100 g kultūras
Šonedēļ

KG Kultūras Žūrija iesaka

Henrieta Verhoustinska
Vija Artmane bija ne tikai aktrise, bet arī dīva, latviešu kino simbols, skatītāju elks un skaistuma etalons. Kā visas dižas aktrises, viņa nevairījās lomās būt neglīta un smieklīga. Artmane, kurai augustā būtu 90 dzīvoja sarežģītā laikā un padomju iekārtā, kas atstāja iespaidu arī uz viņas biogrāfiju, attiecībām, karjeru. Par to 21. augustā kinoteātrī “Splendid Palace” un 24. augustā LTV1 stāstīs žurnālistes Dairas Āboliņas un režisores Agitas Cānes-Ķīles filma „Aktrise un laiks. Vija Artmane”.
23. augusts nebija laba diena Latvijas vēsturē. Pirms 80 gadiem šajā dienā tika parakstīts Molotova-Ribentropa pakts, kurš Baltijas valstis „piešķīra” Padomju Savienībai. Taču piecdesmit gadus vēlāk šī diena kļuva par cita – skaista notikuma gadadienu, pārvēršot sāpes dimantos. 1989. gada 23. augustā notika jaudīgākā zibakcija jeb flešmobs cilvēces vēsturē – Baltijas ceļš, kurā divi miljoni cilvēku sadevās rokās, lai neatkarības vārdā izveidotu dzīvu ķēdi no Tallinas cauri Rīgai līdz Viļņai. Kas tik nenotiek šajā dienā, bet sekojiet arī LTV1 programmai – tur būs gan tiešraides no svinīgiem notikumiem, gan filma par Baltijas ceļu.
No 23. līdz 25. augustam Rēzeknē, Latgales vēstniecībā GORS, norisināsies mūzikas festivāls jeb muzykys festivals saimei i draugim “LNSO vasarnīca”. Festivāla dalībnieku „ēdienkarte” krāšņa un daudzpusīga: tajā skan gan pūšaminstrumentu kvintets „Carion”, gan dziedātāja Linda Leen, gan Rēzeknes kamerorķestris. Jaundarbus vasarnīcai radījuši zviedru komponiste Brita Bīstrema, dāņu komponists Anderss Nordentofts un latviešu komponists Andris Dzenītis. Izrādi bērniem veidojuši komponists Edgars Mākens un režisors Ģirts Šolis.
Tikai šonedēļ Kurzemē, Rūmenes muižā, kas ir Berga Bazāra īpašnieku Karlsonu ģimenes īpašums, ir iespēja no plkst. 11 līdz 15 aplūkot divus brīnumus – arhitektes Zaigas Gailes renovēto Rūmenes muižas kūti, kas pārtapusi par mākslas telpu, un tajā izstādīto amerikāņu kolekcionāru - hipiju pāra Bobijas un Tima Hamilu rituālās mākslas kolekciju, ko tie atdāvājuši Latvijai. Pēc kāda laika kolekcija nonāks Tukuma muzejā Tukku Magi, ko ierīkos bijušajā Zēberga spirta brūzī.

 
Upītes ciema svētki ar dančiem, teātri un jaunu albumu
Viļakas novada Upītes ciema vārds, pateicoties Slišānu ģimenei, plaši izskanējis visā Latvijā un ārpus tās. Lielākais nopelns ir Ziemeļlatgales nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšana, kā arī valstī vienīgā latgaliešu dzejas un mūzikas festivāla organizēšana. Tagad arī Upītei raksturīgākās un senākās kāzu dziesmas izdevies apkopot jaunā mūzikas albumā.
Dibina Maiklam Džeksonam veltītu fondu
Pirms desmit gadiem mirušā dziedātāja Maikla Džeksona bijusī menedžere paziņojusi par jauna, popzvaigznei veltīta fonda dibināšanu. Tas domāts, lai spodrinātu popzvaigznes tēlu, atgādinot par viņa filantropiskajām aktivitātēm.
Rupenheite: Tāmnieku dialekta vārdnīca ir kā sens ģimenes albums
Tāmnieku dialekta vārdnīca bildēs "Īs ventiņ gramatik un tāmnik vārdnic jeb bliņķs ventiņmēlē", ko izdevis Ventspils muzejs, ir saistošā formā rakstīta, bet tādēļ ne mazāk zinātniski pamatota ventiņu valodas rokasgrāmata jebkuram interesentam. Tā ļauj iepazīties ar šī latviešu valodas dzirkstošā dialekta daudzveidīgajām izpausmēm.
Latvijas Radio koris uzstāsies Baltijas jūras festivālā Stokholmā
Latvijas Radio koris un diriģents Sigvards Kļava 24. un 25.augustā piedalīsies vienā no ievērojamākajiem Ziemeļeiropas mūzikas forumiem – Baltijas jūras festivālā. Stokholmas Oriona teātrī savus pasaules ceļus turpinās unikāls muzikāls projekts – dāņu producentu apvienības “Hotel pro Forma” un Latvijas Radio kora kopdarbs – kora opera “NeoArctic” ar komponistu Krista Auznieka un Endija Stota mūziku Kirstenas Dēlholmas režijā.
Zemgales bajāri izrādīsies Rīgas Centrāltirgū
23.augustā ikviens tiek aicināts uz Zemgales bajāru izrādīšanos Rīgā jeb Zemgales novadu dienu Centrāltirgū. Visas dienas garumā norisināsies Zemgales amatnieku, zemnieku un mājražotāju labumu tirdziņš, kā arī daudzveidīga un jestra izklaides programma, būs arī loterija un degustācijas.
FOTO: LTV dokumentālās filmas «Aktrise un laiks. Vija Artmane» pirmizrāde
21.augustā leģendārajai aktrisei Vijai Artmanei apritētu 90. Tieši aktrises dzimšanas dienas vakarā trešdien, 21.augustā pirmizrādi kinoteātrī “Splendid Palace” piedzīvoja Latvijas Televīzijas dokumentālā filma “Aktrise un laiks. Vija Artmane”. Tas vienlaikus bija arī kinoteātra “Splendid Palace” sezonas atklāšanas seanss. Klātesot aktrises ģimenei, Latvijas teātra un kino zvaigznēm un filmas radošajai un tehniskajai komandai, režisores Agitas Cānes-Ķīles un scenārija autores Dairas Āboliņas jaunākais kopdarbs tika novērtēts ar stāvovācijām.
Aktrise un ballītes. Kadri no Artmanes ģimenes arhīva
Viena daļa no Vijas Artmanes ģimenes arhīvā glabātajiem un iepriekš nekad vēl nepubliskotajiem 8 mm kino materiāliem filmēti draugu un kolēģu ballītēs, kurās jautrība sita augstu vilni. Piedāvājam ekskluzīvu ieskatu šajos materiālos.
Komponists Dzenītis: Baltijas ceļā paustā tautas griba vēlākos gados izpaudusies stipri mazāk
Pieci spilgti pūšaminstrumentālisti, Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris (LNSO) un Dāvja Sīmaņa režija – tik intriģējoša kombinācija sestdien, 24.augustā būs klausāma un skatāma Rēzeknes koncertzālē „Gors”. Festivāla „LNSO vasarnīca” ietvaros pirmatskaņojumu piedzīvos trīs starptautiski atzītajam pūšaminstrumentu kvintetam „Carion” veltīti jaundarbi. To autori iedvesmu smēlušies arī 30 gadu senajos Baltijas ceļa notikumos.
«Splendid Palace» atklāj sezonu ar filmu «Aktrise un laiks. Vija Artmane»
Nekronētā karaliene. Teātra un kino dīva. Leģenda. Zvaigzne. Latvijas Katrīna Denēva. Spēcīga personība un šarmanta sieviete. Dzīves laikā piedzīvojusi visu, ko dod un ņem slava, bet bērnību un mūža nogali vadījusi trūkumā. Tas viss ir par šīs dienas jubilāri – kino un teātra aktrisi Viju Artmani. Tieši aktrises 90.jubilejas dienā, 21. augustā, savu kino sezonu ar dokumentālās filmas “Aktrise un laiks” pirmizrādi atklāj kinoteātris “Splendid Palace”.
Tiešraižu maratons LR3: Baltijas diena ar Nelsonu, «LNSO vasarnīca» Rēzeknē un Mocarts Zalcburgā
Vēsturiskās akcijas "Baltijas ceļš" 30. gadskārtas nedēļā LR3 "Klasika" saviem klausītājiem sarūpējusi īpaši bagātīgu programmu, kuras epicentrā – virkne tiešraižu: diriģenta Andra Nelsona un "Gewandhaus" orķestra koncerts festivāla "BBC Proms" ietvaros Londonā, karstas reportāžas no "LNSO vasarnīcas" Rēzeknē un Mocarta mūzikas koncerts prestižajā Zalcburgas festivālā.
Nacionālajā bibliotēkā atklās izstādi «Neredzamā bibliotēka»
No 31. augusta līdz pat 2020. gada 1. martam Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) pirmajā stāvā būs skatāma LNB jaunā izstāde “Neredzamā bibliotēka”. Tā veltīta 14 LNB vēsturiskajām kolekcijām, kas veidojušas bibliotēkas krājuma pamatu, LSM.lv pavēstīja LNB pārstāve Inga Surgunte.
«Kim?» Laikmetīgās mākslas centrs svin desmitgadi
Augustā “Kim?” Laikmetīgās mākslas centrs svin savu desmitgadi, 22.augustā atklājot vairākas izstādes, ko papildinās performatīvs pasākums “Kim? X” atklāšanas vakara izskaņā Tallinas kvartālā.
«LNSO vasarnīcas» rīkotāji: «Gorā» sirdis atvērās pat tiem, kuriem bija skepse
No 23. līdz 25.augustam Latgales vēstniecībā "Gors" norisināsies jau piektais mūzikas festivāls ģimenei un draugiem "LNSO vasarnīca", kas Rēzeknē notiks jau otro gadu pēc kārtas. Bet pirmo reizi festivāla ietvaros tiek rīkotas jauno komponistu meistarklases, kuru rezultātu varēsim baudīt festivāla atklāšanas koncertā "Jānis Ivanovs un jaunie". Kā intervijā Latvijas Radio 3 – Klasika atklāj Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra (LNSO) direktore Indra Lūkina, pērn "LNSO vasarnīca" tika tik sirsnīgi uzņemta "Gorā", ka sirdis atvērušās pat skeptiķiem.
Galerijas