Kultūra / Kino, foto un TV

Vairāk par šo tēmu

Pēdējo 30 gadu būtiskākās Latvijas filmas – tiešsaistē skatāma Nacionālā kino centra jubilejas izlase
Decembrī aprit 30 gadi, kopš dibināta Latvijas filmu nozares vadošā institūcija – Nacionālais kino centrs (NKC) –, un portāls filmas.lv piedāvā ekspertu veidotu jubilejas izlasi, kas veidota no aizvadīto 30 gadu būtiskākajām Latvijas filmām. No 8. decembra portālā pieejama pirmās desmitgades kolekcija – desmit filmas, kas uzņemtas no 1991. gada līdz 2000. gadam un raksturo šo Latvijas kinovēstures sarežģītāko periodu, informēja NKC.
Aiz invaliditātes ieraudzīt cilvēku – Zanes Gargažinas filma «No manis nav jābaidās»
"Zinot visu to negatīvo, kas viņa dzīvē ir noticis, varētu padomāt – nabaga cilvēks. Bet Dagņa dzīvē viss ir kārtībā, un tā nav izlikšanās," par savas dokumentālās filmas "No manis nav jābaidās" varoni teic režisore Zane Gargažina. Projektā "Latvijas kods" tapusī filma stāsta par optimistu Dagni un skatītājiem piedāvā iepazīt maza Latvijas ciemata dzīvi Dagņa acīm. Šis ir priecīgs stāsts, lai gan sākumā varbūt šķiet citādāk. Arī Zanei ir noteikta invaliditāte, un viņa pauž, ka ikviens cilvēks ar invaliditāti ir saskāries ar sabiedrības aizspriedumiem. Šī filma rosina tos salauzt.
Parole – brutālais dokumentālais kino. Stāsta režisore Laila Pakalniņa un operators Gints Bērziņš
Nupat kā IDFA jeb Amsterdamas Starptautiskajā dokumentālā kino festivālā pasaules pirmizrādi piedzīvojusi latviešu dokumentālā filma "Mājas". Par 75 mājām, to cilvēkiem un zvēriem, kā arī atšķirīgo minūtes garuma izjūtu Latvijas Radio 3 "Klasika" raidījumā "Piejūras klimats" stāsta filmas režisore Laila Pakalniņa un operators Gints Bērziņš. 
Riga IFF šī gada festivālu noslēgs ar īpašu seansu Madonā
Rīgas Starptautiskais kino festivāls (Riga IFF), kas šogad oficiāli norisinājās no 14. līdz 24. oktobrim, piedāva festivāla pēdējo šī gada norisi, pārcelto filmas "Psihoze Stokholmā" seansu 10. decembrī Madonā, kinoteātrī "Vidzeme", informēja festivāla rīkotāji.
92 gadu vecumā mirusi krievu aktrise Ņina Urganta
92 gadu vecumā Sanktpēterburgā mirusi krievu aktrise Ņina Urganta, kas padomju laikā ieguva atzinību ar spilgtām lomām teātrī un kino. Bērnībā viņa dzīvojusi Latvijā – Daugavpilī.
Gada nogalē LTV pirmizrādīs jauno latviešu miniseriālu «Ārčijs un Nellija»
Noslēgusies filmēšana režisores Madaras Dišleres īsmetrāžas daudzsēriju filmai "Ārčijs un Nellija jeb Kā uzlabot dzīves kvalitāti un nodzīvot līdz 100 gadiem". Pirmo sēriju pirmizrāde sagaidāma 27. decembrī Latvijas Televīzijā. Filma ir stāsts par diviem vientuļiem senioriem, kas iedvesmo viens otru atrast rimtajā ikdienā jaunus izaicinājumus un turpināt gūt prieku no dzīves.
Pilsētnieces sapnis ar diviem zirgiem – Kārļa Lesiņa filma «Vējture»
Filma "Vējture" stāsta par Katrīnu – tipisku pilsētnieci, kura visu mūžu nodzīvojusi Mangaļsalā, taču viņai ir netipiska aizraušanās. No vienas puses, Katrīna ir racionāla, jauna un labi izglītota profesionāle, bet, no otras puses – bezatbildīgs dabas bērns, kurš urbānās telpas šaurībā tur vienu suni, divus kaķus un arī divus zirgus. "Katrīna parāda, kā tas ir patiesībā – ja tev ir divi skaisti zirgi pļavā, kurus vari apbrīnot, tajā pašā laikā tev ir arī jāiznes viņu sūdi, jācīnās ar dunduriem un jāved ūdens, siens, ja ārā ir slikti laika apstākļi, tev zirgi jāapciemo vismaz divas reizes dienā, un tā tālāk. Šo apzinoties, ilūzija par dzīvi laukos sagrūst," saka filmas režisors Kārlis Lesiņš. 
Ceļu pie skatītājiem sāk Andreja Ēķa pikantā komēdija «Tabu»
Uz lielajiem ekrāniem kinoteātros ceļu pie skatītājiem uzsāk režisora Andreja Ēķa romantiski pikantā komēdija "Tabu". Tās ir traģikomiskas ainiņas no piecu pāru dzīves, kas caur atslēgas caurumu ļauj ielūkoties viņu guļamistabā un slēptākajās fantāzijās.
Komponista Mārtiņa Brauna kino mūzika – filmu izlasē portālā filmas.lv
Pieminot mūžībā aizgājušo komponistu Mārtiņu Braunu (1951–2021), Nacionālā kino centra (NKC) portālā filmas.lv izveidota jauna kolekcija – 16 filmas ar Mārtiņa Brauna mūziku, neliela daļa no viņa apjomīgās filmogrāfijas. Sadarbībā ar Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīvu un Jura Podnieka studiju portālā ievietotas arī vairākas filmas, kas iepriekš nebija šajā vietnē pieejamas skatītājiem, informēja NKC pārstāvji.
Romantiķis ar bruņām un vērienu – aktieris Gunārs Cilinskis
Sieviešu un kino kameras mīlētajam latviešu teātra un kino aktierim Gunāram Cilinskim šogad apritētu 90, bet nākamgad – 30 gadi bez viņa šaisaulē. Aktieris, kuram itāļu dīva Sofija Lorēna filmas "Saulespuķes" uzņemšanas laikā uzdāvinājusi personīgi parakstītu fotogrāfiju. Viņa mājās joprojām glabājas kastes ar pielūdzēju vēstulēm. Cilinskis, šķiet, vienmēr apzinājies savas personības spēku un pratis to likt lietā gan romantiskajā, gan radošajā dzīvē.
Cīņa par Latvijas brīvību trimdā – dokumentālā filma «Valiant!»
Valsts svētku vakarā Rīgā pirmizrādi piedzīvoja dokumentālā filma par latviešu demonstrācijām trimdā "Valiant! Brauciens uz brīvu Latviju". Nupat kino seanss aizvadīts Jēkabpilī, iedzīvotājiem dodot iespēju arī tikties ar vienu no filmas galvenajiem varoņiem.
Aktrisei Salmai Hajekai piešķirta zvaigzne Holivudas slavas alejā
Meksikāņu izcelsmes amerikāņu aktrise Salma Hajeka "saņēmusi" zvaigzni Holivudas slavas alejā ASV pilsētā Losandželosā. Svinīgajā ceremonijā piedalījās arī citas slavenības, tai skaitā oskarotā režisore Hloja Žao un aktieris Ādams Sendlers.
Pirmizrādi piedzīvos LTV dokumentālā filma par leģendāro aktieri Gunāru Cilinski
Latvijas Televīzijā tapusi dokumentālā filma "Caur objektīva aci. Gunārs Cilinskis" (2021), kuras režisors ir Guntis Lēmanis, scenārija autore un žurnāliste – Ilze Strenga. Filma aptver visu leģendārā aktiera Gunāra Cilinska (23.05.1931.–25.07.1992.) mūžu. Filmu pirmizrādīs LTV1 kanālā ceturtdien, 25. novembrī, pulksten 21.10.
Svarīgākais šobrīd