100 g kultūras
Šonedēļ

KG Kultūras Žūrija iesaka

Gunda Vaivode
80.gados dzīvoju pie kundzes,kura bija pārliecināta - 30. gadu modernākais veikals Baltijā, ko tolaik zinājām kā Universālveikalu, bet šodien - galeriju „Centrs”, joprojām pastāv. Šodien tas ir viens no dizaina stāstiem izstādē „Tieši laikā”, ko 21. novembrī atklās Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā. Tajā atradīsiet arī Cīruļa un Madernieka tekstilijas un mēbeles, “Baltara” traukus, pasaulslaveno “Minox”, radio “VEF. Spīdola”, Zaigas un Māra Gaiļu “Mēbeles jauniem cilvēkiem” un daudz ko citu.
24. novembrī uz Lielās Ģildes skatuves mēģinās savietoties trīs Baltijas valstu galvenie orķestri. Spēlēs gan atsevišķi (lietuvieši - Čurļoni, latvieši – Pētersonu, igauņi – Tīru), gan visi vienlaikus, ar trim diriģentiem: Gintaru Rinkēviču, Andri Pogu un Mihailu Gertsu, atskaņojot amerikāņa Dohertija “Laika mašīnu”.
22.novembrī Latvijas Mākslas akadēmijā notiks vienas dienas gleznu izstāde "FRIENDS AND BENEFITS", kurā divi jaunie mākslinieki - Paulīne Kalniņa un Krišjānis Elviks rādīs divas gleznu sērijas, kas pēta cilvēka miesiskās un garīgās vajadzības. Kamēr mākslinieki meditē par tēmu „bailes no iemīlēšanās" , tikmēr topošie mūziķi Mūzikas akadēmijā tajā pašā vakarā aicina uz "brīnišķīgu latviešu kormūzikas koncertu “Labvakar, Latvija!”".
13 romānu sērija „Mēs. Latvija, XX gadsimts” ir īpaša. Par to ir daudz runāts, bet nekad nebūs par daudz, jo apjoms ir gigantisks. Un vienmēr cilvēkus, līdzās pašiem romāniem, interesēs to tapšanas vēsture, apstākļi, nianses. Trešdien, 21. novembrī 19.00 Andreja Upīša muzejs aicinājis šīs sērijas idejas autori Gundegu Repši un vēl divus rakstniekus – Ingu Ābeli un Māri Bērziņu - uz sarunu, ko vadīs Arnis Koroševskis.
 
Lielajā ģildē uzstāsies trīs Baltijas valstu diriģenti un trīs orķestri 
Svinot Baltijas valstu simtgadi, 24. novembrī pl. 19.00 Lielajā ģildē būs iespēja vērot unikālu performanci – uz skatuves vienlaikus kāps triju Baltijas valstu diriģenti un trīs orķestri, atskaņojot amerikāņu mūsdienu komponista Maikla Dohertija divdaļīgo simfoniju “Laika mašīna”. Šis koncerts iekļauts “Baltijas simfoniskajā festivālā”, kas norisinās jau trešo reizi un kurā apmeklētāji varēs baudīt katras Baltijas valsts komponistu skaņdarbus, informēja koncerta rīkotāji. 
Rīgā notiks Rumānijas kino dienas
No 23. līdz 25. novembrim kinoteātrī “Splendid Palace” notiks Rumānijas kino dienas. Tās rīko Rumānijas vēstniecība Lietuvā un Latvijā un Rumānijas Goda konsulāts Latvijā, atzīmējot abām valstīm nozīmīgas simtgades. Kino dienu mērķis ir iepazīstināt Latvijas kino skatītājus ar Rumānijas kino daudzveidību, informēja Rumānijas kino dienu rīkotāju pārstāvji.
Koncertzālē «Lielais dzintars» apskatāma izstāde par plakātu mākslu
Koncertzālē „Lielais dzintars” šobrīd ir Plakātlaiks – tāds ir nosaukums jaunākajai izstādei, kas apskatāma Liepājas koncertzālē. Izstāde „Plakātlaiks. Kanons un individualitāte” runā par vienu no mākslas veidiem, kas spilgti izpaužas 20. Gs. 70.-80. gadu Latvijas mākslinieku daiļradē un ļauj viņiem runāt par politiski jūtīgiem tematiem, kurus izdodas paslēpt zem plakātmākslas.
Dziedātāja Inga Kalna: Man vienkārši patīk nopietnas lietas!
Mūsu operai -100! 17. novembrī plkst. 19 mūsu Baltajā namā un Latvijas Radio 3 "Klasika" tiešraidē skanēs Latvijas Nacionālās operas jubilejas Gala koncerts, kurā piedalīsies arī pasaulē labi pazīstamā dziedātāja Inga Kalna. "Baltais nams ir mans pirmais teātris, un tāpēc – vismīļākais," neslēpj dziedātāja.
Skolotājs Imants Frederiks Ozols: Tradīcija vainot visā skolas un skolotājus ir ieilgusi
Lai gan paredzams, ka jaunais – kompetencēs balstītais saturs – palīdzēs skolēniem apgūt jaunas zinības, to kritizē literatūras skolotāji. Iebildumus radījis arī priekšlikums literatūras stundas aizstāt ar jaunu priekšmetu “Drāma”. Rīgas Juglas vidusskolas skolotājs Imants Frederiks Ozols norāda – daudzus pārpratumus rada tieši ieilgusī tradīcija vainot visā skolas un skolotājus. 
Piltenes baznīcā 300 gadus senas ērģeles gaida rekonstrukciju
Piltenes luterāņu draudze par vienu no saviem uzdevumiem uzskata 300 gadus senu ērģeļu rekonstrukciju. Unikālais instruments atrodas vietējā baznīcā. Speciālisti apstiprina, ka restaurācija ir iespējama, taču draudzei nav nepieciešamo līdzekļu. Lai problēmai pievērstu sabiedrības uzmanību, nolemts dot vārdu senajam instrumentam un ierakstīt dažādu stilu mūziku.
Jēkabpils Mūzikas skolā izveido komponista Žilinska istabu
Valsts svētkos atceramies tos, kuri ar savu darbu un talantu veidojuši Latviju skanīgāku, košāku un stiprāku. Mūzikas jomā viens no šādiem cilvēkiem ir Arvīds Žilinskis. Godinot izcilo pagājušā gadsimta komponistu, kuru Siguldas Operas svētku rīkotājs Dainis Kalns nodēvējis par latviešu Pučīni, Arvīda Žilinska Jēkabpils Mūzikas skola veltījusi viņa piemiņai speciālu istabu.   
Sievietes maigais spēks. Liepājas Simfoniskā orķestra sveiciens Mātei Latvijai
Lai kompensētu to, ka Liepājas Simfoniskajam orķestrim pasūtinājuma skaņdarbus līdz šim lielākoties rakstījuši komponisti-vīrieši, gatavojoties Latvijas dzimšanas dienai, orķestris uzrunājis piecas komponistes-sievietes, aicinot noaust skaniskus gobelēnus jeb mīlestības vēstules Latvijai. To pasaules pirmatskaņojumi diriģenta Gintara Rinkeviča vadībā 17. novembrī izskanēs "Lielajā dzintarā".
Seriāla «Divi vienā» aktieri par jaunajiem tēliem: Ieva un Uldis ir viegli uzliesmojoši
Latvijas Televīzijas seriāla “Divi vienā” lielā saime kļūst arvien lielāka. Jau kopš otrdienas, 13. novembra, skatītājiem ir iespēja sekot līdzi jauno varoņu – Ulda un Ievas – “ienākšanai” seriālā. Šis ir viens no galvenajiem pavērsiena punktiem “Divi vienā” stāstā līdz šim un sola tādus jaunumus, kas varētu izrādīties pārsteigums pat pašiem aktieriem.
Brīvība un izcilība Brīvības pieminekļa pakājē: Svinīgs muzikāls notikums «18.11.»
Brīvības piemineklim – Latvijas brīvības simbolam – allaž bijusi liela un vēsturiska nozīme. Šogad 18. novembrī pie pieminekļa ritēs svinīgs muzikāls notikums "18.11”. Tas iecerēts kā multimediāls stāsts, kurā galvenais stāstnieks pats Brīvības piemineklis, ar tēlnieka Kārļa Zāles vēstījumu – caur valsts pamatvērtībām uz brīvību un izcilību. Koncertuzveduma pamatā valsts vēsturē nozīmīgi skaņdarbi, kā arī dzeja un proza, ko runās dažādi cilvēki no visas Latvijas. Šajā koncertā piedalīsies ap 600 dalībnieku.
Iznākusi Valda Atāla dzejas un aforismu izlase «Uz domu stāvās kraujas»
Dzejniekam, mūziķim un gleznotājam Valdim Atālam pirms autobiogrāfiskā prozas darba “Elles debesis” (2018) klajā laistas vairākas dzejas kopas dažādos kopkrājumos, kā arī bilingvāla (latviešu/angļu) domu un lirikas izlase (1998) ar gleznu reprodukcijām viņa talanta cienītājiem pasaulē. Tieši pateicoties Atālam, literatūras apritē savulaik nonācis arī Egīla Bāra dzejas devums – Atāla savāktā un sakārtotā krājumā “Nulles vienkāršošana”.
Pirmo nākamās simtgades koncertu «Mīlestības vārdā. 18+» varēs noskatīties LTV ēterā
Pirmdien, 19. novembrī, laukumā pie Latvijas Nacionālās bibliotēkas tiks aizvadīts koncerts “Mīlestības vārdā. 18+”. Tas ir nākamās simtgades pirmais koncerts, ko pasākuma radošā komanda nodēvējusi par “mīlestības manifestu nākotnei”. Koncertā tiks izpildītas 18 tautā iemīļotas dziesmas jaunā skanējumā. Koncerts sāksies plkst. 18.30, bet pārraide LTV ēterā un sabiedrisko mediju atskaņotājā “RePlay.lv” – plkst. 18.50, informēja Latvijas Televīzijas pārstāvji.
FOTO: Ieskats vērienīgajā gadsimta svarīgāko dziesmu koncertā LVTOP100
Jau svētdien, 18. novembrī, Latvijas Televīzijas un Radio SWH ēterā izskanēs 10 gadsimta būtiskākās un iedvesmojošākās dziesmas. Ar jaudīgiem, tautas un dziesmas spēku apliecinošiem priekšnesumiem uzstājas Renārs Kaupers, Viktors Lapčenoks, Ainars Virga, Intars Busulis, Ieva Akuratere, grupa “Menuets”, Mārtiņš Brauns un citi mūziķi, informēja Latvijas Televīzijas pārstāvji.
Hermanis: Akuratera «Kalpa zēna vasara» ir spožs simbolisma paraugs
Jaunajā Rīgas teātrī pirmizrādi piedzīvos iestudējums “Kalpa zēna vasara. Sākums”. Ar jaunajiem kopā spēlēs arī pats Alvis Hermanis, kurš ir gan kursa vadītājs, gan izrādes režisors. Iestudējums balstīts Jāņa Akuratera stāstā “Kalpa zēna vasara”, ko režisors nu jau ar savu pieredzes bagāžu ieraudzījis nevis kā zemnieku reālismu, bet spožu simbolisma virziena paraugu.
Apokaliptiski sižeti un Mazais raudu mūris Miķeļa Fišera personālizstādē Dubultos
Ceturtdien ''Mākslas stacijā Dubulti” atklāta Miķeļa Fišera jaunā personālizstāde “Vainavas un noplicinājumi”, kas ir mākslinieka atgriešanās pie skatītājiem pēc Venēcijas mākslas biennāles 2017. gadā. Izstādē aplūkojami gan darbi ar apokaliptiskiem sižetiem, gan grafiski zīmējumi un var ieklausīties arī vaimanās, kas mākslinieka balsī skan no Mazā raudu mūra. 
Izstādē «Radu-raksti» tiekas dažādas Latvijas mākslinieku dzimtas vairākās paaudzēs
Izceļot Latvijas mākslinieku dzimtu un ģimeņu daudzskaitlību, mākslas galerija “Museum LV” atklāj vērienīgu izstādi “Radu-raksti”. Izstādē piedalās Skulmju dzimta, Iltneri, Ģērmaņi, Kroļļi, Gulbji, Dineri, Pīgožņi, kopumā vairāki desmiti mākslinieku dinastiju. Viņu vidū arī mamma un meita Lūses. Ditas vecvecmāmiņu esot zīmējis Pablo Pikaso, bet Irēnas tēvs Mavriks Vulfsons strādāja Mākslas akadēmijā, padomju gados veicinot studentos uzdrīkstēšanās gēnu.
Aija Nagle-Īzāka un «Teksasys Latgalīši» ver vaļā dāvanu Latvijai – «Dvieselis steigys»
Gatavojoties Latvijas simtgades svētkiem, muzikālā apvienība "Teksasys Latgalīši" ("Teksasas Latgalieši") un Latgalē dzimusī vijolniece Aija Nagle-Īzāka Amerikā ierakstījuši albumu "Dvieselis steigys" ("Dvēseles stīgas"), kurā apkopotas labi zināmas latgaliešu un latviešu melodijas jaunā muzikālā interpretācijā. Šonedēļ un nākamnedēļ albums tiks prezentēts tautiešiem Rēzeknē, Daugavpilī un Rīgā.
Galerijas