Kultūra
Tūkstošiem studentu no Baltijas valstīm kopā svinēs Līgo svētkus
Baltijas valstu simtgades vasarā, no 22. līdz 24. jūnijam, studentu kori, mūziķi un deju kolektīvi no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas tiksies Tartu, lai piedalītos 18. Baltijas valstu studentu Dziesmu un deju svētkos „Gaudeamus”, informē “Gaudemaus XVIII” komunikācijas koordinatore Latvijā Aija Melbārde.
Programmā «LATEST» interesantākie igauņu laikmetīgā teātra un dejas mākslinieki
Īsu mirkli pirms mūsu kaimiņvalsts Igaunijas simtās dzimšanas dienas Rīgā būs reta iespēja redzēt labāko no šā brīža igauņu laikmetīgā teātra un dejas. Jaunā teātra institūts sadarbībā ar igauņu kolēģiem uz Latviju atvedis četras igauņu neatkarīgā teātra izrādes un kādu ļoti neparastu filmu. Bet programmas centrā ir pirmo reizi abu kaimiņvalstu atjaunotās neatkarības vēsturē tapis teātra kopdarbs, kurā igauņu un latviešu mākslinieki runā par kopīgu tēmu – lībiešiem.
Brīvdabas muzejam problēmas ar akreditāciju; grib atbrīvot direktori
Problēmas Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā – jau vairāk nekā gadu tam nav atjaunota akreditācija, jo konstatēti nopietni trūkumi muzeja krājuma uzskaitē un darbības plānošanā. Tas bijis arī viens no iemesliem, kādēļ par neapmierinošu atzīts Brīvdabas muzeja direktores Ilzes Millersones darbs. Atlaist gan viņu pašlaik nevar.
«Lietuva brangi». Sagaidot Lietuvas valsts simtgadi
Kamēr Latvija vēl tikai gatavojas savai simtgadei, jau šo piektdien savu simto dzimšanas dienu svin mūsu kaimiņvalsts Lietuva, bet vēl pēc nedēļas – Igaunija. Sveicot kaimiņus jubilejās, turpmākās divas nedēļas šajā laikā dzirdēsim mūziku, kura Latvijas Radio citkārt faktiski neskan.
Ko nepalaist garām šonedēļ? Iesaka «Kilograms kultūras» žūrija
Kā jau ik nedēļu, esam sagatavojuši ieteikumus kultūrai. Šonedēļ mums ir svētku nedēļa - vairāki iespaidīgi kultūras jaunumi Latvijas Televīzijas ēterā! LTV Kultūras raidījumu redakcijas vadītāja Ieva Rozentāle iesaka četrus notikumus, kas viņu intriģē visvairāk un kur nākamnedēļ varēsiet sastapt arī viņu pašu.
Koris «Sõla» gatavo Valentīndienas koncertu «Veca mīlestība nerūs»
Arvien biežāk pilsētā pamanām sārto sirsniņu simboliku, arī koncertu afišas liecina, ka tuvojas Valentīna diena. Kultūras akadēmijas koris “Sõla” jau vairāku gadu garumā gatavo dažādas šai tematikai atbilstošas, ne tik nopietnas programmas. Un šogad Valentīndienai  top koncerts “Veca mīlestība nerūs” ar dziesmām no teātru izrādēm dažādu autoru aranžējumos korim.
Padomju laika kultūrvēsturiskie foto - grāmatu sērijā «Publiskā telpa»
Interesantu kultūrvēsturisku foto grāmatu sēriju “Publiskā telpa” laidusi klajā izdevniecība “Orbīta”, svinot grāmatu atvēršanas svētkus vienlaikus ar triju autoru darbiem, kas atklāj neseno, padomju laika vēsturi neierastā šķērsgriezumā. Trīs fotomākslinieku darbus papildina dažādu autoru esejas un apcerējumi.     
Cesvaines pilī 15 gadus pēc ugunsnelaimes atjauno jumtu
Pirms vairāk nekā 15 gadiem Cesvaines pils cieta postošā ugunsgrēkā – ēka palika bez jumta un ievērojami cieta arī pils iekštelpas. Visus šos gadus vēsturiskā celtne pamazām tiek atjaunota, piesaistot ziedojumus un projektus. Pašlaik Cesvaines pils piedalās kultūras mantojuma atjaunošanas projektā, kas par vairāk nekā miljonu eiro ļauj atjaunot pils jumtu.
Pelēkais ir visu krāsu mudžeklis - Mārītes Guščikas izstāde «Dzīvžogs»
Pelēkais ir visu krāsu mudžeklis – par to pārliecināta gleznotāja Mārīte Guščika, kuras rokrakstā dominē abstraktas kompozīcijas un kura savos darbos atklāj smalkas nianses citiem šķietami drūmajās krāsās. Šonedēļ galerijā “Māksla XO” ir atklāta  mākslinieces jaunākā personālizstāde “Dzīvžogs”.
LNSO sveic Lietuvu valsts simtgadē
Par godu Lietuvas valsts simtgadei Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris (LNSO) kopā ar Reini Zariņu, VAK “Latvija” un Andri Pogu uzstājas “Baltijas simfoniskā festivāla” koncertā Viļņā, informē LNSO pārstāve Dagnija Dižbite-Svarinska.
«Optimista» priecīgā vēsts laikā, kad viss ir slikti
„Pannas teātris” skatītājiem piedāvā jaunu "stand-up"  komēdijuOptimists”, kurā to, kā kulties pa dzīvi, izkuļoties un paliekot optimistam, rādīs autors Uģis Segliņš, režisors Juris Rijnieks un galvenās lomas atveidotājs aktieris Gints Grāvelis.
Liepājā izstāda muzeja mākslas kolekciju
Liepājas muzejā šonedēļ atklātas divas jaunas izstādes – viena veltīta fotomākslinieka Huberta Stankeviča 90. jubilejai, un tajā apskatāmas viņa dzīves laikā neizstādītas lielformāta fotogrāfijas, savukārt otra izstāde “Liepājas māksla. 100 gadi” veidota no muzeja krājuma kolekcijas, interesentiem ļaujot izsekot vietējās mākslas dzīves norisēm no Latvijas brīvvalsts laikiem līdz mūsdienām.
Noskaidroti «Boņuka 2017» pretendenti
Februāra beigās jau desmito reizi tiks sveikti latgaliešu kultūras gada balvas „Boņuks” saņēmēji. Paziņojam balvai izvirzītos pretendentus 17 nominācijās sabiedrība un kultūras, mūzikas un literatūras kategorijās. “Boņuks” ir vienīgā balva, kas īpaši izceļ un godina sasniegumus latgaliešu kultūras dzīvē, aptverot ne vien Latgales reģionu, bet arī latgaliskās aktivitātes citur Latvijā un pasaulē. Balvas pasniegšanas ceremonija notiks 25. februārī 16.00 Latgales vēstniecībā "Gors", tāpat tā būs vērojama tiešraidē lietotnē ''LMT Straume''.
Grupa «Aurora» atgriežas ar jaunu dziesmu «Ko tu no manis gribi»
Šķiet, tas bija 2016.gadā, kad radio "Naba" raidījumā “Mūzikas sirds” viesojās grupas “Aurora” dalībnieki Ritvars Dižkačs un Jānis Dubavs. Toreiz Ritvars bija speciāli atlidojis no Kanādas, lai ierakstītu vokālu ilgi gaidītajai "Auroras" debijas(!) platei. Grūti laikam būs atrast vēl kādu grupu pasaulē, kura savu debijas albumu izdod pēc 30 gadiem. Gāja laiks, bet ziņas par minēto plati palēnām pieklusa, līdz šī gada sākumā jau izskanēja pavisam oficiāli – albums ar nosaukumu “Alma” ir pabeigts un gaida savu izdošanu.
Pauļa Lileiķa fotogrāfiju izstādē «Fotoamnestija 1988-1999»
Sagaidot Lietuvas valsts simtgadi, no 13. februāra līdz 11. martam Rīgas Sv. Pētera baznīcā tiks eksponēta Pauļa Lileiķa fotogrāfiju izstāde „Fotoamnestija 1988-1999”. Fotogrāfa Pauļa Lileiķa zinātkāre un jauneklīgā nekaunība spēj radīt emocionālu un individualizētu vēsturisko notikumu dokumentējumu. Katrs no mums pagātnē atgriežas pa individuālu, iztēles sagrozītu atmiņu taku, tāpēc tik nozīmīgi šobrīd ir Pauļa Lileiķa centieni noķert tā laika kolektīvās pieredzes mirkļus.
Kino centrs: Pieaug Latvijas filmu konkurētspēja un skatītāju skaits
Nacionālais kino centrs tradicionāli janvārī apkopo 2017. gada statistikas datus filmu nozarē, un kopējā tendence ir arvien iepriecinošāka – Latvijas spēlfilmas spēj kinoteātros veiksmīgi konkurēt ar Holivudas ģimenes filmām, un trīs pirmās simtgades filmas ieņem vietu visvairāk apmeklēto Latvijas filmu avangardā.
Pīgožņa balvas izstādei atlasīti 137 darbi
Šogad „Jāzepa Pīgožņa balva Latvija ainavu glezniecībā” pulcējusi 149 māksliniekus, kas žūrijas vērtējumam iesniedza 264 mākslas darbus. „Jāzepa Pīgožņa balvas Latvijas ainavu glezniecībā” žūrija izstādei izraudzījusi 112 autoru 137 darbus.
«Sviesta kulšanas» ciklu Valmiermuižā iesāks Rūta un Valdis Muktupāveli
Ieskandinot starptautisko etnofestivālu „Sviests 2018”, Valmiermuižas kultūras biedrība sadarbībā ar kultūras menedžmenta centru „Lauska” aizsāk „Sviesta kulšanas” koncertu sēriju. Pirmais koncerts notiks jau šo piektdien, 9. februārī, plkst. 19.00 Valmiermuižas alus darītavā, kur viesosies Rūta un Valdis Muktupāveli ar programmu „Mani balti bāleliņi”.
Reiks un Deniss laiž klajā dziesmu «Esmu tev piedevis»
Latvijā labi atpazīstamais reperis Reiks kopā ar savu skatuves partneri Denisu nākuši klajā ar pavisam jaunu hitu, kas pēc autoru vārdiem motivē klausītājus nepievērst uzmanību negatīvajam apkārt, bet gan skaļi teikt "Man vienalga" un baudīt visas dzīvē dotās iespējas.
Lūsēna un Rudzītes jaunā programma «Manā varā» - par sievietes pretrunīgo būtību
Komponista Jāņa Lūsēna un dziedātājas Inetas Rudzītes sadarbībā tapusi jauna koncertprogramma „Manā varā”. Tās centrā ir stāsts par sievietes noslēpumaino pasauli un daudzveidīgo būtību. Jānis Lūsēns atzīst, ka viņu šis noslēpums vienmēr valdzinājis, un nu viņš to iemiesojis dziesmās, uzticot tās Inetas Rudzītes samtainajai un spēcīgajai balsij.
Emīlijas Bērziņas kleita un citas liecības – atklāj izstādi par izcilām teātra personībām
Latvijas Kultūras akadēmijas Eduarda Smiļģa muzejā skatāma izstāde “Latvijas teātra nenorietošais zvaigznājs”, kas veltīta Latvijas teātra 150. dzimšanas dienai. Fotogrāfijas, dokumenti, personīgas lietas un priekšmeti ļaus no jauna ieskatīties piecu teātra mākslas personību - Lidijas Freimanes, Emīlijas Bērziņas, Dzidras Ritenbergas, Zigrīdas Stungures un Hermaņa Vazdika skatuves dzīvē un atgādinās par viņu devumu Latvijas teātra kultūrā.
Galerijas