100 g kultūras
 
Metafiziskais Ievas Maurītes un Zīles Ziemeles darbos galerijā «Māksla XO»
Galerijā “Māksla XO” piektdien, 18. janvārī, atklāj divu mākslinieču – Ievas Maurītes un Zīles Ziemeles - personālizstādes. Ievas Maurītes lakoniskais stils mākslas cienītājiem ir pazīstams jau kopš deviņdesmito gadu beigām, savukārt Zīle Ziemele ir salīdzinoši jauns vārds glezniecībā – viņa tikai pirms diviem gadiem beigusi Latvijas Mākslas akadēmiju.  
Topošie dizaineri izstāda savu veikumu Arhitektūras muzejā
No 2019. gada 21. janvāra līdz 2019. gada 15. martam Latvijas Arhitektūras muzejā būs skatāma izstāde “Vietas izjūta”, kas iepazīstinās ar Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolas jaunākajiem dažādu nodaļu diplomdarbiem un kursa darbiem.
Mantojums iz Baltikas: Recenzija par Mika Koljera romānu
Pirms pāris gadiem padzirdēju, ka Miks Koljers ir izdevis angļu valodā grāmatu “Up the Baltics”, kurā viņš pievēršas iztēlotam Semjuela Džonsona un Džeimsa Bosvela ceļojumam pa Baltijas reģionu. Diemžēl dažādu apstākļu dēļ tad ar to nesanāca iepazīties, lai arī tematiski grāmatas pieteikums šķita interesants. Taču pagājušā gada vasarā izdevēji nāca pretim latviešu lasītājam un publicēja šā darba latvisko versiju “Iz Baltikas” (tulkojusi Aija Uzulēna, izdevējs – apgāds “Dienas Grāmata”). Šogad romāns ir izvirzīts “Kilograms kultūras” balvas ziemas balsojumam kategorijā “Mantojums”. Lasītāji paši var sev atbildēt, vai tā ir īstā kategorija, kur nominēt šo romānu. Tomēr nevar noliegt, ka “Iz Baltika” radoši aktualizē vietējo apgaismības mantojumu un atgādina par dažādiem tā laikmeta darboņiem.
Ņujorkā durvis vērs suņa muzejs
Pēc trim nedēļām “ar astīti” jeb 8. februārī ASV metropolē Ņujorkā durvis vērs suņa muzejs, kurā būs apskatāma vērienīga kolekcija ar darbiem par suņiem.
Cilvēkam vajag pozitīvas emocijas. Intervija ar kinorežisoru Māri Bezmeru
“Debesu ciemiņš” ir jaunā režisora Māra Bezmera komēdija, kas 2018. gadā nominēta nacionālajai kino balvai “Lielais Kristaps” labākās studentu filmas kategorijā. Filma stāsta par varoni Dināru, kurš cenšas piepildīt savu sapni, lai no dziļiem laukiem varētu doties studēt režiju uz Rīgu.
E-grāmatas ļaus pašmācībā apgūt tautas mūzikas instrumentu spēli
Ceļu pie interesentiem pirms nepilna mēneša sāka astoņas e-grāmatas, kas ir mācību līdzeklis Baltijas reģiona tradicionālo instrumentu spēles apgūšanai. Projekta veidotāji ir tautas mūzikas eksperti no Latvijas, Igaunijas un Lietuvas. Teksta materiālus grāmatā papildina arī video paraugi, skatāmi datorā vai mobilajā ierīcē.
Uz skatuves debitē topošie horeogrāfi
Viņi ir jauni. Viņi mīl deju. Un viņi ir ceļā uz dejas mākslas pilnību. Tie ir Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) Laikmetīgās dejas mākslas 1. kursa studenti. Pirmdien, 15. janvārī, radu, draugu un pasniedzēju pilnā Dailes teātra Mazajā zālē viņi spēra pirmos deju soļus uz lielās skatuves koncerteksāmenā, kurā katrs prezentēja patstāvīgi sagatavotu dejas kompozīciju.
Ikstenas «Mātes piena» angļu tulkojums nominēts prestižai britu balvai
Lielbritānijas izdevniecībā „Peirene Press” izdotā Noras Ikstenas grāmata „Soviet Milk” vai „Mātes Piens” iekļuvusi Apziņas balvas ("The Republic of Consciousness Prize for Small Presses 2019") nomināciju sarakstā. Šādu balvu Lielbritānijā piešķir jau trešo reizi, un tā veltīta mazajām, neatkarīgajām izdevniecībām, kas izdod izcilas grāmatas – gan oriģinālliteratūru, gan tulkojumus.
Bijušie čekas aģenti latgalieši: «Čekas maisos» ir arī dubultaģenti
Ar pseidonīmu “Liepa” Latvijas PSR Valsts drošības komitejas (VDK) aģentūras kartotēkā atrastais Latgales kultūras darbinieks, mūziķis Andris Eriņš sevi sauc par “dubultaģentu”, jo patiesībā 1979. gadā VDK struktūrā tika iefiltrēts, lai pret tā laika varu vērstiem disidentiem ziņotu, par kādiem cilvēkiem tiek vākta informācija. Savukārt Latgales Kultūras centra izdevniecības ilggadējais vadītājs Jānis Elksnis aģentūras kartotēkā varējis nokļūt, jo tolaik strādājis arodskolā, par kuras skolēniem regulāri tika pieprasīta informācija.
Zināmas 15 dziesmas, kas cīnīsies par «Muzikālās Bankas» vērtīgākās dziesmas titulu
Pusnaktī beidzies “Muzikālās Bankas 2018” pirmās kārtas balsojums, līdz ar to zināmas 15 fināla kompozīcijas, kuras turpina cīņu par gada vērtīgākās popa un roka dziesmas nosaukumu Latvijas Radio 2 (LR2) aptaujā „Muzikālā Banka 2018”. Otrās kārtas balsojums turpinās līdz 31. janvārim. Izvēlēties un nobalsot par savu gada vērtīgāko dziesmu iespējams aptaujas mājaslapā.
FOTO: Armani jaunajai kolekcijai iedvesmu guvis dabā
Armani ģimenes zīmola “Emporio Armani” jaunā vīriešu apģērbu kolekcija radīta, iedvesmojoties no dabas. Pazīstamā dizainera jaunās sezonas piedāvājums tika parādīts Itālijā Milānas modes nedēļas pēdējā dienā.
Ineses Brants porcelāna darbu izstāde «Vij ziedus ap galvu...»
No 18. janvāra līdz 24. martam būs apskatāma Ineses Brants porcelāna darbu izstāde “Vij ziedus ap galvu...” ˗ aizraujoša laikmetu un materiālu pārtapšana un savienošanās trauslajā porcelāna pasaulē, informē muzejā “Rīgas Jūgendstila centrs”.
Galerijas