100 g kultūras
Šonedēļ

KG Kultūras Žūrija iesaka

Gunda Vaivode
Šis laikam ir viens no biežāk atskaņotajiem Ciešanu nedēļas tekstiem. 19.aprīlī, Lielajā Piektdienā Dzintaru koncertzālē Māris Sirmais diriģēs kori „Latvija” un ne tikai, izpildot čehu klasiķa Antonīna Dvoržāka „Stabat Mater”. Tā radīšana saistās ne tikai ar biblisko stāstu par Jaunavas Marijas ciešanām, redzot pie krusta pienaglotu dēlu, bet ar ļoti personisku komponista zaudējumu – trīs viņa bērnu došanos mūžībā.
„Stabat Mater” Lielajā Piektdienā skanēs arī Rīgas Domā. Diriģents Sigvards Kļava izvēlējies mūslaiku mūziku: pirms pāris gadiem komponēto skotu komponista Džeimsa Makmilana opusu „Stabat Mater” un Jura Karlsona skaņdarbu „Adoratio”. Lūgšanas, kurās jāpiedalās, lai atdzimtu Lieldienu gavilēs kopā ar Latvijas Radio kori un „Sinfonietta Riga”.
„Abstraktā glezniecība ir tas pats, kas simfoniskā mūzika” – tā saka gleznotāja Īra Rozentāle, kuras darbi no trešdienas būs skatāmi jubilejas izstādē Bauskas muzejā, bet reprodukcijas - arī „Neputna” jaunizdevumā. Būs intriģējoši skatīt Olivjē Mesiāna grandiozās simfonijas „Turangalila” krāsojumu un, protams, Pētera Vaska mūzikas vizualizāciju.
Zaļajā ceturtdienā VEF kamermūzikas zālē Liene Jakovļeva vadīs sarunu ar jubilāru Jāni Lūsēnu. Improvizācija, instrumentālā mūzika, jaunu saskaņu un tembru meklējumi – par to ne tikai runās, to Lūsēns rādīs kopā ar domubiedriem, starp kuriem būs arī mūsu krāsainais Artišoks.

 
Pirmais šāgada Imanta Dakša koncerts izskanēs Ģertrūdes ielas teātrī
Trešdien, 24. aprīlī, pulksten 19.00 Ģertrūdes ielas teātrī notiks mūziķa Imanta Dakša solo koncerts, informēja mūziķa pārstāvji. Šis būs pirmais Imanta Dakša koncerts šogad, jo visa radošā uzmanība tikusi veltīta topošajam astotajam studijas albumam, kā arī elektroniskās mūzikas projektam “The Bubble Gum expLOTION”, kas savu debijas albumu izdeva pērnajā decembrī.
Tukumā pirms Lieldienām tapis sešus metrus garš salmu zaķis
Par savdabīgu gaidāmo svētku rekordu parūpējušies Salmu muzeja saimnieki Tukumā. Kristīne un Juris Rītiņi izveidojuši Lieldienu zaķi, kura garumu apskaustu jebkurš basketbolists. No kājām līdz ausu galiem salmu garausis sasniedz sešu metru garumu. Visticamāk, Tukumā radīts garākais Lieldienu zaķis Latvijā.
Latvijas valsts simtgadē šogad centrālie notikumi veltīti Brīvības cīņām un Baltijas ceļa trīsdesmitgadei
2019. gadā, godinot Latvijas valstiskumam nozīmīgus notikumus, valsts simtgades programmas kodolu veido norises, kas veltītas Brīvības cīņām un Latvijas armijas dibināšanai, nacionālo un vietējo institūciju aizsākumiem, kā arī unikālajai akcijai “Baltijas ceļš”. Par šī gada svētku programmas vērtībām izvēlētas varonība un drosme, aicinot līdzās dzīvības glābējiem un valsts brīvības sargiem īpaši godināt arī mūsdienu Latvijas varoņus – cilvēkus, kuri, nereti spītējot grūtībām, izvēlas savu darbu darīt ar lepnumu un degsmi.
Nacionālajā teātrī notiks scenogrāfam Gunāram Zemgalam veltītas grāmatas atvēršana
25. aprīlī plkst. 14.00 Latvijas Nacionālā teātra Baltajā zālē notiks grāmatas “Gunārs Zemgals. Uz un aiz skatuves” svinīga atvēršana, informēja Nacionālajā teātrī.
Gunārs Zemgals (1934-2018) būdams skatuves gleznotāja Arvīda Spertāla skolnieks, Nacionālajā teātrī sāka strādāt 1956. gadā un tam veltīja visu savu darba mūžu, viņš vairāk nekā 50 gadus bija teātra galvenais mākslinieks. 
Latvijā sāks demonstrēt Grieķijas «Oskariem» nominēto kopražojuma filmu «Klusa upe»
Latvijas un Grieķijas kopdarba rezultātā tapusī filma “Klusa upe” izvirzīta 9 nominācijām prestižajai IRIS balvai, kas uzskatāma par Grieķijas “Oskaru”. Labākās otrā plāna aktrises nomināciju ieguvusi Indra Burkovska, kas filmā attēlo skolotāju, savukārt uz labākās mākslinieces balvu pretendē Laura Dišlere, kas turklāt ir pirmā ārzemniece, kas šajā kategorijā nominēta. Filmas īpašais seanss ar latviešu aktieru dalību notiks jau 29. aprīlī Rīgā, informēja “Tasse Film”. 
Mūzikas akadēmijas operstudija «Figaro» aicina uz komiskās operas pirmizrādēm
Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas (JVLMA) operstudija “Figaro”, pateicoties Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstam, aicina uz divām Džovanni Paizjello komiskās operas “Dzirnavniece” pirmizrādēm Latvijā – 24. aprīlī plkst. 19.00 Rīgas Latviešu biedrības namā un 26. aprīlī plkst. 18.00 Mūzikas akadēmijas Lielajā zālē, informēja Mūzikas akadēmijā.
Kurators: Igauņu laikmetīgo rotu mākslu raksturo introvertums
Pēdējo nedēļu mākslas galerijā "Putti” skatāma Igaunijas laikmetīgo rotu mākslinieku grupas izstāde "Migla”. Daba un dabas materiāli atbalsojas arī viņu rotu mākslā, taču ne tikai tie. Trīspadsmit igauņu mākslinieki ir ar vienotu nacionālo identitāti, tautas tradīcijām un vēsturi, tomēr rotu mākslā katrs pārsteidz ar savu identitāti un raksturu.
Televīzijas pirmizrādi piedzīvos simtgades filmas «Laika tilti» un «Kurts Fridrihsons»
Lieldienu laikā televīzijas pirmizrādi piedzīvos divas  Nacionālā kino centra programmas “Latvijas filmas Latvijas simtgadei” ietvaros tapušas dokumentālās filmas – “Laika tilti” un “Kurts Fridrihsons”.  “Laika tilti” (LTV1 – 18. aprīlī) ir stāsts par Baltijas poētisko dokumentālo kino un cilvēka dvēseles meklējumiem pagātnē un tagadnē, savukārt “Kurts Fridrihsons” (LTV1 – 21. aprīlī) vēsta par spēju saglabāt sevi mākslā un neliekt muguru graujošai sistēmai, informēja Latvijas Televīzijā.
Kultūrā nodarbināto algu palielināšanai vajag 14 miljonus
Sasniegts kritiskais punkts kultūras nozarē – vairs nav resursu, ko taupības vārdā varētu noīsināt, lai cilvēkiem varētu samaksāt cieņpilnu atalgojumu, un, ja valdība turpinās koncentrēties tikai uz atsevišķām jomām, var nākties pieņemt ļoti sāpīgus lēmumus – piemēram, pat slēgt kādu teātri. Tā uzskata Kultūras ministrija, kas līdz maija beigām izstrādās kultūras jomā nodarbināto vidējā atalgojuma pieauguma grafiku.
Aina ar nodevēja sodīšanu «Sarkanajā mežā» – viena no brutālākajām LTV vēsturē
“Sarkanā meža” astotā sērija ir viena no līdz šim brutālākajām daudzsēriju filmas epizodēm. Leona “labā roka” un izlūks ar segvārdu Puika tiek brutāli nogalināts, Leons pārgriež viņa rīkli ar nazi pārējo mežabrāļu klātbūtnē. Viņš ticis manīts sarunās ar čekistiem mežā, un maksa par nodevību ir nāve. Vai Puika bija pelnījis mirt?
Patiesība par slaveno tango karali. Saruna ar Oskaram Strokam veltītās monogrāfijas autoru
Apgāds "Zinātne" klajā laidis muzikologa Jāņa Kudiņa monogrāfiju "Oskars Stroks. Tango karaļa mantojums". Septiņu gadu garumā veiktais apjomīgais pētījums bijusi Kudiņa privāta iniciatīva. Kaut darba procesā monogrāfijas tapšanu atbalstījis Kultūrkapitāla fonds, autors norāda – diemžēl valsts atbalsta zinātniskajai pētniecībai Latvijā trūkst, tāpēc ilglaicīgu, stabilu un noturīgu humanitāro zinātņu attīstību būvēt nav iespējams. Un tā ir ļoti liela problēma.
Kinorežisore Ilona Brūvere veidos spēlfilmu par Zentu Mauriņu un Konstantīnu Raudivi
Režisore Ilona Brūvere sākusi izvēlēties aktierus savai jaunajai pilnmetrāžas spēlfilmai “Dzīves vilcienā”. Filmā aprakstītie notikumi un varoņu raksturi sasaucas ar latviešu rakstnieces Zentas Mauriņas dzīvi. Filmā nebūs atrodami dokumentāli materiāli, jo šis ir tikai stāsts par divu radošu personību – Zentas Mauriņas un Konstantīna Raudives – mīlestību.
Laikmetīgās mākslas festivāls «Survival Kit» šogad pievērsīsies ģeogrāfijas un migrācijas jautājumiem
Lai  kartētu radošo enerģiju, kas apslēpta retāk apmeklētā Rīgas daļā, Baltijā lielākais ikgadējais laikmetīgās mākslas festivāls "Survival Kit" norisināsies Pārdaugavā, bijušajā Latvijas Universitātes (LU) Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātē Zeļļu ielā 25. Starptautiskajā izstādē un pasākumu programmā  no 23. maija līdz 30. jūnijam piedalīsies 34 ārvalstu un Latvijas mākslinieki, informēja Latvijas Laikmetīgās mākslas centrā (LLMC).
Sociālais un politiskais aktīvisms mākslā. Kāds tas ir Baltijas valstīs?
''Rīgas Fotogrāfijas biennāles – NEXT 2019'' programmas ietvaros notikušā simpozija "(Ne)Aktīvisma manifestācijas Baltijas jaunākajā mākslā" mērķis bija noskaidrot, ko mūsdienās saprot ar aktīvismu, kāda ir politiskā un sociālā aktīvisma nozīme mūsdienu mākslā un kā tas izpaužas vai neizpaužas Baltijas jauno mākslinieku un kuratoru darbos.
Pirmoreiz ierakstītas Ludzas igauņu dziesmas
Folkloras kopa “Ilža” pievērsusies maz zināmai Latgales vēstures šķautnei, pirmo reizi ierakstot Ludzas igauņu dziesmas, informēja kultūras menedžmenta centrā “Lauska”.
Aprīļa beigās Latvijā risināsies starptautiskās Dejas dienas pasākumi
Dejas diena Latvijā norisināsies jau trīspadsmito gadu, aicinot ikvienu pamēģināt deju.  Šogad Dejas dienas pasākumi norisināsies no 23. līdz 28. aprīlim. Visi pasākumi ir bez maksas, tie paredzēti ikvienam, kurš vēlas pieredzēt deju, noteikti – arī tiem, kuri nekad nav dejojuši, informēja Dejas dienas organizatori.
Galerijas