
Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) rīkotais skatuves mākslas festivāls "Patriarha rudens" šogad bijis neparasti intensīvs. Tā rezultāti noskaidroti un labākie apzināti: par labāko režisoru atzīts aktieris Matīss Budovskis, par labāko aktrisi – Una Eglīte, par labāko aktieri – Rihards Zeleznevs. Latvijas Radio 3 "Klasika" jaunā raidījuma "Pagrabs" rosinātā diskusija saliek beidzamos punktus uz "i" festivāla bagātīgās ražas izvērtēšanā.
Nacionālās enciklopēdijas šķirklis – grāmatniecība un poligrāfija
Latviešu grāmatniecība, kurai pēc septiņiem gadiem varēsim atzīmēt 500 gadu jubileju, ir pieredzējusi šķēršļiem un pretrunām pilnu attīstības ceļu caur dažādiem politiskiem režīmiem un garīgiem strāvojumiem, uzsver Latvijas Nacionālās bibliotēkas vadošais pētnieks un Latvijas Universitātes profesors Viesturs Zanders, kurš ir viens no autoriem Nacionālās enciklopēdijas rakstu kopai par grāmatniecību un poligrāfiju.
Mākslinieks Ritums Ivanovs: Māksla izskaidrota zaudē savu burvību
Sejas ir milzīga filozofijas jūra, no kuras var smelt un kuru var pētīt nebeidzami – atzīst populārais mākslinieks Ritums Ivanovs. Viņš uzskata, ka māksla ir brīnums un izskaidrota zaudē savu burvību, tāpēc turpina pētīt jau daudzus gadus, un viņa jaunāko portretu izstādi “Baltā gaisma” atklās trešdien galerijā “Bastejs”. Izstādē būs skatāmi zīmējumi, kā arī sīkplastika, kas ir jaunums viņa daiļradē.
Zirgu pastā izrādīs Kultūras akadēmijas absolventes iestudējumu «Klitaimnestra»
22. oktobrī LKA Teātra mājā “Zirgu pasts” būs skatāma izrāde “Klitaimnestra” Latvijas Kultūras akadēmijas absolventes Ances Kukules režijā. Divas traģēdijas / deviņi aktiermeistarības treniņi – šāds žanra apraksts izvēlēts, jo izrāde “Klitaimnestra” tapusi aktrises Ances Kukules režijas maģistra darba pētniecības procesa ietvaros un guvusi izcilu vērtējumu, maģistrantūru beidzot.
Vāks līdzekļus Emīla Dārziņa Mūzikas vidusskolas zāles pārbūvei
Tuvojoties 2020. gadam, kad svinēsim komponista Emīla Dārziņa 145. jubileju un Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolas 75. gadadienu, mācību iestādes absolventi un audzēkņi nolēmuši apvienoties labdarības koncertakcijā “Mana pirmā skatuve”. Tās mērķis ir vākt līdzekļus skolas zāles un skatuves pārbūvei, jo tās ir morāli un tehniski novecojušas. 
Atzīmē spožā pianista Hermaņa Brauna simtgadi
Latvijas akadēmiskās mūzikas vidē šogad atzīmē Hermaņa Brauna simtgadi. Viens no spožākajiem pianistiem Latvijas mūzikas vēsturē bija arī izcils pedagogs, kurš izskolojis simtiem šobrīd pazīstamu mūziķu. Daļa no viņiem piedalīsies Braunam veltītajā koncertā, kas trešdien vakarā notiks Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā. 
Teātra trupa «Kvadrifrons» aicina uz izrādi «Pavasaris» Rīgas cirkā
Jau šo piektdien, 19. oktobrī, Rīgas pirmizrādi Rīgas cirka zirgu stallī piedzīvos teātra trupas “Kvadrifrons” izrāde “Pavasaris”, kuras režisore ir  Alisja Goigelina (Vācija). Izrāde tapusi 2018. gada vasarā, Valmieras vasaras teātra festivāla ietvaros un jau saņēmusi pozitīvu skatītāju vērtējumu.
Kamerizrādē «No miglas» sastopas tautas deja un elektroniskā mūzika
Oktobra beigās pirmo reizi skatītājiem tiks izrādīta kamerizrāde “No miglas”, kurā sastopas tautas deja un elektroniskā mūzika. Tās veidotāji ir Latvijas Universitātes Tautas deju ansambļa “Dancis” dejotāji – Krišjānis Šimis, Lauma Šime, Līga Indriksone un Aigars Ondzulis.
Frankfurtes grāmatu tirgus noslēdzies; šonedēļ – Rīgas grāmatu svētki
Noslēdzies Frankfurtes starptautiskais grāmatu tirgus, kurā Latvija turpināja attīstīt introvertā rakstnieka līniju. Bet Rīgā šonedēļ gaidāmi divi būtiski grāmatniecības notikumi – Rīgas grāmatu svētki no 19. līdz 21.oktobrim un starptautiska konference "Kā grāmata satiek lasītāju” 18.oktobrī.
Nacionālajā mākslas muzejā uz simtgadi atskatīsies caur portreta prizmu
Atzīmējot Latvijas valsts simtgadi, no 2018. gada 3. novembra līdz 2019. gada 24. februārim Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā būs skatāma izstāde “Portrets Latvijā. 20. gadsimts. Sejas izteiksme”. Projekts norisināsies vienlaicīgi trīs vietās – Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenās ēkas Lielajā zālē, izstāžu zālē “Arsenāls” un Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejā.
Atjautība aiz melnajām acīm: Recenzija par Rīga IFF konkursa skates filmu «Annas karš»
Šogad Rīgas Starptautiskā kino festivāla (Riga IFF) pilnmetrāžas filmu konkursa programmā “Filmas no Baltijas jūras reģiona” startē arī Alekseja Fedorčenko spēlfilma “Annas karš” (“Война Анны”, 2018). Režisors ir Krievijā plaši pazīstams un atzīts kino dokumentālists un spēlfilmu veidotājs, kā arī viens no mokumentālā kino pionieriem savā dzimtenē. Rīgas Starptautiskais kino festivāls (Riga IFF) norisināsies no 18. līdz 31. oktobrim kinoteātros “Splendid Palace”, “Kino Bize”, “K Suns”, Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, kā arī “Cafe Film Noir” un Kaņepes Kultūras centrā, un tajā šogad tiks izrādītas vairāk nekā 180 filmas 12 tematiskajās programmās un konkursu skatēs. 
Latviskota satīriskā fantasta Terija Pračeta grāmata «Mazā brīvā cilts»
Britu rakstnieka sera Terija Pračeta (Terry Pratchett) sarakstīto grāmatu skaits mērāms vairākos desmitos, bet pārdoto eksemplāru skaits – miljonos, droši vien sava bagātā mūža (1948–2015) laikā viņš zinājis kādu īpašu noslēpumu, kā rakstīt tā, lai viņa darbus ar aizrautību varētu lasīt visas paaudzes, turklāt rakstīt ne tikai gudri, bet arī nepārspējami komiski. Latviešu lasītājs ar Pračeta darbiem līdz šim bijis pazīstams tikai fragmentāri – tulkotāju darbu apgrūtinājis tas, ka teksts ir blīvi piesātināts ar atsaucēm, kalambūriem un vārdu spēlēm. Tomēr, atbildot uz daudzo lasītāju lūgumiem, šoruden “Apgāds Zvaigzne ABC” sāk laist klajā piecu piedzīvojumu grāmatu sēriju, kas apbalvota ar prestižāko balvu britu bērnu literatūrā – Kārnegija medaļu, informēja apgāda pārstāvji.
Iepazīsti Latvijas kultūrvietas: «Skaņu māja» Krapes pagastā
Turpinot vēstījumu par kultūrvietām, kuras sabiedrisko mediju portālā LSM.lv pieteiktas sabiedrisko mediju balvai “Kilograms kultūras”, šoreiz par “Skaņumāju”, kas pavisam nesen atvērta Ogres novadā, Krapes muižas teritorijā, bijušajā muižas pārvaldnieka mājā.  
Andris Nelsons: Mums vajag uzcelt koncertzāli
Aizvadītajā nedēļas nogalē Latvijā pirmo reizi viesojās viens no pasaules izcilākajiem orķestriem – Leipcigas “Gewandhaus” simfoniskais orķestris ar savu galveno diriģentu, latvieti Andris Nelsonu. Šis notikums ir viens no Latvijas simtgades kulminācijas mirkļiem  valsts koncertdzīvē, un, lai arī Nelsons lieliski pārzina Nacionālās operas akustiku, viņš uzskata - akustiskā koncertzāle ir nepieciešama.
Nacionālās enciklopēdijas šķirklis – Latvijas teātris
Pirmkārt, teātris ir stāsts par režisoriem, un Latvijā tas ir arī stāsts par teātriem kā institūcijām, kurās konkrēti režisori un aktieri strādā, uzskata teātra zinātniece Ieva Struka, kura enciklopēdijas izveidē strādāja ar šo tēmu.
Tēlnieks Aispurs: Es veidoju apustuļus, un viņi veidoja mani
"Es veidoju viņus, un viņi veidoja mani” – tā par 12 apustuļu skulptūru radīšanas procesu saka tēlnieks Sandis Aispurs. Skulptūru rosinātājs bija priesteris Andrejs Mediņš, un pie to izveides Sandis Aispurs strādāja sešus gadus. Gala rezultāts būs skatāms no rītdienas Rīgā, Doma dārzā, kur atklās 12 apustuļu skulptūru izstādi.
Galerijas