100 g kultūras
Šonedēļ

KG Kultūras Žūrija iesaka

Henrieta Verhoustinska
 
Novembrī pasniegs Ojāra Vācieša literāro prēmiju dzejā 2018
Sagaidot dzejnieka Ojāra Vācieša 85. gadskārtu, Carnikavas novada dome sadarbībā ar Ojāra Vācieša muzeju un Ojāra Vācieša biedrību aicina uz dzejniekam veltītu pasākumu Latvijas Nacionālās bibliotēkas ātrijā 2018. gada 13. novembrī plkst. 20.00, kurā jau sešpadsmito reizi pasniegs Ojāra Vācieša literāro prēmiju dzejā.
Rīgas Domā koncertā apvienosies ērģeles un saksofonu kvartets
Ērģelniece Vita Kalnciema un Rīgas Saksofonu kvartets vienojušies Latvijas valsts simtgadei veltītā latviešu ērģeļmūzikas koncertprogrammā “Lai līgo lepna dziesma!”, kas 26. oktobrī plkst. 19.00 izskanēs Rīgas Domā. Koncerta programmā iekļauti gan latviešu klasikas šedevri, gan arī mūsdienu latviešu autoru mūzika, tostarp – trīs pirmatskaņojumi neparastam sastāvam – saksofonu kvartetam un ērģelēm. 
Talsos izveidots ekskursiju maršruts «Māksla uzzied Talsos»
Talsos, kur jau kādu laiku uzziedējusi māksla, proti, dažādās pilsētas vietās izvietotas gleznu reprodukcijas, kurās apskatāms, kā Talsi izskatās mākslinieku acīm. Talsenieki ir parūpējušies par to, lai tūristiem būtu interesanti izstaigāt visu pilsētu ar kājām, izveidojot ekskursiju  maršrutu “Māksla uzzied Talsos”.
Sākas Rīgas Modes nedēļa
Sākot no otrdienas, 23. oktobra, līdz pat sestdienai, 27. oktobrim norisināsies jau divdesmit devītais “Riga Fashion Week” pasākums jeb Rīgas Modes nedēļa.
FOTO un VIDEO: Jūrmalā aizvadīts festivāls «Goda aplis»
Rudens miglas un lapu smaržas piesātināts svētdienas vakars Jūrmalā ļoti atšķiras no kūrortpilsētas viesu radītās kņadas vasaras sezonā. Šoreiz apmeklētāji tika aicināti piedalīties festivāla “Latvijas Goda aplis” skaņas un mākslas performancē Dzintaru koncertzālē. Mākslinieces Lienes Mackus baltas lielformāta skulptūras veidoja telpu Jāņa Šipkēvica un zviedru dziedātājas Katarinas Heinrisones muzikālai performancei “Pārmaiņu ainavas. Balsu un telpu konstrukcija”.
Filma «Tēvs Nakts»  – vēsturiskās atmiņas modelētāja
Viss starpkaru periods bija pielādēts ar iekšējās nežēlības enerģiju, un pietika ar mirkli, lai iekšējā vardarbība kļūtu par ārēju. Tas parāda, ka arī šodien mēs nezinām, kurā brīdī kāda šķietami nevainīga polemika, kura slēpj iekšēju agresiju, pēkšņi var izlīst uz āru mums vēl neprognozējamā formā, - daloties pārdomās par darbu pie filmas “Tēvs nakts”, tā intervijā Latvijas Radio 6 Radio “Naba” raidījumā “Vēstures ķīlis” atklāj filmas režisors Dāvis Sīmanis.
Rīgā tapis laikmetīgās mākslas muzejs skudrām
No pirmdienas Rīgā, nepieradinātās mākslas galerijā “room9” darbojas “Laikmetīgās Mākslas muzejs skudrām”. Tā autore ir māksliniece Gundega Evelone, kura instalācijas nosaukumā pārfrāzējusi kādu populāru interneta mīmu un nedaudz huligāniski ironizē par Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja neesamību. 
«Riga IFF» dienasgrāmata: Iepazīstot virtuālo realitāti
Šogad ļoti saistošs šķita festivāla programmā iekļautais pasākumu cikls par kino, virtuālās realitātes (VR) un izglītības mijiedarbību – “Riga IFF goes VR” –, un iespēja visiem interesentiem piedalīties hakatonā (tehnoloģiju maratons, reālu biznesa ideju prototipu izveide ierobežotā laikā posmā, šajā gadījumā – 24 stundās), kura noslēgumā komandu projektu piedāvājumus izvērtēja nozarē pieredzējusi žūrija un pasniedza vērtīgas balvas interesantākajām un atbilstošākajām idejām.
Ar negaidītiem pavērsieniem: Atskats uz grupas «The Sound Poets»  koncertu
Sestdien, 20. oktobrī, "Arēnā Rīga" notika alternatīvās popmūzikas grupas “The Sound Poets” koncerts, kas reizē bija arī jaunākā albuma “Trīs” prezentācija. 11 dziesmu albums “Trīs” tika publiskots 7. septembrī, un plašākam klausītāju lokam zināms, pateicoties singliem “Mums ir ko zaudēt”, “Nav par vēlu”, “Noklusētā dziesma”  un “Ceļš”. 
«Rafalsonāta»: Mirklis, kad starp rindiņām pateiktais kļūst dzīvs
Rīgas Krievu teātra grands Jakovs Rafalsons izrādi “Rafalsonāta stīgu instrumentu pavadījumā” iecerējis kā sarunu ar skatītāju, kā mirkļus, kad starp rindiņām pateiktais kļūst dzīvs. “Šis iestudējums man ir malks svaiga gaisa.  Es nespēlēju izrādi, bet tiekos ar skatītājiem,” vēlmi nospēlēt sev svarīgās tēmas izrādē “Rafalsonāte stīgu instrumentu pavadījumā,” atklāj Rafalsons.
Rīgas Latviešu biedrības Folkloras komisijai aprit 25 gadi
Pēc ieskaņas pasākuma ar Ādolfa Alunāna Jelgavas teātra lugu “Seši mazi bundzenieki” – sākusies Rīgas Latviešu biedrības “lielā nedēļa”: tajā līdz pat sestdienai ar zinātnisko konferenci, koncertiem, izstādēm un grāmatas atvēršanu tik atzīmēta biedrības 150 gadu jubileja. Svētku nedēļu ievada Folkloras diena, un tajā piepulcējas vēl viena jubileja – 25 gadi, kopš izveidota Rīgas Latviešu biedrības Folkloras komisija.
Festivālā «Arēna» uz koncertu aicina Shipsea un domubiedri 
Otrdien, 23. oktobrī, plkst. 19.00 VEF Kultūras pils Lielajā zālē uz īpašu notikumu jaunās mūzikas festivālā “Arēna” aicina neparasti radošais un talantīgais mūziķis Shipsea (Jānis Šipkēvics) ar saviem domubiedriem, informēja festivāla rīkotāji. 
Austrālijā radīts flīģelis ar 108 taustiņiem
Austrālijā radītas, iespējams, labākās klavieres pasaulē. Vismaz tā apgalvo ambiciozā projekta īstenotāji. Austrālijas vienīgie klavieru ražotāji radījuši flīģeli ar 108 taustiņiem – šādu instrumentu mūzikas pasaule vēl nekad nav redzējusi.  
Nacionālās enciklopēdijas šķirkļi – Dziesmu un deju svētku tradīcija
Kamēr vēl tikai tuvojās ilgi gaidītās Nacionālās enciklopēdijas elektroniskās versijas atklāšana gada nogalē, jau šobrīd ir pieejams enciklopēdijas drukātais sējums par Latviju. Viens no šķirkļiem ir par Dziesmu un deju svētku tradīciju, par ko Latvijas Radio stāsta Latvijas Universitātes profesors Valdis Muktupāvels.
«Auļi» jaunajā albumā sapludina latvisko skanējumu ar citu tautu senām dziedāšanas tradīcijām
Dūdu un bungu grupa „Auļi” strādā pie jauna albuma, kurā latviskais skanējums būs sapludināts ar dažādu citu tautu senām dziedāšanas tradīcijām. Pirmais starptautiskā projekta auglis ir sadarbība ar mongoļu rīkles dziedātāju Bacorigu Vānčigu (Batzorig Vaanchig), kas apskatāma arī nesen publicētajā videoklipā, kas uzņemts šovasar Mongolijā. Arī pārējās sadarbības tiek filmētas, un aizvadītās nedēļas nogalē tika uzņemti kadri Botāniskajā dārzā Rīgā.
Pirmatskaņojums. Pianists Reinis Zariņš Latvijas Radio rezidencē ieskaņojis jaunu programmu
Latvijas Radio rezidences mākslinieks, pianists Reinis Zariņš Latvijas Radio studijā ieskaņojis jaunu programmu - Roberta Šūmaņa "Kreisleriānu" un Andra Dzenīša "Astoņstūri". 21.oktobrī izskanējis ierakstu pirmatskaņojums Latvijas Radio 3 "Klasika". Kāpēc izvēlēti tieši šie opusi un kā veicies ieraksta procesā, stāsta pats Reinis Zariņš, ierakstu skaņu režisors Normunds Šnē un komponists Andris Dzenītis.
Filmas «Melnais KKKlanmens» recenzija: Tā nav komēdija
Režisora Spaika Lī filmas “Melnais KKKlanmens” (“BlacKkKlansman”) sižets balstīts izbijušā policista Rona Stalvorta 2014.gadā klajā nākušajos memuāros. Viņš ne tikai pagājušā gadsimta 70. gados kļuvis par pirmo melnādaino policistu Koloradospringsas policijas departamentā, bet jau pašā savas karjeras sākumā paveicis prātam neiedomājamo – iefiltrējies Kukluksklana biedru rindās.
Šimkus radošais rudens: nominācija «Lielajam Kristapam», ieraksti un koncerttūre Latvijā
26.oktobrī Rīgas starptautiskā kinofestivāla ietvaros tiks izrādīta lietuviešu režisores Giedres Beinoriūtes spēlfilma "Elpa marmorā". Tās oriģinālmūzika, ko rakstījis Vestards Šimkus, nupat izvirzīta "Lielajam Kristapam". Uz filmas seansu viņš pats gan nebūs, jo tieši no 26.oktobra kopā ar Liepājas Simfonisko orķestri sāks koncerttūri Latvijā. "Latvijas tūre nav nekāds joks, ja pats dzīvo Kurzemes stūrītī," saka Šimkus, kurš nesen ieskaņojis arī albumu ar mūsdienu amerikāņu komponistu mūziku.
VIDEO: Kā top slavenie Siguldas spieķīši?
Paplašinot tūrisma iespējas Siguldā, pie Siguldas pils izvietotas vairākas amatnieku darbnīcas. Tajās tūristiem tiek dota iespēja izgatavot rotaslietas, māla traukus un pat slavenos Siguldas spieķīšus.
Galerijas