100 g kultūras
Šonedēļ

KG Kultūras Žūrija iesaka

Henrieta Verhoustinska
Vija Artmane bija ne tikai aktrise, bet arī dīva, latviešu kino simbols, skatītāju elks un skaistuma etalons. Kā visas dižas aktrises, viņa nevairījās lomās būt neglīta un smieklīga. Artmane, kurai augustā būtu 90 dzīvoja sarežģītā laikā un padomju iekārtā, kas atstāja iespaidu arī uz viņas biogrāfiju, attiecībām, karjeru. Par to 21. augustā kinoteātrī “Splendid Palace” un 24. augustā LTV1 stāstīs žurnālistes Dairas Āboliņas un režisores Agitas Cānes-Ķīles filma „Aktrise un laiks. Vija Artmane”.
23. augusts nebija laba diena Latvijas vēsturē. Pirms 80 gadiem šajā dienā tika parakstīts Molotova-Ribentropa pakts, kurš Baltijas valstis „piešķīra” Padomju Savienībai. Taču piecdesmit gadus vēlāk šī diena kļuva par cita – skaista notikuma gadadienu, pārvēršot sāpes dimantos. 1989. gada 23. augustā notika jaudīgākā zibakcija jeb flešmobs cilvēces vēsturē – Baltijas ceļš, kurā divi miljoni cilvēku sadevās rokās, lai neatkarības vārdā izveidotu dzīvu ķēdi no Tallinas cauri Rīgai līdz Viļņai. Kas tik nenotiek šajā dienā, bet sekojiet arī LTV1 programmai – tur būs gan tiešraides no svinīgiem notikumiem, gan filma par Baltijas ceļu.
No 23. līdz 25. augustam Rēzeknē, Latgales vēstniecībā GORS, norisināsies mūzikas festivāls jeb muzykys festivals saimei i draugim “LNSO vasarnīca”. Festivāla dalībnieku „ēdienkarte” krāšņa un daudzpusīga: tajā skan gan pūšaminstrumentu kvintets „Carion”, gan dziedātāja Linda Leen, gan Rēzeknes kamerorķestris. Jaundarbus vasarnīcai radījuši zviedru komponiste Brita Bīstrema, dāņu komponists Anderss Nordentofts un latviešu komponists Andris Dzenītis. Izrādi bērniem veidojuši komponists Edgars Mākens un režisors Ģirts Šolis.
Tikai šonedēļ Kurzemē, Rūmenes muižā, kas ir Berga Bazāra īpašnieku Karlsonu ģimenes īpašums, ir iespēja no plkst. 11 līdz 15 aplūkot divus brīnumus – arhitektes Zaigas Gailes renovēto Rūmenes muižas kūti, kas pārtapusi par mākslas telpu, un tajā izstādīto amerikāņu kolekcionāru - hipiju pāra Bobijas un Tima Hamilu rituālās mākslas kolekciju, ko tie atdāvājuši Latvijai. Pēc kāda laika kolekcija nonāks Tukuma muzejā Tukku Magi, ko ierīkos bijušajā Zēberga spirta brūzī.

 
Tapušas Latvijā pirmās kinglas – kinētiskās gleznas
Netālu no Sabiles darbojas mākslas dārzs ar nosaukumu “Nekurienes vidū”. Saimnieks savus darbus sauc par tumsas un gaismas bērniem. Lai gan dārzam pamati likti jau 1996. gadā un mākslinieks piedalījies daudzās izstādēs, tikai tagad viņš atvēris savu pirmo personālizstādi ar Latvijā pirmajām kinētiskajām gleznām jeb kinglām, kas redzamas un sajūtamas tikai tumsā.   
Latvijā koncertēs koris «Gaulitanus» no Maltas
Augusta beigās Latvijā ar vairākiem koncertiem viesosies koris „Gaulitanus” un diriģents Kolins Atārs no Maltas. Koncerti norisināsies 25. augustā plkst. 16 Salaspilī, Nacionālā Botāniskā dārza Oranžērijā, 27. augustā plkst. 18.00 Kuldīgas Sv. Katrīnas baznīcā un 28. augustā plkst. 18.30 Rīgas Sv. Pētera baznīcā.
Rīgas Krievu teātrī tapusi izrāde par Koko Šaneles dzīvi
Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātra Mazajā zālē 6. un 8. septembrī pirmizrādi piedzīvos iestudējums “Chanel Nr.1”. Izrādes pamatā likts Koko Šaneles sarežģītais dzīvesstāsts, kurā netrūkst nedz mītu un noslēpumu, nedz uzvaru un zaudējumu. Izrāde tapusi sadarbībā ar Modes muzeju, kostīmu konsultants – pazīstamais modes kolekcionārs Aleksandrs Vasiļjevs.
FOTO un VIDEO: Rūmenes muižā atklāta pirmā «Tukku Magi» izstāde
Atklājot vērienīgo “Tukku Magi” projektu, Rūmenes muižas renovētajā mākslas un sarīkojumu telpā vienu nedēļu, no 20. līdz 25. augustam, apskatāma izstāde “Bez fetiša / Without Fetish”, kas jau raisījusi Latvijas mākslinieku un ārvalstu viesu interesi, informē izstādes veidotāji.
Viļānu muižu atdzīvina ar mūzikas vakariem
Lai atdzīvinātu Viļānu muižu, jau trešo gadu muižas pagalmā tiek organizēts mūzikas vakars, kurā ikvienam tiek atgādināts, ka Viļānos ir muiža, kas netiek izmantota. Šobrīd muižas ēka stāv tukša un, laikam ejot, tās stāvoklis kļūst arvien bēdīgāks. Vietējie cer, ka jau drīzā nākotnē muižā atkal varētu būt dzīvība. Viļānu muižas mūzikas vakarā bija arī Lāsma Zute.
Mākslas akadēmija svin simtgadi ar grāmatas «LMA100» atvēršanu
Ar devīzi "Ne dienu bez līnijas", šodien, 20.augustā, Latvijas Mākslas akadēmija (LMA) sāk simtgades svinības. Akadēmija dibināta tieši pirms simt gadiem 20.augustā. Viens no šīs dienas svinību pasākumiem ir grāmatas "LMA100" atvēršana. To veidojuši 100 LMA absolventi, pārstāvot gan dažādas paaudzes, mākslas žanrus, stilus un mākslas valodas.
Baltijas ceļa gadadienā Lucavsalā skanēs metālopera «Kurbads. Ķēves dēls»
Atzīmējot akcijas “Baltijas ceļš” 30. gadadienu, viens no kulminācijas pasākumiem būs metālopera “Kurbads. Ķēves dēls”, kas būs skatāma 23. augustā Lucavsalā. Vērienīgais uzvedums ir pasakas par varonīgo Kurbadu mūsu gadsimta interpretācija grupas “Skyforger” izpildījumā. Pirms metāloperas uzstāsies grupas no Lietuvas un Igaunijas. Ieeja pasākumā ir bez maksas.
Zalcburgas festivālā – izaicinošs «Lilioma» iestudējums ar Pormales scenogrāfiju
Aizvadītājā sestdienā Zalcburgas festivāla Drāmas sadaļā pirmizrādi piedzīvoja ungāru kino un teātra režisora Kornela Mundruco un latviešu scenogrāfes Monikas Pormales veidotā izrāde – Ferenca Molnāra “Lilioms”. Jau izrādes plakāts vēstīja – iestudējums būs izaicinošs. Iestudējums ir Zalcburgas festivāla un Hamburgas “Thalia” teātra kopdarbs
Alīdas Vānes vokālistu konkurss – platforma izcilībām
No 21. līdz 24. augustam Ventspilī, koncertzālē “Latvija”, norisināsies Alīdas Vānes Starptautiskais mūzikas festivāls, kura programmā iekļautas meistarklases, koncerti un starptautiskais vokālistu konkurss. Konkurss ir kā viena no platformām, kā mēs pasaulei turpinām vēstīt, ka mums ir izcili mūziķi, intervija Latvijas Radio 3 – Klasika "Neatliekamajā sarunā" norāda dziedātāja un festivāla saimniece Karmena Radovska.
Baltijas ceļa gadadienā – igauņu un lietuviešu kino uz lielā ekrāna
Dokumentālā filma „Laika tilti” apliecināja, ka trīs Baltijas valstis spēj sadoties rokās arī šodien, saka Nacionālā kino centra vadītāja Dita Rietuma. Šī Latvijas simtgades filma bija viena no pirmajām, kuru kopā veidoja Latvijas, Lietuvas un Igaunijas kino meistari. Tomēr pašmāju filmu aprite starp Baltijas valstīm aizvien ir kūtra. Jau trešo gadu to cenšas mainīt Nacionālā kino centra rīkotās Baltijas filmu dienas. Godinot Baltijas ceļa 30.gadadienu, līdzīgu iniciatīvu šogad īstenojusi arī Latvijas Televīzija.
Indra Briķe: Manas paaudzes cilvēki uzskatīja Artmani par Latvijas sauli
Gatavojot materiālus dokumentālajai filmai “Aktrise un laiks. Vija Artmane”, režisore Agita Cāne-Ķīle un scenārija autore Daira Āboliņa intervēja gan režisorus, gan aktierus un teātra ekspertus. Starp intervētajiem bija arī Dailes teātra aktrise Indra Briķe, kura gan spēlēja uz vienas skatuves ar Viju Artmani, gan gatavojās izrādēm vienā grimētavā un pēc izrādēm tur pārrunāja dzīvi. Aktrisēm izveidojās sirsnīgas attiecības. Piedāvajam pilnu interviju.
Ezers, mūzika, metafizika. Izskanējušas «Ezera skaņas»
Bez oficiālām uzrunām, noteikumiem un uzvārdiem. Sākumā piķa melnā tumsā ar mūzikas uzplaiksnījumiem kompasa vietā, tad saullēkta sagaidīšana un muzikālā kulminācija. Ko tādu nedēļas nogalē Madonas novada Vestienas pagastā esošajā Kāla ezerā jau septīto reizi varēja piedzīvot pasākumā “Ezera skaņas”. Šogad tas norisinājās ar saukli „Ceļš sākas šonakt. Es dodos mainīties” un tematiski pētīja zemūdens dzīles, pielīdzinot tās cilvēka zemapziņas plašumiem.
Mišas Maiska zīmē aizvadīta festivāla «Rīga Jūrmala» otrā nedēļas nogale
Augustā izcilu mūziķu koncertus turpina piedāvāt pirmais vērienīgais klasiskās mūzikas festivāls “Rīga Jūrmala”, ko britu laikraksts “The Telegraph” ierindojis vasaras festivālu TOP-10. Mūzikas pārbagāta bija arī aizvadītā nedēļas nogale, kura notika pasaulslavenā, Rīgā dzimušā čellista Mišas Maiska un Krievijas Nacionālā orķestra zīmē.
Vineta Vilcāne: Kotrai vaļstij ir kaida minoritašu ci mozuoklītuota volūda ar sovim izaicynojumim
Latgalīšu volūda Latvejā viesturiski izdzeivojuse pasasokūt daudzim entuziastim vysaidūs laikūs i niu, sovys pozicejis ījem arviņ stabiluok. Mums ir oficiali apstyprynuoti raksteibys nūscejumi, roksti škārsteiklā, informaceja masu medejūs, gruomotys i daudz kas cyts. Kai pīzeist ari latgalīšu volūdys zynuotuoja i žurnaliste Vineta Vilcāne, vēļ arviņ aiz ituo vysa stuov daudzi entuziasti, jo konkreta finansiejuma latgaliskajam i taišņi volūdys saglobuošonai i atteisteibai vaļsts budžetā nav, taipoš nav ari vīnys institucejis, kas izajimtu ryupi par itū vysu.
Kā tapa Baltijas ceļa neoficiālā himna? Viktora Zemgala skatījums
Borisa Rezņika dziesma “Atmostas Baltija” ar Valda Pavlovska vārdiem tapa vēl krietni pirms radās ideja par Baltijas ceļu, aptuveni gadu iepriekš. Taču brīdī, kad pirms 30 gadiem vairāk nekā divi miljoni Baltijas valstu iedzīvotāju nostājās ķēdē no Viļņas cauri Rīgai uz Tallinu, tieši šī latviešu, lietuviešu un igauņu mēlē iedziedātā dziesma bija kļuvusi un joprojām ir Baltijas ceļa neoficiālā himna. Dziedātājs Viktors Zemgals, kurš piedalījies šī vēsturiskā ieraksta tapšanā, atklāj, ka dziesmas tapšana bijusi pilna ar neaizmirstamiem brīžiem.
Filmu «Spiegs, kurš mans tēvs» izrādīs festivālos Igaunijā un Dienvidkorejā
Režisoru Ginta Grūbes un Jāka Kilmi dokumentālo filmu “Spiegs, kurš mans tēvs” šajā nedēļā demonstrēs festivālos Dienvidkorejā un Igaunijā. No 22. līdz 24.augustam filma piedzīvos Āzijas pirmizrādi 16.Starptautiskajā dokumentālo filmu festivālā EIDF Dienvidkorejā, bet 22. un 23.augustā būs skatāma Baltijas filmu dienu ietvaros Tallinā, godinot Baltijas ceļa 30.gadadienu, informē filmas veidotāji.
Korim «Latvija» vasara aizritējusi bez atvaļinājuma
Valsts akadēmiskajam korim (VAK) “Latvija” šī vasara ir aizritējusi bez atvaļinājuma, jo koris ir pieprasīts gan Latvijā, gan ārzemēs. Bet atskaites punkts jau 22 gadu kora dzīvē ir Garīgās mūzikas festivāls, kas tradicionāli notiek augustā.
Galerijas