100 g kultūras
Šonedēļ

KG Kultūras Žūrija iesaka

Lilita Eglīte
Manuprāt, ir vērts uzkāpt izstāžu zāles „Arsenāls” Radošajā darbnīcā, lai piedalītos trīs jaunu mākslinieču kopizstādē “Melos”. Svarīgs šoreiz ir vārdiņš “piedalīties’, jo Anna Ceipe, Vika Eksta un Līga Spunde skatās uz tik populāro melodrāmas žanru caur ironijas prizmu, reizē aicinot ikvienu iejusties kādas melodrāmas varoņa ādā. Vēl divas nedēļas Nacionālajā mākslas muzejā var apskatīt mākslinieces Ievas Jurjānes personālizstādi “Gals & sākums”. Sirmgalvju un bērnu portreti liek domāt par laika nepielūdzamo dabu. Izstāde, kura, pateicoties skatītāju balsojumam, iekļuvusi starp balvas „Kilograms kultūras 2018” gada finālistēm.
Kinoteātris „Splendid Palace”, kas „Kilograms kultūras” balsojumā izvēlēts par Rīgas galveno kultūrvietu, turpina daudzu iecienīto kinolektoriju “Tas, ko tu nedrīksti nezināt”. 23. janvārī plkst. 19.00 skaista iespēja noskatīties režisora Jura Podnieka filmu “Vai viegli būt jaunam? “ Dokumentālā filma, kas 80. gados ieguva kulta filmas statusu, manuprāt nenoveco. Kinoseanss varētu būt laba platforma dažādu paaudžu sarunām un atklāsmēm: cik daudz ir kopīgā, kas mūs vieno!
Vitolda Mašnovska izcilais veikums – enciklopēdijas “Muižas Latvijā” 1. sējums atgādina, kāda nozīme baltvācu kultūrai ir mūsu kultūrvēsturē, un arī ir starp balvas „Kilograms kultūras” finālistiem. Muižu likteņi Latvijā apbrīnojamā kārtā sasaistāmi ar kādu Āgenskalna apkaimes šā brīža aktualitāti: apdraudēta ir Āgenskalna vingrošanas un sporta biedrības ēka, kas tika uzcelta 1910. gadā pēc arhitekta Leopolda Rīmera projekta. Jaunākos laikos tā vairāk zināma kā Tenisa klubs. Ēkas kultūrvēsturiskā vērtība šķiet neapšaubāma, taču privātajiem investoriem esot savi plāni. Tāpēc ir vērts aiziet uz sabiedrisko apspriešanu Rīgas domē 24. janvārī.
 
Latvijā pirmo reizi uzstāsies pasaulslavenais itāļu tenors Marko Bīslijs
Pirmo reizi Latvijā dziedās pasaulslavenais baroka mūzikas interprets, fenomenālās balss īpašnieks, itālis Marko Bīslijs (Marco Beasley). Ekskluzīvās koncertsērijas “Pasaule Lielajā dzintarā” ietvaros viņš uz Liepāju atvedīs Itālijas agrīnā baroka aizkustinošās dziesmu melodijas un temperamentīgās dejas.
Ņujorkā durvis vērs suņa muzejs
Pēc trim nedēļām “ar astīti” jeb 8. februārī ASV metropolē Ņujorkā durvis vērs suņa muzejs, kurā būs apskatāma vērienīga kolekcija ar darbiem par suņiem.
Cilvēkam vajag pozitīvas emocijas. Intervija ar kinorežisoru Māri Bezmeru
“Debesu ciemiņš” ir jaunā režisora Māra Bezmera komēdija, kas 2018. gadā nominēta nacionālajai kino balvai “Lielais Kristaps” labākās studentu filmas kategorijā. Filma stāsta par varoni Dināru, kurš cenšas piepildīt savu sapni, lai no dziļiem laukiem varētu doties studēt režiju uz Rīgu.
E-grāmatas ļaus pašmācībā apgūt tautas mūzikas instrumentu spēli
Ceļu pie interesentiem pirms nepilna mēneša sāka astoņas e-grāmatas, kas ir mācību līdzeklis Baltijas reģiona tradicionālo instrumentu spēles apgūšanai. Projekta veidotāji ir tautas mūzikas eksperti no Latvijas, Igaunijas un Lietuvas. Teksta materiālus grāmatā papildina arī video paraugi, skatāmi datorā vai mobilajā ierīcē.
Uz skatuves debitē topošie horeogrāfi
Viņi ir jauni. Viņi mīl deju. Un viņi ir ceļā uz dejas mākslas pilnību. Tie ir Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) Laikmetīgās dejas mākslas 1. kursa studenti. Pirmdien, 15. janvārī, radu, draugu un pasniedzēju pilnā Dailes teātra Mazajā zālē viņi spēra pirmos deju soļus uz lielās skatuves koncerteksāmenā, kurā katrs prezentēja patstāvīgi sagatavotu dejas kompozīciju.
Ikstenas «Mātes piena» angļu tulkojums nominēts prestižai britu balvai
Lielbritānijas izdevniecībā „Peirene Press” izdotā Noras Ikstenas grāmata „Soviet Milk” vai „Mātes Piens” iekļuvusi Apziņas balvas ("The Republic of Consciousness Prize for Small Presses 2019") nomināciju sarakstā. Šādu balvu Lielbritānijā piešķir jau trešo reizi, un tā veltīta mazajām, neatkarīgajām izdevniecībām, kas izdod izcilas grāmatas – gan oriģinālliteratūru, gan tulkojumus.
Bijušie čekas aģenti latgalieši: «Čekas maisos» ir arī dubultaģenti
Ar pseidonīmu “Liepa” Latvijas PSR Valsts drošības komitejas (VDK) aģentūras kartotēkā atrastais Latgales kultūras darbinieks, mūziķis Andris Eriņš sevi sauc par “dubultaģentu”, jo patiesībā 1979. gadā VDK struktūrā tika iefiltrēts, lai pret tā laika varu vērstiem disidentiem ziņotu, par kādiem cilvēkiem tiek vākta informācija. Savukārt Latgales Kultūras centra izdevniecības ilggadējais vadītājs Jānis Elksnis aģentūras kartotēkā varējis nokļūt, jo tolaik strādājis arodskolā, par kuras skolēniem regulāri tika pieprasīta informācija.
Zināmas 15 dziesmas, kas cīnīsies par «Muzikālās Bankas» vērtīgākās dziesmas titulu
Pusnaktī beidzies “Muzikālās Bankas 2018” pirmās kārtas balsojums, līdz ar to zināmas 15 fināla kompozīcijas, kuras turpina cīņu par gada vērtīgākās popa un roka dziesmas nosaukumu Latvijas Radio 2 (LR2) aptaujā „Muzikālā Banka 2018”. Otrās kārtas balsojums turpinās līdz 31. janvārim. Izvēlēties un nobalsot par savu gada vērtīgāko dziesmu iespējams aptaujas mājaslapā.
FOTO: Armani jaunajai kolekcijai iedvesmu guvis dabā
Armani ģimenes zīmola “Emporio Armani” jaunā vīriešu apģērbu kolekcija radīta, iedvesmojoties no dabas. Pazīstamā dizainera jaunās sezonas piedāvājums tika parādīts Itālijā Milānas modes nedēļas pēdējā dienā.
Ineses Brants porcelāna darbu izstāde «Vij ziedus ap galvu...»
No 18. janvāra līdz 24. martam būs apskatāma Ineses Brants porcelāna darbu izstāde “Vij ziedus ap galvu...” ˗ aizraujoša laikmetu un materiālu pārtapšana un savienošanās trauslajā porcelāna pasaulē, informē muzejā “Rīgas Jūgendstila centrs”.
Izstāžu apskats: Neatkarības karš. Somijas komiksi. Vides māksla
Latvijas Kara muzejā atklāta jauna, līdz šim vērienīgākā ekspozīcija par Latvijas valsts veidošanos un Neatkarības karu, bet Mākslinieku nama Kamergalerijā skatāmi divu Somijas mākslinieku komiksi, savukārt kādās nu jau slēgta autoservisa telpās apskatāmi Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) studentu vides mākslas darbi.   
Liepājas muzejā skatāmi Jaņa Rozentāla darbi no Kurzemes kolekcijas
No 17. janvāra Liepājas muzejā būs skatāma izcilā latviešu mākslinieka Jaņa Rozentāla (1866 – 1916) gleznu izstāde “Janis Rozentāls. No Kurzemes kolekcijas”, kurā redzami līdz šim mazāk publiski eksponēti mākslinieka darbi no Kurzemes muzeju krājumiem, vēsta Liepājas muzeja direktore Dace Kārkla.
Galerijas