Kultūra
Jaunie autori ir jāatbalsta. Leģendārais latgaliešu grāmatizdevējs Jānis Elksnis
Grāmatizdevēja Jāņa Elkšņa vadībā Latgales Kultūras centra izdevniecība jau teju 30 gadus izdod grāmatas, liela daļa no tām latgaliešu rakstu valodā. Lai arī viņam šogad paliks 85, Elksnis Latvijas Radio uzsver - vienmēr jāatbalsta jaunie un mazāk pieredzējušie autori, jo ir labi, ka cilvēks ir sācis rakstīt - jo vairāk rakstīs, jo darbi būs labāki. Jau trešdien, 14. martā, viņam par mūža ieguldījumu grāmatniecībā tiks pasniegts apbalvojums "Zelta ābele".
Operas «Manona Lesko» koncertuzvedumā tiksies ukraiņu soprāns un latviešu tenors
Latvijas Nacionālajā operā (LNO) 29. martā notiks Džakomo Pučīni operas “Manona Lesko” koncertuzvedums. LNO galvenā diriģenta Mārtiņa Ozoliņa vadībā muzicēs pasaulslavenas operzvaigznes - titullomu interpretēs ukraiņu operdīva Ludmila Monastirska, de Grijē lomu dziedās starptautisku slavu guvušais latviešu tenors Aleksandrs Antoņenko.
Latviešu tautasdziesmas iedvesmo amerikāņu mākslinieci
Deboras Lagrasas (ASV) latviešu tautasdziesmu iedvesmotu mākslas darbu izstādi “Kur tie lieli dūmi kūp” 15. martā atklās Rēzeknē,  Latgales Kultūrvēstures muzejā, informē muzeja mākslas nodaļas vadītāja Inese Dundure.
Aspazijas dzimšanas dienu Jūrmalā svinēs ar dzeju un mūziku
Latviešu izcilajai literātei, politiķei un sabiedriskās domas veidotājai Aspazijai (1865-1943) 16.martā apritēs 153. gadskārta. Jūrmalā Aspazijas dzimšanas dienas nedēļā notiks viņas daiļradei veltīti vairāki pasākumi, vēsta Jūrmalas dome.
Shipsea sapņo diriģēt Imanta Kalniņa «Cementu»
Izrādās, ka Imants Kalniņš, tautā izsenis dēvēts par Imku, savai kantātei "Cements" nosaukumu nemaz nav izdomājis pats, un arī žanrisko apzīmējumu nav akceptējis. Toties ļoti gribētu to noklausīties tā, kā tālajā 1985. gadā šī mūzika skanēja Operā. Savukārt Shipsea jeb Jānis Šipkēvics reiz ļoti gribētu to visu diriģēt. Viņš cer, ka liktenis reiz piespēlēs tādu dāvanu.
Latvijas Arhitektūras gada balvai pieteikti 46 darbi
Latvijas Arhitektūras gada balvai šogad iesniegti 46 pieteikumi,informē Latvijas Arhitektu savienībā. Konkursa darbi ik gadu tiek pieteikti un vērtēti divās kategorijās – "Objekti" un "Procesi", kas pēdējā gada laikā atstājuši paliekošu iespaidu uz arhitektūras nozari. Gada balvas nominanti tiks paziņoti preses konferencē 11. aprīlī.
Mirušo balsu ieraksti - Konstantīna Raudives parapsiholoģiskie pētījumi uz DDT skatuves
Konstantīns Raudive bija ļoti neparasta personība Latvijas kultūrā. Rakstnieks, filozofs, parapsihologs. Rakstnieces Zentas Mauriņas vīrs un aizrautīgs mirušo balsu pētnieks. Viņš uzskatīja, ka caur radio viļņiem spēj sazināties ar mirušo pasauli, un ar saviem ierakstiem iemantoja popularitāti pēckara Rietumeiropas paranormālo parādību pētnieku vidū. Raudives viņpasaules pētījumi tagad nonākuši arī uz teātra skatuves: „Dirty Deal Teatro” piektdien būs pirmizrāde balsu klausīšanās seansam „Raudives radio”.
Kultūras pieturpunkti šai nedēļai. Iesaka Henrieta Verhoustinska
"Kilograms kultūras" žūrija tiekas, vērtē, diskutē, pamanot nozīmīgas kultūras norises. Lai tas nepaliktu tikai žūrijas sarunu lokā, piedāvājam arī jums ielūkoties, kas ievērības vērts kultūrā šonedēļ. Iesaka žūrijas pārstāve, teātra kritiķe Henrieta Verhoustinska.
Jauna rakstnieku biedrība «Latvijas PEN» aizstāvēs vārda brīvību un radošā procesa nozīmi
Pagājušajā nedēļā Rīgā tika nodibināta biedrība "Latvijas PEN", kas paredzēta kā satelītorganizācija Starptautiskajai rakstnieku apvienībai "PEN International". Jau agrāk vairākas reizes šāda organizācija Latvijas pastāvēšanas laikā darbojusies, bet dažādu apstākļu dēļ darbību beigusi. Tagad par tās vadītāju iecelta dzejniece Inga Gaile, kas uzskata, ka organizācija ne vien mēģinās aizstāvēt rakstnieku tiesības, bet arī cīnīsies par vārda brīvību. 
Izcili Somijas blūzmeņi turpina blūza koncertsēriju Rokkafejnīcā
Latvijas 1. rokkafejnīca Vecrīgā turpina piedāvāt neparastu un augsti kvalitatīvu ārvalstu blūza mākslinieku koncertus. Pasākumu sērijā “Blūza svētdienas Rokkafejnīcā” 25. martā Mārstaļu ielā 2/4 uzstāsies viena no ievērojamākajām Somijas blūza grupām – “Dr. Helander & Third Ward”, ziņo organizatori.
Latvijas diriģenti: Dziedošie tautieši ārzemēs uz šķietami pierasto liek paskatīties citām acīm
Uz XXVI Vispārējiem latviešu Dziesmu un XVI Deju svētkiem, kas notiks no 30. jūnija līdz 8. jūlijam, pošas arī ārzemēs dzīvojošie latvieši. Lai saliktu nepieciešamos profesionālos akcentus, pie tautiešiem nesen tika aicināti arī divi virsdiriģenti no Latvijas. Kasparam Ādamsonam viesošanās Kultūras dienās Nīderlandē likusi vēlreiz pārvērtēt Latvijā šķietami pierasto lietu unikālo vērtību, bet Mārtiņu Klišānu, kurš vadījis sadziedāšanos Toronto, sajūsminājuši latviešu jaunākās paaudzes centieni pēc identitātes.
Diriģenta Nelsona jaunā orķestra direktors: Tieši viņu gribējām redzēt pie mums!
Svētdien, 11. martā, plkst. 21.05 Latvijas Radio "Klasika" piedāvā jau otro tiešraidi no Leipcigas: ar īpašu galā koncertu "Gewandhaus" orķestris atzīmēs 275. dzimšanas dienu, un pie diriģenta pults būs Andris Nelsons. Tas ir jau otrais Nelsona inaugurācijas koncerts jaunajā amatā. Kāpēc šis pasaulslavenais orķestris par savu 21. kapelmeistaru izvēlējies tieši Nelsonu un kas no viņa tiek gaidīts, par to Latvijas Radio 3 "Klasika" direktore Gunda Vaivode izvaicā "Gewandhaus" direktoru Andreasu Šulcu.
Ikstenas grāmata «Soviet Milk» sajūsmina britus
Tieši pēc mēneša - 10.aprīlī - Londonā atklās prestižo grāmatu tirgu, kur šogad goda viesu statusā būs arī Latvijā. Patlaban Lielbritānijas izdevniecībām pārdotas tiesības izdot 40 Latvijas literātu darbus, un tas ir līdz šim nebijis apjoms literatūras eksportam un Latvijas rakstnieku popularizēšanai. Nesen Londonā prezentēta Noras Ikstenas grāmatas “Mātes piens” angļu versija “Soviet Milk”, ko izdevusi britu izdevniecība “Peirene Press”.
Galerijas